Android pro skládací telefony? Uniklá aktualizace ukazuje budoucnost skládaček

S jakými funkcemi přijde nový Android 12?

Nová aktualizace Androidu uživatelům přinese nové barvy a témata

Nový Android by měl přijít už v létě pro Google Pixel, pro ostatní zařízení až později. Interně je verze známá jako Snow Cone, ale oficiálně nosí jméno Android 12. Většinu nových funkcí Androidu už známe, ať už od nadšenců do technologií nebo z již vydané vývojářské verze nejnovějšího systému. Co zatím o novém Androidu víme?

Zabezpečení a soukromí

Nový Android se zaměří na zabezpečení svých uživatelů. Nabídnout by měl například tísňové volání vyvolané pěti po sobě jdoucími stisknutími tlačítka napájení nebo upozornění na kolizi s vozidlem (ovšem tato funkce by měla být dostupná jen v některých zemích).

Důležité bezpečnostní aktualizace, které se do této doby instalovaly spolu s aktualizací celého systému, by se nově měly přesunout do obchodu Play, odkud by mělo být možné je rovnou instalovat.

Android 12 se také inspiroval u konkurenčního iOS a v nové aktualizaci by měl upozornit uživatele v případě, že aplikace používá fotoaparát nebo mikrofon zařízení. To bude moci uživatel pohodlně zakázat rovnou z upozornění.

Aktualizace slibuje také zabezpečené sdílení hesla Wi-Fi pomocí funkce „Nearby Share”, takže se nebudete muset spoléhat na QR kód.

Rozhraní

Většina uživatelů si právě v rozhraní telefonu všimne nejpatrnějších rozdílů. Android by konečně měl zavést možnost volby barevných schémat:

Nová funkce volby motivů dokáže změnit barvy v celém telefonu. Na obrázku vidíme téma nazvané „Silk”. Zdroj: xda Developers

Kromě toho se by se notifikace měly zaoblit a rozmístit dál od sebe podobně, jako to dělá MIUI od Xiaomi.

Uživatelé by si měli sami moci vybrat jas barev a případně přejít do tmavého režimu s méně intenzivními barvami. Dopad na spotřebu baterie na obrazovkách AMOLED zatím není znám, ale ponechání aktivních pixelů by spotřebu baterie o něco zvýšilo.

Je pravděpodobné, že by tlačítko napájení mělo dostat více možností využití. Jak změna bude vypadat, si můžete zkusit v aplikaci Power menu controls .

. Nový Android slibuje také možnost zobrazení hodin na zamčené obrazovce s funkcí vždy zapnuté obrazovky.

Posílit by měl také multitasking v rámci systému. Uživatel v režimu Picture-in-Picture (PiP) může zobrazit na obrazovce plovoucí okno, pomocí gesta jej stáhnout a dvojitým kliknutím aplikaci zvětšit na celou obrazovku.

V notifikacích by uživatel měl nově mít větší volnost nastavení upozornění a samozřejmostí by mělo být i nastavení, které aplikace budou mít přístup k upozorněním.

Vývojem zřejmě projdou i animace a efekty přechodů, a to i v režimu na šířku.

Možné může být také otevření dvou aplikací, při čemž se obrazovka rozdělí na poloviny.

Screenshoty bude možné upravit ještě před sdílením.

Barvy se mohou odvíjet od barev na tapetě. Zdroj: xda Developers

Snadnější užívání

Novinkou bude možnost odložit oznámení (o 30 minut, jednu nebo dvě hodiny) bez nutnosti ikonu hledat, jako tomu bylo na Androidu 11.

Měl by přijít nový režim ovládání jednou rukou, kdy se obsah přiblíží k palci pomocí dočasného zmenšení obrazovky shora. Celková plocha obrazovky by se mohla zmenšit až o 40 %. Tato funkce již existuje na iOS, na One UI od společnosti Samsung, na OxygenOS pro telefony OnePlus a na modelech Asus, Motorola a Xiaomi.

Zachytit bude pravděpodobně možné i rolovací snímek obrazovky podobně jako u Motoroly, MIUI a OxygenOS.

S novým Androidem by mělo přijít také inteligentní automatické otáčení obrazovky, které snad odstraní problémy přepínání mezi režimem na šířku a výšku.

Herní režim by měl do Androidu přinést funkce jako synchronizaci dat mezi zařízeními, přepnutí telefonu do režimu Nerušit nebo uzamčení jasu obrazovky a automatické otáčení obrazovky. Oznámení by mělo také informovat o stavu baterie ovladače připojeného přes Bluetooth.

Balíčky emoji by už neměly být systémovou aplikací závislou na aktualizaci od výrobců.

Očekává se, že se vrátí dvojité poklepání na zadní stranu telefonu.

Neočekávejte však, že se všechny tyto funkce v novém Androidu skutečně objeví. V samotné vývojářské verzi jich mnoho z uvedeného seznamu chybí a není jisté, že se dostanou do beta verze (které mají být tři) nebo do finální verze naplánované na září, která se k uživatelům během roku dostane.

Zajímají vás novinky ze světa online bezpečnosti? Sledujte náš blog a facebookovu stránku, kam pravidelně přidáváme novinky z kybersvěta.

Smartphone vám vydrží déle, výrobci se začínají snažit

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Android pro skládací telefony? Uniklá aktualizace ukazuje budoucnost skládaček

Uniklá aktualizace operačního systému Android přináší řadu vylepšení pro skládací zařízení ve stylu modelů Galaxy Fold od Samsungu. Vypadá to navíc, že očekávaný skládací Pixel je za rohem. Co Android 12.1 přinese?

Přestože stále čekáme na oficiální vydání Androidu 12, ke kterému by mělo dojít v příštím týdnu, nový únik budoucí aktualizace Androidu ukázal, že na nás čekají velká vylepšení rozhraní pro skládací telefony.

V posledních několika letech se Google od velkých aktualizací Androidu v polovině cyklu odklonil, takže samotná myšlenka velké záplaty po vydání Androidu 12 je poněkud neobvyklá. Ve skutečnosti ani není jasné, jak se tato nadcházející aktualizace Androidu bude jmenovat a kdy bude vydána, takže je komunitou prozatím jednoduše označována jako Android 12.1.

Podle serveru XDA Developers, kterému byl uniklý build Androidu 12.1 poskytnut, obsahuje tato verze řadu nových funkcí a vylepšení určených právě pro skládací telefony. XDA předpovídá, že vydání Androidu 12.1 se bude s největší pravděpodobností shodovat s vydáním skládacího modelu řady Pixel společnosti Google.

Jednou z největších změn v Androidu 12.1 je způsob, jakým Google upravil uživatelské rozhraní Androidu 12. Google přidal druhý panel k prvkům, jako je panel oznámení, nabídka nastavení, zamykací obrazovka a dokonce i základní spouštěč Androidu pro zařízení s většími obrazovkami. Cílem přidání druhého panelu je poskytnout uživateli více informací a lépe využít výhod skládacích zařízení většího formátu, abyste mohli např. současně zobrazit oznámení a rychlá nastavení zařízení.

Zatímco uživatelské rozhraní One UI společnosti Samsung v zařízení Galaxy Z Fold 3 již něco podobného umí, je hezké vidět, že společnost Google pracuje na širší podpoře budoucích skládacích zařízení jiných výrobců.

One thing I forgot to initially mention is that there are now three photos in Settings > Display > Colors you can use to compare the different color modes.

— Mishaal Rahman (@MishaalRahman) September 27, 2021