6 skrytých funkcí systému Android, které vás ohromí a jak je používat

Angela Lang / CNET

Je pro mě snadné cítit, že každý telefon Android má drasticky odlišné funkce a možnosti, a v některých ohledech je to pravda. Porovnáním pixelového telefonu s Samsung Galaxy S20 s TCL telefony řady 1 0 se odhalí významné rozdíly. Nakonec jsou však všechny tyto telefony napájeny ze systému Android a mají ve svém jádru stejné funkce.

Některé jsou skryté. Jako příklad si vezměte aplikace s rozdělenou obrazovkou. Používání dvou aplikací současně není jen něčím, o čem mohou uživatelé iPodu snít ale je to naprosto užitečné a vestavěné do vašeho telefonu s Androidem – stačí vědět, kde hledat. Jednou z mých oblíbených skrytých funkcí je Smart Lock, nástroj, který udržuje můj telefon odemčený, když se vrátím domů, a poté, co odcházím, se vrací k požadavku na můj otisk prstu nebo PIN. Je to neuvěřitelně užitečné.

Nezapomeňte, že všechny níže popisované funkce nemusí vypadat nebo fungovat úplně stejně na každém telefonu, a to proto, že různí výrobci zařízení s Androidem rádi používají rozhraní jedinečná pro jejich soupeře. Moje rada? Pokud máte potíže s hledáním funkce, použijte vyhledávací panel v horní části aplikace Nastavení.

Screenshoty od Jasona Cipriani / CNET

Tichá oznámení, která mohou čekat

Už vás nebaví každé oznámení o pípnutí telefonu pípnutí nebo zvonění ? Sdělte telefonu Android, že chcete, aby aplikace vydávala tichá upozornění dlouhým stisknutím výstrahy, dokud se nespustí výzva s dotazem, zda chcete oznámení označit jako upozornění nebo Ticho .

Upozornění umožňuje oznámením aplikací přehrávat zvuky a zobrazovat se na uzamčené obrazovce, zatímco Tichý oznámení ignoruje, ale stále je zviditelňuje v oznamovacím poli.

Jason Cipriani / CNET

Přidání titulků k videu nebo podcastu

Live Caption je působivá, ale relativně nová funkce, která se pomalu přibližuje k více zařízením. Je-li aktivní, přidává k videu, podcastu nebo hlasové poznámce v telefonu titulky v reálném čase. Nezáleží na tom, zda je sledované video ztlumeno – Live Caption ho bude stále přepisovat.

Od svého prvního uvedení v loňském roce rozšířila Google funkci Live Caption za telefonní linku Pixel na Samsung Galaxy S20 a OnePlus 8 . Pokud vím, neexistuje žádný oficiální seznam podporovaných zařízení a váš telefon musí pracovat se systémem Android 10, aby mohl fungovat.

Chcete-li povolit funkci Live Caption (nebo zkontrolujte, zda je váš telefon podporován), otevřete aplikaci Settings a vyhledejte Live Caption . Přepínač Live Caption je na jiném místě na Pixel 4, Galaxy S20 a OnePlus 8 (699 $ na OnePlus) .

Po aktivaci živého titulku se při každém spuštění videa – i když snížíte hlasitost – na obrazovce objeví malá černá skříňka včetně diktátu toho, co se říká, v reálném čase. [19659006] Je to opravdu dobře provedené a funkce, kterou by měl mít každý telefon, nejen Android. Další informace o této funkci, včetně toho, jak zmírnit rouhání a jak ji používat, naleznete v našem úplném průvodci .

Jason Cipriani / CNET

Používejte současně dvě aplikace

Jednou z mých oblíbených funkcí v systému Android je to, že na obrazovce mohu mít současně dvě aplikace. Je užitečné, když se podívám na dokument Google a pošlu e-mail, nebo když najdu recept a pošlu seznam složek ve zprávách . Není však zcela jasné, jak získat aplikace v režimu rozdělené obrazovky.

