5 praktických informací před nákupem telefonu Xiaomi

Jako čtvrtý největší výrobce telefonů na světě se Xiaomi pyšní stabilně rozrůstající se základnou fanoušků – a není se čemu divit. S každým novým gadgetem i zajímavou vychytávkou zůstává Xiaomi stále věrný svým hlavním produktům, a to smartphonům s velmi přívětivou cenou. Zdali je Xiaomi dobrá značka a neskrývá za nízkými cenami nechtěné kompromisy se dozvíte níže.

Bezkonkurenčně nízká cena – strategie nebo šunt?

Ve většině případů se ke značce dostaneme při vyhledávání nejlevnějších telefonů. Xiaomi se od počátku svého smartphone dobrodružství soustředí na hardware. Podobně jako ostatní čínští výrobci sázel na čísla a samotná kvalita výrobků příliš nevybočovala z řady. Díky vytrvalé chutí experimentovat a nabídnout zákazníkovi prémiový produkt v extrémně nízké cenové kategorii, si v současné době Xiaomi troufne zaútočit i na telefony z řad Samsungu či Applu – dokonce se nebojí ani svých přímých konkurentů OnePlus a OPPO.

Nízká marže = cesta na výsluní

Až 60% rozdíl v ceně při stejných specifikacích nečiní zanedbání méně viditelných elementů, ale extrémně nízká marže. Marže Applu krouží kolem 40 %, zatímco Xiaomi od začátku operuje s hraničními 5 %. Rozdíl je astronomický a úspora za stejné komponenty při koupi Xiaomi zůstane v kapse zákazníkovi. Nutno říct, že se tato strategie vyplatila a postarala se společností o explozivní růst. Samozřejmě, při koupi Apple produktů zahrnuje marže i socioekonomický status spotřebitele – pokud ale hledáte spolehlivé a výkonné zařízení s moderním designem za zlomek ceny, u Xiaomi nepřeplatíte.

Design a materiály, za které se nemusíte stydět

Pro ilustraci se stačí podívat na model Xiaomi Mi 10t a Samsung S20 – uhádli byste, který z telefonů vypadá při velmi podobných specifikacích o více než třetinu levnější? S největší pravděpodobností ne.

Levný pocit vám po Xiaomi v ruce nezůstane, což je při nižší ceně nezanedbatelný faktor. Standardní součástí designu jsou také kvalitní displeje bez rámečků s bohatými barvami, několik objektivů pro foto funkce typu rozostření či optická stabilizace, nebo skleněná konstrukce. Ačkoliv je vzhled subjektivní faktor, Xiaomi se drží trendů a nezaostává za ostatními flagship telefony – jak kvalitou zpracování, tak použitými materiály.

Výbavou nadstandard ve své kategorii

O nákupu chytrého telefonu nerozhoduje samozřejmě pouze cena. K čemu je nízká cena, pokud smartphone nedokáže dostát neustále se zvyšujícím požadavkům na hardware? To není případ Xiaomi. Ačkoli je možno si i u Xiaomi připlatit například za Xiaomi Mi 10 Pro s konfigurací 512GB/12GB, proč nezůstat u Xiaomi Mi 10 Lite a užívat si i tak nadstandardní výkon při férové ceně 6 990 Kč na českém eshopu. Na čínské Mediateky zapomeňte – ve výbavě se můžete těšit na osmijádrový Snapdragon 765G, AMOLED displej, 4 zadní fotoaparáty 48+8+2+2 Mpx, podporou 5G sítí a další.

Samá pozitiva? To nehrozí ani u Xiaomi

Nízká cena, moderní design a nadstandardní výbava. Že to všechno zní až moc hezky? Ačkoli je Xiaomi dobrá značka, bohužel se ještě neocitáme v době bezproblémové techniky, a ani když sáhnete po Xiaomi, nějaký neduh související s používáním smartphonů se vám nevyhne. Mezi nejčastější problémy u Xiaomi telefonů může patřit například přehřívání, čas od času bugující software či neadekvátní využití RAM.

Sekající se software a čínský bloatware

MIUI je pro někoho životní styl a pro jiného otravně zahlcený systém, který má ke skvělé optimalizaci daleko. Přesto, že systém ušel dlouhou cestu, hlavní zkušeností pro Xiaomi je čínský trh – a ten se přeci jen od Evropského liší. Pokud jste fanoušky čistého či aspoň minimalistického Androidů, může být MIUI až příliš “čínské”. Čeština je samozřejmostí, avšak celková logika a vzezření neuspokojí odpůrce bloatwaru, kterého není málo a po nějakém čase používání nemusí nadstavba na rychlost čistého Androidu dosáhnout.