Klepnutím na přepínací tlačítko aplikace, nebo pokud používáte Gesta pro Android 10 přejeďte prstem z dolní části obrazovky nahoru a otevřete zobrazení multitaskingu a klepněte na ikonu aplikace v horní části mapu nebo miniaturu aplikace, následovanou Rozdělenou obrazovkou . První aplikace se posune na horní část obrazovky a zobrazení multitaskingu zabírá spodní část obrazovky. V zobrazení multitaskingu vyberte jinou aplikaci nebo spusťte aplikaci z domovské obrazovky nebo ze zásuvky aplikace. Ne každá aplikace podporuje režim rozdělené obrazovky. Jediným způsobem, jak zjistit, zda aplikace nepodporuje, je pouze otevřít ji na rozdělené obrazovce.

Jason Cipriani / CNET

Podívejte se na video a najděte současně Twitter

Kromě stejného nápadu aplikací s rozdělenou obrazovkou je funkce Android v obraze (PiP). Jeho použití nemůže být snazší, stačí vědět, že tam je.

Baví mě sledovat mé oblíbené Twitch stuhy při procházení Reddit nebo při kontrole mých e-mailů. Chcete-li aktivovat PiP, začněte sledováním videa a přejděte zpět na domovskou obrazovku. Je to tak jednoduché. Po ukončení aplikace a podpoře režimu PiP se video zobrazí jako malé okno na obrazovce telefonu. Můžete jej přetáhnout, změnit velikost nebo zavřít.

Chcete-li zobrazit seznam aplikací nainstalovaných v telefonu, které podporují tuto funkci, otevřete aplikaci Nastavení a přejděte na Aplikace a oznámení > Speciální přístup k aplikaci ]> Obrázek v obraze . Můžete zde také zakázat aplikaci PiP. Pokud například nechcete, aby vás Mapy Google zobrazovaly krok za krokem i po jeho opuštění a aplikaci raději úplně zavřete.

Jason Cipriani / CNET

Pomocí zámku Smart Lock můžete telefon odemknout, když jste doma

Jedna z mých oblíbených skrytých funkcí vám může zabránit v zadávání kódu PIN nebo skenování otisku prstu, když jste doma nebo v práci. jsou. Telefon můžete nastavit tak, aby zůstal odemčený, když jste na konkrétním místě. Můžete ji také nastavit tak, aby telefon odemkla, když zjistí, že jste aktivní, jako je například procházka kolem telefonu nebo mluvení přes Bluetooth na bezdrátových sluchátkách.

Otevřete Nastavení > Zabezpečení > Smart Lock a po zobrazení výzvy zadejte svůj PIN. Odtud si můžete vybrat, který aspekt funkce Smart Unlock použít a kdy.

Upozorňujeme, že pokud jste nastavili Smart Lock tak, aby telefon zůstal doma odemčený, znamená to, že k němu má přístup kdokoli, s kým žijete.

Screenshoty od Jasona Cipriani / CNET

Rychle sdílejte informace o vaší síti Wi-Fi s přáteli

Může být obtížné přiřadit heslo sítě Wi-Fi příteli nebo rodinnému příslušníkovi, zejména pokud se jedná o dlouhý a složitý řetězec čísel a písmen. Nebo můžete váhat s převodem svých přihlašovacích údajů, protože je to heslo, které používáte jinde – já to chápu. Je pravda, že mít lidi nad nebo navštěvovat kamarádův dům se právě teď většině z nás vyhýbá, ale jak rozkazy od domu ke dveřím se začínají zvedat a začínají věci se vrátí do normálu to se určitě hodí.

Naštěstí Android 10 vám umožňuje zobrazit QR kód na obrazovce telefonu, aby se kdokoli, kdo jej naskenuje, mohl připojit k vaší síti Wi-Fi.

Právě hraje:

Sledujte toto:

Android 10: Tipy a triky

2:07

Na vašem zařízení můžete naskenovat nebo vytvořit QR kód otevřením aplikace Nastavení a výběrem Síť > Wi-Fi . Pokud sdílíte síťové přihlašovací údaje, klepněte na název sítě a poté na Sdílet . Při připojování k síti Wi-Fi klepněte na ikonu QR kódu vedle položky Přidat síť .

Tato funkce je také užitečná, pokud nastavujete nový telefon a nechcete projít procesem kopírování hesla.

Nyní, když jste zvládli skryté funkce systému Android, byste měli být plně obeznámeni s funkcemi systému Android 10 jako je nová nastavení ochrany soukromí a speciální tmavá režim .