Podobně jako u jakéhokoli Android zařízení, obava o adekvátní a dlouhotrvající updaty softwaru je na místě. Xiaomi si naštěstí vede poměrně dobře v rychlosti updatů na nejnovější verze Androidu a jejich stabilita se za poslední roky výrazně zlepšila. S početným zástupem produktů a vlastní nadstavbou je však vždy těžší dostát očekávání uživatelů.

Oblíbená funkce nahrávání hovorů zmizela

Při koupi specifického zařízení vlastník čeká, že jeho funkcionalita zůstane přinejmenším stejná nebo projde vylepšením – to se nenaplnilo při neavizované změně nativních MIUI aplikací na ty od Googlu pro globální a evropskou distribuci. Ve své osekané formě nenabízí v případě Telefonu oblíbené nahrávání hovorů a funkcionalita Zpráv je omezena do té míry, že si zákazníci pomáhají aplikacemi třetích stran. Výrobce tento krok vysvětluje ochranou soukromí, kterou vyžadují zákony mj. i v České republice, nicméně nekonzistentní komunikace a neavizované změny zasahující do každodenního fungování s vybraným telefonem není příliš oslnivá.

Čistý Android u Xiaomi

Samo Xiaomi nezavírá před rootováním oči a díky velké komunitě uživatelů není problém za pomocí internetu na telefonu provést root a nainstalovat si čistý Android v případě, že vám MIUI nevyhovuje. Přesto – ne každý si kupuje smartphone za účelem velkých softwarových modifikací.

Efektivní využití RAM pokulhává

Čím vyšší RAM, tím lépe. Specifikace vypadá v recenzi úžasně a zákazník na čísla o úložišti a RAM slyší. Velmi však záleží na optimalizaci, která se nedá neustále kompenzovat vyššími a vyššími čísly. Xiaomi telefony se samozřejmě chlubí vysokou RAM pamětí – ale její využití nemusí dostát očekávání. Problém se týká zejména zařízení do hodnoty 4 GB.

Ve zkratce – Xiaomi v základu hospodaří s RAM až příliš konzervativně. Důsledkem je automatické zavírání aplikací na pozadí i zpomalení výkonu. Z části se dá problém řešit v nastavení ( aplikace Security -> potvrďte Žádné restrikce Baterie a výkon –> Aplikace a úspora baterie –> Vyberte všechny aplikace dlouhým stiskem –> Klikněte na Více –> Vyberte „Žádné omezení“.), ale každý telefon by měl už v základu umět adekvátně nakládat s RAM tak, aby výsledkem nebyl zabržděný telefon. K čemu je uživateli papírová hodnota 4 GB RAM, když ho samotný telefon nechá využívat 1.5 GB?

Přehřívání a vysávání baterie

Nastavení RAM by mohlo na první pohled souviset s občasným nekonzistentním výkonem baterie – často se však podle uživatelských diskuzí jedná o problém využití dvou SIM karet, kdy má klesající procenta na svědomí neustálé přepínání a hledání sítí. V tomto případě postačí pouze změna v nastavení (Nastavení -> SIM karta a připojení -> vypnout Dual 4G -> vyberte SIM kartu a jako typ sítě vyberte LTE).

Další z možností spořivosti s operační pamětí je prevence dřívěji reportovaných problémů s přehříváním, které jsme v současné době nezaznamenali.

Je Xiaomi dobrá značka?

I přes výčet možných negativních aspektů je důležité být realistický. Ačkoli je snahou Xiaomi nepodlehnout kompromisům, je nerealistické čekat od telefonu za 7 000 Kč bezchybný výkon ve všech ohledech. Extrémně nízké marže a výsledná příjemná cena potěší nejednoho z nás a činí ze špičkových smartphonů přístupné zboží. Studenti dosáhnou na výkonný smartphone, manažeři si na designovém zařízení mohou připlatit za větší úložiště a starším uživatelům se dostane spolehlivého telefonu, který jde s dobou. To zní jako dostatečné vykoupení často řešitelných chyb, které se nevyhýbají ani jiným výrobcům.

Doporučili byste Xiaomi smartphone svým blízkým?

Zdroje: