Apple iPhone 14 Pro Max v testu: přináší menší pokrok, než se zdá

Recenze iPhone 14: doplatí Apple na svou laxnost?

Jde o základního zástupce letošních podzimních iPhonů

Nabízí stále špičkovou výbavu, leč mnoho inovací oproti loňské generaci nepřináší

Přesto vyjde meziročně o 3 500 Kč dráž – základní 128GB verze stojí 26 490 Kč s DPH

O nových iPhonech 14 toho uslyšíte opravdu hodně. Jedna část zákaznického spektra tvrdí, že Apple už se dočista pomátl a prodává de facto přeznačený iPhone 13 s tučnou meziroční přirážkou. Jiní však hovoří o revolučních novinkách. Aktuální řada jablečných telefonů je v některých ohledech skutečně inovativní. To ale lze prohlásit spíše o modelu Pro, nikoliv o základním iPhonu 14, jehož recenzi právě čtete. Zaslouží si i přesto vaši pozornost?

iPhone 14 se v České republice prodává od 16. září, a to v pěti barvách: červené, bílé, fialové, světle modré a temně inkoustové (tu máme k dispozici na testování i my). K mání jsou pak tři paměťové konfigurace, přičemž základní 128GB vyjde na 26 490 Kč. Pak je tu ještě 256GB a 512GB, ale tam už ceny atakují (nebo dokonce překračují) hranici 30 tisíc korun. Bez ohledu na to, co telefon umí nebo neumí, vám povím, že to není málo. Vždyť vloni iPhone 13 začínal na 22 990 Kč.

Obsah balení

Nejnovější iPhone k vám dorazí v prakticky stejném boxu jako ty předchozí. Bílá papírová krabička s logem výrobce a podobiznou zařízení v životní velikosti už jen svou tloušťkou necelé 3 centimetry naznačuje, že toho moc neskrývá. Najdete v ní telefon, metrový nabíjecí kabel USB-C/Lightning, sponku na vytažení SIM slotu, příslušnou literaturu a jednu stříbrnou samolepku s logem Apple. Nic víc, nic míň.

Jako by iPhonu 13 z oka vypadl

Stará poučka říká: „Neměň to, co funguje.“ Tak nějak by se dal do jedné věty shrnout design iPhonu 14. A skutečně – změny, které Apple učinil zvenčí, by se daly spočítat na prstech jedné ruky neopatrného pracovníka s cirkulárkou. Novinka váží o 2 gramy méně (172 g) a o desetinu milimetru ztloustla v pase (146,7 × 71,5 × 7,8 mm). Má o chloupek větší fotomodul na zádech a více vystupující fotoaparáty. A tím to hasne.

Kromě těchto – troufám si říct – běžným okem těžko patrných nuancí se iPhone 14 nijak neliší od svého loňského předchůdce. Stále zde máme diagonálně umístěné objektivy, skleněná záda s extrémní náchylností na sběr otisků prstů a vpředu ikonický výřez. Až se chce říct, že Apple uměle oddaluje výraznější zásahy do designu svých produktů.

Jiné úsloví ale říká, že „kdo nic nedělá, nic nezkazí“. Co přesně to znamená? iPhone 14 je i přes absenci designových vylepšení naprosto špičkově zkonstruovaný a vyrobený telefon. Hliníkové šasi je maximálně pevné, všude perfektně lícuje a holýma rukama jej neohnete. Sklo na zádech je lesklé a dle mého testování také odolné proti škrábancům. To samé platí o krycím skle na displeji, které chrání pro změnu „keramický štít“. Telefon se velmi dobře drží v ruce.

Výtku musím směřovat k vystupujícímu fotomodulu. Kromě toho, že se oproti loňsku zvětšil na plochu, ještě více vystupuje. Znamená to, že se telefon hodně houpe na rovné ploše stolu a čočky fotoaparátů jsou tím pádem vcelku dost náchylné na poškrábání. Vyřešit by to pochopitelně mohlo pouzdro.

Dovolte mi ještě krátkou prohlídku opět plochých bočnic – i tam totiž najdeme zajímavé prvky. Napravo má iPhone 14 pouze zamykací tlačítko, nahoře nemá nic. Vlevo najdete hardwarový přepínač tichého režimu (jinou úlohu mu přidělit nelze), rozdělený regulátor hlasitosti a kovový slot na jedinou nanoSIM kartu. Druhé číslo lze případně zprovoznit formou eSIM.

Dole pak najdete mikrofony, hlasitý a překvapivě kvalitně hrající stereo reproduktor (vypomáhá mu telefonní sluchátko nad displejem) a také primárně nabíjecí port Lightning. Apple ani letos nepřešel na univerzálnější USB-C a vzhledem k tlaku Evropské unie zřídit jednotný nabíjecí port mu už nezbývá moc času.

Displej – poslední s původním výřezem?

Troufám si říct, že obrazovka hraje u smartphonu naprosto klíčovou roli, protože právě přes ni konzumujete drtivou většinu obsahu. iPhone 14 přichází se shodným displejem jako předchozí generace. Jde o 6,1″ Super Retina XDR OLED panel s dostatečným rozlišením Full HD+ (1 170 × 2 532 pixelů, jemnost 460 ppi). Nechybí samozřejmě ani HDR10 a Dolby Vision.

Pochválit si zaslouží vysoká svítivost až 1 200 nitů, díky které je obsah perfektně čitelný i při přímém slunečním svitu. Obecnou kvalitu zobrazení a barev netřeba podrobně komentovat – je parádní. Apple patřil v tomto ohledu vždy k těm nejlepším a displej na vysoké úrovni, který odebírá od LG a Samsungu (to mluví za vše), najdete i na iPhonu 14. Tristně však chybí zvýšená obnovovací frekvence – musíte se opět spokojit jen se základními 60 Hz.

Jak bývá u iPhonů zvykem již od roku 2017, zobrazovač je v horní části vyříznut. Oproti loňsku se vyříznutý poloostrov nijak nezmenšil a letošní generace je pravděpodobně poslední, která tento prvek drží při životě. Modely Pro a Pro Max již letos obdržely chytrý „průstřel“ Dynamic Island. Fakt, že jej dávno nemá i základní model, pro Apple samozřejmě znamená nemalou ostudu. Vždyť androidová konkurence přesedlala na ostrůvkové výřezy již dávno.

Čtečka obličeje Face ID

Jako svou jedinou biometrickou technologii iPhone 14 využívá 3D čtečku obličeje Face ID. Ta pracuje díky specializované TrueDepth kameře tak, že si uloží 3D model vašeho obličeje – nikoliv jen 2D obrázek, jako to dělají méně kvalitní obdoby u telefonů s Androidem. Face ID u iPhonu 14 funguje parádně, rozpozná váš obličej dokonce i s rouškou nebo respirátorem. A na rozdíl od starších telefonů Face ID zvládá poslední generace i při režimu na šířku.

Výkon a výbava

Byť není iPhone 14 nejvýše postaveným modelem z letošní řady, nabízí stran hardwaru vlajkovou výbavu. V centru stojí čipová sada Apple A15 Bionic, tedy stejná, jakou disponoval iPhone 13. 6jádrový procesor (2× 3,23GHz jádro Avalanche + 4× 1,82GHz Blizzard) s velikostí tranzistorů 5 nm stačí na prakticky jakkoli náročnou operaci. Výkon pro hraní her pro změnu zajišťuje 5jádrový grafický čip.

Hardwarové parametry iPhone 14 Systém, čipset a konstrukce Operační systém: iOS 16, čipset: Apple A15 Bionic, hexa-core, 2× 3,23 GHz Avalanche + 4× 1,82 GHz Blizzard, GPU: Apple GPU, RAM: 4 GB, interní paměť: 128/256/512 GB, pam. karta:

Rozměry: 146,7 × 71,5 × 7,8 mm, hmotnost: 172 g, zvýšená odolnost: IP68 Displej, konektivita a baterie 6,1", OLED, rozlišení: Super Retina, 1170 × 2532 px

5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: Lightning

Baterie: 3 279 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení: Fotoaparáty Hlavní: 12 Mpx, f/1.5, 26mm, 1.9µm, dual pixel PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.4, 120˚, 13mm, selfie kamera: 12 Mpx, f/1.9, 23mm + SL 3D (hloubkový/biometrický senzor), HDR, 4K video Cena: 26 490 Kč Kompletní specifikace

iPhone 14 je za dlouhou dobu prvním iPhonem, který nenabízí nejvýkonnější mobilní čipset Applu. Americký výrobce si toto privilegium schoval pro modely Pro a Pro Max. Přesto je základní jablíčko pro rok 2022 nadmíru výkonné a jeho vinou nehrozí záseky nebo pomalé startování aplikací. Nákup iPhonu 14, když aktuálně vlastníte iPhone 13, kvůli tomu ale nedává příliš smysl.

V testu procesoru Geekbench 5 si iPhone 14 vysloužil skóre 1 688 bodů v Single-Core a 4 671 bodů v Multi-Core. AnTuTu jej ocenil 773 287 body. V grafickém benchmarku 3DMark Wild Life Extreme získal 2 782 bodů.

Pokud jde o paměť, disponuje smartphone 6 GB RAM a 128GB úložištěm (systém iOS 16 zabírá 9,37 GB). Z další výbavy se sluší zmínit Wi-Fi 6, 5G, Bluetooth 5.3, GPS, NFC pro bezkontaktní platby Apple Pay, technologii UWB a možnost SOS komunikace se satelitem, která ale v Česku není dostupná.

Baterie a nabíjení

Z hlediska výdrže bývají iPhony často vnímány velmi rozporuplně. Oproti své konkurenci z androidového spektra totiž nabízí až podezřele nízkou kapacitu akumulátoru – v našem případě 3 279 mAh. Přesto praktickou výdrží excelují. iPhone 14 v pohodě zvládne celý náročný den (focení, telefonování, přehrávání hudby do sluchátek), anebo s odřenýma ušima 2,5 dne na home office. Ani v jednom případě se ale nemusíte šetřit – v případě nouze vám pomůže úsporný režim, který lze rychle aktivovat v ovládacím centru.

Co do výdrže tedy nelze mít námitky. To však neplatí o nabíjení. iPhone 14 podporuje pouze 20W „rychlé“ nabíjení, což je vzhledem ke konkurenci žalostně málo. Nechybí sice bezdrátové nabíjení Qi, ale pouze s výkonem 7,5 W. Opět žádná sláva. Kromě těchto evergreenů nechybí ani MagSafe výkonem 15 W.

Naměřená rychlost nabíjení 20W adaptérem Úroveň 30 % 50 % 80 % 100 % Čas 17 minut 29 minut 53 minut 116 minut

Když už padla řeč na nabíjecí výkon, musíte rovněž počítat s tím, že Apple nepřibaluje ke svým telefonům příhodný nabíjecí adaptér. Ten si tak musíte buď dokoupit za 590 Kč, využít ten od MacBooku, anebo sáhnout po levnější alternativě. Tak či tak jde o starost navíc.

Operační systém, který býval lepší

Operační systém iOS se za dobu své existence výrazně posunul – ne nutně správným nebo špatným směrem. Kdo jeho vývoj sleduje aktivně, může si povšimnout, že přináší vlastní vylepšení, ale také přebírá funkce od konkurence (widgety, Always-On režim u iPhonu 14 Pro a další). Zatím poslední iOS 16.0.2 má být tím nejlepším, co Apple dokázal pro své mobily vyvinout. Bohužel, v mých očích spíše pokračuje postupný rozklad iOS takového, jak jsme ho znali.

Tím klíčovým totiž vždy byla stabilita a optimalizace jednotlivých procesů. Díky tomu běželo iOS vždy bleskurychle, a to i na starších telefonech. To už je ale hudba minulosti. Aktuální verzi iOS 16 jsem měl možnost testovat na několika iPhonech (od modelu 11 až po nový 14), ale neustále se objevují záseky či grafické chyby a v jednom kuse něco nefunguje.

Pravidelně se mi například stávalo, že se při psaní zasekávala originální Apple klávesnice, nebo se rovnou neobjevila vůbec. Když jsem potřeboval nějaké soubory nebo odkazy sdílet se svým MacBookem pomocí služby AirDrop, nefungovala. Vcelku nekonzistentně se chovaly taktéž notifikace na příchozí zprávy a chaty – někdy se zjevily na zamknuté obrazovce, jindy zase ne. Bohužel, úpadek iOS jako takového je znát i letos a pořádně to zamrzí.

Pokud jde o novinky spojené s poslední výroční aktualizací, je toho spousta. iOS 16 nabízí přepracovanou zamykací obrazovku, nový design přehrávače videí, plejádu nových widgetů a spoustu dalšího. Pokud by vás zajímalo, co naopak iOS 16 stále postrádá – kupříkladu možnost otevřít dvě aplikace najednou vedle sebe – přečtěte si náš poslední článek, v kterém kritizujeme nedostatek inovací v iOS 16.

Výborný fotoaparát …

iPhone 14 má v dnes již několikrát propíraném zadním fotomodulu hned dva 12Mpx fotoaparáty. Zatímco většině čínských výrobců by to bylo málo, Apple dokazuje, že v tomto ohledu opravdu platí pravidlo „kvalita na úkor kvantity“. Již před několika lety jsme se přesvědčili, že iPhone s duální kamerou s takto nízkým rozlišením se může rovnat konkurentům se 108Mpx fotočipy. A já se ptám: platí to stále?

A odpovím vcelku pohotově: platí, ale iPhone 14 v tomto ohledu stojí na místě. Fotoaparáty na zádech základního iPhonu se nijak zásadně nezměnily již od iPhonu 11 a větší či menší změny se odehrávají jinde. Jak tedy novinka fotí? Hlavní foťák s clonovým číslem f/1.5 a optickou stabilizací obrazu má výbornou barevnou věrnost a neobyčejný smysl pro detail, a to prakticky za každého počasí i každé denní doby.

Ano, právě na noční režim si americký gigant dle svých slov posvítil u nových iPhonů nejvíce. A opravdu, denní i noční snímky z hlavního fotoaparátu mají mezi sebou prakticky srovnatelnou kvalitu (byť samozřejmě musíte počítat s tím, že v druhém případě je tma). Odlišný pohled mám na širokoúhlý foťák (f/2.4, záběr 120°), který sice nekazí snímky deformací po okrajích, avšak dává velký prostor šumu, a to třeba i v tmavších koutech jinak dobře prosvětlené scény. V noci se mu pak vůbec nedaří.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Selfie kamerka s rozlišením taktéž 12 Mpx pracuje výtečně, má široký záběr a podává stabilní výkony i za horšího světla. Kromě toho můžete pořizovat portrétní snímky a panoramatické fotky. Na teleobjektiv s bezztrátovým zoomem, natožpak kvalitní makro kamerku, Apple opět nemyslel. A uznejte, že za skoro 27 tisíc korun by to chtělo trochu větší všestrannost.

… a ještě lepší video

K mému velkému překvapení ale výrobce maximálně zapracoval na natáčení videí. Kromě klasiky v poměru 16:9 ve formátech 4K a 60/30/24 fps a HD při 60/30 fps tu máme ještě zpomalený záběr s až 240 fps a časosběr. Již vloni nabízely iPhony filmový režim s efektem dynamické hloubky, takže ani ten zde nechybí.

iPhone 14 camera test (4K, 60 fps)

Watch this video on YouTube

iPhone 14 camera test (2,8K, 60 fps, akční režim)

Watch this video on YouTube

Horkou novinku však představuje ultra stabilizovaný akční režim v 60 i 30 fps v rozlišení až 2,8K. Natáčení akčních videí je zábavné i intuitivní a výsledek překvapí opravdu perfektní stabilizací při rychlé chůzi i běhu. Jako částečná náhrada kvalitních GoPro kamer funguje akční režim více než dobře. Přesvědčte se ostatně sami na přiložených ukázkách.

Závěrečné hodnocení

Je evidentní, že Apple s iPhonem 14 zkouší, co zákazníci vydrží. Výrobce si dobře uvědomuje, že nový telefon si lidé kupují nejčastěji po 3 letech, takže nemá důvod vystřílet si každý rok všechny nápady a inovace. Zrovna u iPhonu 14 už mi ale situace přijde skutečně alarmující a americký gigant okatě prodává telefon z loňska za cenu úplně nového.

Nabízí se tedy otázka, zdali má smysl po iPhonu 14 pokukovat. Pokud vlastníte iPhone 11 a starší, zcela určitě by se mohlo jednat o dobrou volbu. Pro majitele iPhonu 12 nebo iPhonu 12 Pro však podobná slova nemám. I přes rozdíl dvou generací je novinek tak žalostně málo, že se nákup nového iPhonu takovým lidem zkrátka a jednoduše nevyplatí.

Kdy Apple na tento laxní a lhostejný přístup doplatí? Nejspíš nikdy – nebo ne v blízké budoucnosti. Prodeje nových iPhonů totiž jedou na plné obrátky a moc lidí se nepozastavuje nad tím, že iPhone 14 postrádá jakékoliv očekávaného inovace a v mnoha ohledech zaostává za androidovou konkurencí. Jestliže loňské iPhony 13 byly v porovnání s řadou 12 zklamání, letos je to ještě horší.

iPhone 14 8.6 Design a zpracování 8.5/10

Výkon a optimalizace 9.0/10

Hardwarová výbava 8.0/10

Kvalita fotografií a videa 9.0/10

Výdrž baterie 8.5/10

Klady výborné řemeslné zpracování

displej s vysokou svítivostí

kvalitní biometrie a zabezpečení

dobrá výdrž na baterii

stabilizovaný akční režim videa

dlouholetá softwarová podpora Zápory absence nabíječky v balení

značně vystupující fotoaparát

zastaralý Lightning a pomalé nabíjení

jen 60Hz displej

iOS 16 plné chyb

zbytečně vysoká cena Koupit iPhone 14

Apple iPhone 14 je v prodeji. Má ale smysl do něho investovat?

Apple chvátá. Ve středu 7. září představil iPhony 14 a 14 Pro, hned v pátek 9. na ně spustil předprodej a dnes, tedy 16. září jdou do ostrého prodeje. Ani letos se to neobešlo bez mírné kontroverze. Základní model totiž nepřináší nic moc nového, modely 14 Pro se pak konečně zbavují výřezu. Vše je ale o poznání dražší.

Abychom byli přesní, ne všechny modely si už dnes budete moci koupit. Pokud si činíte nárok na iPhone 14 Plus, tedy novinku, která v portfoliu nahradila modely mini, tak ten bude dostupný až od 7. října. Na trh tak aktuálně jde trio telefonů v podání iPhonu 14, 14 Pro a 14 Pro Max. Jenže má smysl o nich uvažovat, nebo popřípadě čekat na větší základní model?

Na rozdíly si vezměte lupu

Ekonomická situace, silný dolar, přetrvávající čipová krize a všechno další zapříčinilo, že Apple nás s cenami nové řady nejpopulárnějšího smartphonu světa nepotěšil, protože ty jsou napříč Evropou i o 30 % vyšší než za oceánem. Starší generace nezlevnily a ty nové se svou cenou posadily ještě nad ně. Těch novinek přitom příliš nepřinášejí, takže nejeden si klade otázku, jestli má koupě novinky smysl, nebo jestli by neudělal lépe s nějakou ze starších generací.

Pokud pomineme barvy, tak iPhone 13 od iPhonu 14 prakticky nerozeznáte. Mírně se sice změnily proporce šasi a velikost fotomodulu, to ale pouhým okem nepoznáte. Displej má stejné parametry, co loni, čip dostal jen jedno grafické jádro navíc, poskočila alespoň paměť RAM a to ze 4 na 6 GB. Toto by však mělo přinést alespoň o hodinu delší výdrž baterie. Fotoaparáty se papírově zlepšily zejména s ohledem na noční focení, ale jsou pořád 12MPx a modely s přídomkem Pro je jasně válcují. Oproti starší generaci přibyl akční režim s novou stabilizací videa, ale satelitní komunikaci a detekci dopravní nehody v tuzemsku osloví pravděpodobně málokoho.

Prezentace funkce detekce dopravní nehody:

Důvodů pro koupi iPhonu 14, který v Apple Online Store vyjde v základu na 26 490 korun, je opravdu málo, obzvlášť když loňská generace stojí 22 990 korun, a i na ní si můžete užívat všech předností iOS 16, které vyšlo v pondělí 12. září (podporují ji ještě i iPhony 8 z roku 2017, i když už s mírně omezenými funkcemi). Smysl koupě základní řady dává spíše v modelu Plus, který konečně nabídne větší úhlopříčku displeje (6,7 palců), a která je tak shodná s tou u modelů Pro Max. Jenže za větší displej si také připlatíte, kdy cena 29 990 korun není zrovna nijak lidová a s loňskou generací patřila vybavenějšímu modelu iPhonu 13 Pro.

Dynamic Island přebije vše ostatní

Jiná situace se může jevit v případě koupě iPhonů 14 Pro. Ty totiž bodují alespoň třemi zásadními věcmi – konečně se naučily mít stále zapnutý displej, zbavily se výřezu a mají skutečně vylepšenou sestavu fotoaparátu. Na první pohled tedy vypadají jinak, i když se ani u jejich šasi nic nezměnilo. Jenže právě výřez, který byl jejich hlavním předmětem kritiky, je definitivně nahrazen prostorem, ve kterém uživatel najde nejen čelní kameru ale také senzory nutné pro biometrické ověřování tváře.

Apple tento prvek nazývá Dynamic Island a přidal mu i funkčnost zajímavé interakce se systémem, který jednoduše baví a točí se kolem něho většina marketingových materiálů. Nudí-li vás tedy pořád stejné iPhony, jejichž přední strana se od uvedení iPhonu X v roce 2017 prakticky nezměnila, zde máte odpověď. Navíc umí Always On, tedy stále zapnutý displej, který uživatelé Android zařízení dobře znají už tolik let a dosud jim bylo jedno, že jejich telefony nepadaly na obnovovací frekvenci displeje 1 Hz. Jenže Apple se prostě bál nároků na baterii. Tu mají ostatně novinky opět o něco delší, právě i díky pokročilejšímu čipu.

Co umí Dynamic Island?

To, že pak Apple vylepšil fotoaparáty, není překvapením. Dělá tak každou generaci, a letos poprvé od iPhonu 6S, tedy iPhonu představeném v roce 2015, poskočilo rozlišení širokoúhlého fotoaparátu na více jak 12 MPx, konkrétně tedy na 48 MPx. Apple tak rezignoval na vysvětlování, že fotografie není o počtu megapixelů ale velikosti senzoru a každého jednoho pixelu, a i když samotný senzor opět zvětšil, zákonitě jednotlivé pixely zmenšil.

Čtyři okolní se ale sloučí do jednoho, takže ve finále pořád dosáhne svého (léta už to tak dělá i konkurence). Připravte se ale na to, že jestli budete fotit do profesionálního formátu ProRAW, bude mít jedna fotografie klidně i přes 80 MB. A to vám základní 128GB úložiště brzy nebude stačit.

Poskočil i výkon, který nově zajišťuje A16 Bionic vyráběný 4nm technologií, a který na poli výkonu mobilních čipů nemá konkurenci. Ostatně jak Apple ukazuje i u základní řady, nemá ji ani loňský A15 Bionic. Jenže s tím vším poskočila také cena. 6,1“ iPhone 14 Pro začíná na 33 490 korunách, tedy tam, kde loni začínal vyšší model. Ten letos vyjde na 36 990 korun.

Jak to vidí ve světě

Je zřejmé, že Dynamic Island udá trend budoucí podoby i dalších řad. To, co je tedy nyní žhavá novinka, bude Apple postupně ladit v dalších a dalších generacích. Ostatně nyní je také třeba, aby jej přijali vývojáři aplikací třetích stran a odladili mu své tituly. Ty od Applu s ním tedy komunikují příkladně, na ostatní si budeme muset počkat, což také může hrát do karet všem váhavým – je to žhavá novinka, která vypadá efektně, ale plného potenciálu funkce se dočkáme až s postupem času.

Majitelé loňských generací nemají příliš důvodů přecházet a zbytečně utrácet. Apple navíc jede „trojletky“, takže velký posun v designu se dá očekávat právě na příští rok. Když představil iPhone X, vydržel nám jeho zaoblený design ještě po řady XS a 11, pak přišla dvanáctka s ostře řezanými stranami, kterou následovala loňská a letošní generace stejného vzhledu. Jestli se však Apple příští rok odváže, ví samozřejmě jen on sám.

Jisté je, že i napříč technologickými magazíny nezní přílišné nadšení. The Verge nazval iPhone 14 jen iPhonem 13S, Engadget kritizuje Apple za ignorování vylepšování displeje u základních modelů, The Wall Street Journal si zase stojí za názorem, že než si koupit iPhone 14, tak si raději připlatit za model Pro nebo ušetřit v případě koupě iPhonu 13. Upřímný pohled pak přinesl The Washington Post, který doslova říká: „Apple iPhone 14 je lepší než iPhony, které mu předcházely. Ale budete se muset podívat opravdu, opravdu blízko, abyste si toho vůbec všimli.“

Můžeme se klidně přiklánět k názoru, že Apple ztratil svou vizi a kašle na inovace, možná ale jen nemá čas věnovat se iPhonům naplno, protože se nadechuje před uvedením svého prvního ohebného zařízení. Anebo jen prostě ví, že i s nulovými inovacemi prodá svých iPhonů desítky milionů a vysoká marže je to, o co mu jde nejvíce. Otázka do pranice je, jak dlouho mu to bude procházet, když jsou zde draví čínští výrobci poskytující maximální výbavu za přijatelnou cenu, anebo Samsung s jeho ohebnými smartphony, které dospěly už do jejich čtvrté generace.

Reklama Samsungu publikovaná v USA:

Minimálně takový 6,7“ Galaxy Z Flip4 s cenovkou 27 490 korun může být největším konkurentem nudných iPhonů 14. Sama společnost kolem toho ostatně vyvolává vlnu kontroverze, kdy na domácí půdě Applu publikuje reklamy, které si z této poslední dobou velice konzervativní společnosti otevřeně utahují. Novinky Applu můžete koupit v jeho oficiálním Apple Online Store nebo u tuzemských APR, od dnešního dne tedy nejen on-line, ale i fyzicky.

Apple iPhone 14 Pro Max v testu: přináší menší pokrok, než se zdá

Nenechme se mýlit, Apple iPhone 14 Pro Max, který právě testujeme, je opravdu špičkový smartphone. A ano, ani ostatní výrobci v poslední době nepředvádějí možná kdovíjaké tempo inovací, třeba i takový Samsung Galaxy Z Fold 4 se oproti modelu Z Fold 3 moc nezměnil.

Jenže zatímco u Samsungu s ohebným displejem jsme v praxi dospěli k názoru, že ona drobná a často nenápadná vylepšení mají při používání pozitivnější vliv, než jsme čekali, tak inovace u nového iPhonu 14 Pro Max v nás vyvolávají přesně opačný dojem: často jsou tu jen „na efekt“ a vlastně v praxi zásadně nic nemění.

S dramatickým zdražením, které s letošními iPhony přišlo, tak novinka může ztratit svou atraktivitu i pro některé z nejvěrnějších fanoušků. Troufáme si tvrdit, že letos těch, kteří prostě na svůj loňský iPhone nainstalují iOS 16 a budou dál spokojeni i bez upgradu na nový hardware, bude výrazně víc než v předchozích letech. Nový průřez v displeji a s ním související animace totiž jako zásadní inovace nestačí, většina dalších novinek je spjata se samotným systémem a ne s tím, že by telefon dostal něco nového.

Kdo si iPhone 14 Pro Max pořídí, bude nejspíš spokojen: zásadní chyby na telefonu najdeme jen těžko, obzvlášť, když se na něj budeme dívat optikou dlouhodobých uživatelů zařízení od Applu. Ale ospravedlnit cenu 36 990 korun nebude snadné. Ne nadarmo jsou u velkých prodejců po startu prodeje vyprodané nejen nové iPhony 14, ale také právě loňské modely 13 Pro a Pro Max. Zatímco „základní“ třináctky totiž zůstávají v prodeji, modely Pro Apple pouze doprodává. Kdo koupí loňský typ, výrazně ušetří a s iOS 16 získá v podstatě téměř vše, co u novinek.

Jaké inovace iPhone 14 Pro Max přináší?

Některé novinky, které nové iPhony přináší, vypadají opravdu zajímavě a často i lákavě. Jenže si je Apple nechal pouze pro USA a Kanadu. V Evropě i dalších částech světa se například nedočkáme nové satelitní komunikace, což je jistě nouzový prvek, který by se zejména dobrodružně zaměřeným uživatelům mohl hodit. Méně budeme lamentovat nad tím, že v USA dostanou uživatelé iPhone bez slotu na SIM, jelikož funguje pouze na eSIM, zatímco u nás slot zůstává.

Apple iPhone 14 Pro Max

Jsou naštěstí i novinky, které význam mají. Ale třeba u nové funkce detekce nehod budou všichni uživatelé spíš doufat, že ji nevyužijí. Je to funkce, pomocí které iPhone pozná autonehodu nebo třeba pád z kola či motocyklu a automaticky zavolá na tísňovou linku. To je něco, co může zachránit život a Apple tuto funkci přináší do mobilního telefonu v Evropě jako první z výrobců, za což si zaslouží pochvalu. A je to funkce, která je skutečně specifická pro iPhony 14, starší modely ji nedostanou ani s aktualizací systému.

Další příjemnou a tentokrát v každodenní praxi použitelnou novinkou je always-on displej. To je funkce, kterou androidí telefony disponují už hodně dlouho a Apple ji přináší až teď s tím, že starší modely ji opět nedostanou. Vylepšení je to příjemné, na druhou stranu jsou uživatelé iPhonů zvyklí bez always-on displeje žít a navíc u iPhonu vždy naprosto spolehlivě funguje probuzení displeje poklepáním nebo zvednutím telefonu (což se o androidích top modelech s takovou jistotou říct nedá), takže nutnost využívat always-on není tak silná. Vylepšení, jako že se iPhone konečně naučil zobrazovat stav baterie v procentech v ikoně baterie, pak dostanou s upgradem softwaru i starší modely.

Další novinky pak lze shrnout do tří kategorií: ta první se týká displeje a jeho nového průřezu, ale i dalších změn okolo něj, dále je tu nový procesor Apple Bionic A16 a významným upgradem prošel také fotoaparát. Jenže i když jde na papíře o lákavé novinky, které by jistě měly pro mnohé uživatele upgrade na letošní kousek ospravedlnit, tak v praxi toho tolik nepřináší.

Jaký je displej s průřezem místo výřezu?

Dlouho, opravdu dlouho se Apple držel svého výrazného výřezu v horní části displeje a i u letošních modelů tomu tak z poloviny je. Ale typy Pro přeci jen přináší změnu, namísto velkého výřezu dostaly jen průřezy pro senzory a fotoaparáty. V praxi je to změna spíš kosmetická, jelikož Apple celek maskuje tak, že „zhasne“ i pixely mezi těmito průřezy, takže je tu jednolitá plocha, která je jen o něco menší než předchozí výřez.

Plusy a mínusy Proč koupit? skvělý výkon a plynulý systém

výtečné zpracování

skvělá výdrž baterie

výtečný fotoaparát Proč nekoupit? extrémně vysoká cena

v praxi jen málo upgradů oproti loňsku

průřez může působit v některých aplikacích zvláštně Kdy? V prodeji Za kolik? od 36 990 Kč (14 Pro Max) a od 33 490 Kč (14 Pro)

Ano, vypadá to v praxi lépe, ale není to takový pokrok, jaký možná mnozí čekali. Navíc, jak jsme zjistili, zdaleka ne všechny aplikace umí s novým uspořádáním tohoto řešení pracovat korektně, takže se může stát, že výsledek je vlastně rušivější než dosavadní výřez. „Potížistů“ je málo, v našem případě šlo zejména o benchmarkové aplikace, u kterých to může být uživateli jedno, ale je možné, že zlobit mohou třeba některé aplikace pro práce s fotkami, videem, nebo některé hry. A to zejména v režimu na šířku, kdy se občas zdá, že aplikace neví, jak má s výřezem zacházet. Autoři to jistě rychle napraví, ale z počátku se občas může dostavit údiv.

S průřezem se pojí také jedna z významných softwarových inovací, kterou Apple nazývá Dynamic Island. Jde o to, že právě z části s výřezem v různých situacích a aplikacích „vyrůstají“ různá upozornění, nebo třeba i ovládací prvky. Graficky je to opravdu efektní a v některých případech i užitečné, na druhou stranu proměnlivá povaha „ostrova“ s sebou přináší i určitou nejistotu: uživatel zatím moc neví, co od něj může v té či oné aplikaci čekat.

Většinou Dynamic Island přináší jen trochu lepší přehled o aktuálním dění a malinko zvětšuje prostor pro notifikace (byť většinou týkající se aktuální akce), kterým Apple nadále v horní liště hodně plýtvá. Na always-on displeji tak ostrov ukazuje ikonu zámku, když je displej zamčený, po odemčení se ikonka odemkne a když telefon hledá obličej, na protilehlé straně se zobrazuje malá barevná animace. Při přehrávání hudby, podcastů nebo videa na pozadí ostrov naznačuje, že přehrávání je spuštěno a ukáže i malinký náhled nebo třeba obal alba. Dynamický ostrov ukáže, že uživatel přepnul vyzváněcí profil, funguje při oznámení příchozího hovoru i v průběhu hovoru.

Apple iPhone 14 Pro Max

Apple slibuje, že Dynamic Island je interaktivní ostrov, ale to funguje jen někdy. Při přehrávání hudby, podcastů nebo videa na pozadí lze třeba na ostrově podržet prst a pak z něj v horní části obrazovky „vyskočí“ větší prvek s tlačítky pro ovládání přehrávání. Ostrov v případě přehrávání také slouží k rychlému přepnutí do dané aplikace, stačí na něj klepnout a skočíte rovnou do dané aplikace, ať už jste kdekoli. Trochu to tedy usnadňuje multi-tasking. Jsou to příjemné drobnosti, na druhou stranu nejspíš pochopíte zklamání nad tím, že právě toto je na první pohled asi největší inovace nového iPhonu 14 Pro a Pro Max.

Ještě se pozastavme u displeje. Úhlopříčka 6,7 palce zůstala zachována, displej však přeci jen dostal novou techniku, takže se malinko asi i kvůli průřezu měnilo rozlišení. Displej také slibuje větší jas než u loňského modelu – to se může hodit při extrémně slunečném dni, my jsme jinak v praxi zásadní rozdíl v kvalitě displejů nezaznamenali. A ještě jedné změny jsme si téměř nevšimli: nový iPhone 14 Pro Max má oproti předchůdci tenčí rámečky. Ale je to skutečně téměř neznatelný rozdíl a oproti androidí konkurenci jsou rámečky pořád „obrovské“.

Menší rámečky se nepatrně projevují v rozměrech telefonu: míry iPhonu 14 Pro Max jsou 160,7 x 77,6 x 7,9 mm, zatímco iPhone 13 Pro Max má rozměry 160,8 x 78,1 x 7,7 mm. V ruce změnu nijak nepocítíte, oba velké a nadupané iPhony pak mají hmotnost 240 gramů.

Přináší něco vylepšený hardware?

Tady si necháme konečné soudy na dobu, kdy s telefonem nasbíráme dlouhodobější zkušenosti, ale opět je změn málo. Nový procesor Bionic A16 totiž překvapivě nepřináší takový nárůst výkonu, jak by se možná čekalo. V benchmarku AnTuTu ještě vypadá nárůst zajímavě, ze zhruba 810 000 bodů u iPhonu 13 Pro Max je tu asi 960 000 bodů.

Apple iPhone 14 Pro Max

Jenže v dalších komplexnějších testech jsou rozdíly podstatně menší. Třeba ve 3D Mark Wild Life Extreme zaznamenal nový špičkový model 3 310 bodů, 13 Pro Max však pořád skvělé 3 162 body. V řeči snímků za sekundu je to 19,8 vs. 18,9 snímku. V Geekbench ML, který ukazuje schopnosti podpory strojového učení a „AI“ vede nový iPhone se skóre 1 017 oproti 942 bodům. A ani klasický Geekbench 5, který ukazuje hrubou sílu výpočetních jader, neukazuje kdovíjaké rozdíly: skóre na jedno jádro je 1 737 bodů pro starší a 1 887 pro novější model, u vícejádrového testu je to 4 774 vs 5 470 bodů. V závislosti na testu je tak nárůst výkonu někde od 5 do 15 procent.

Na druhou stranu možná Applu u nového procesoru ani tak o honbu za výkonem nešlo. Čipset, který je teď vyráběn 4nm místo 5nm procesu, ale očividně optimalizoval z hlediska teplotního managementu. Při stejných úkolech se totiž iPhone 14 Pro Max očividně zahřívá méně než 13 Pro Max. A ne že by ten nějak extra topil, oproti některým androidím přístrojům zůstává přiměřeně chladný, ale 14 Pro Max je prostě ve stejné situaci ještě o něco chladnější.

To by mohlo v důsledku přinést nějaká ta zlepšení v oblasti výdrže baterie a dlouhodobé stability výkonu – ale opět, ani jedno není něco, s čím by Apple měl problém. Velký iPhone 13 Pro Max byl rekordmanem ve výdrži a „čtrnáctka“ jen převezme jeho žezlo, nejspíš s drobným náskokem. A nebo také ne, protože ta trocha energie, která v prakticky stejné baterii zůstane navíc, může „padnout“ na provoz onoho always-on displeje a případné využití vyššího jasu.

To ověříme až časem. Teď je jisté, že v oblasti výdrže a výkonu nový iPhone 14 Pro Max nepřináší oproti předchůdci žádné dramatické zlepšení, kvůli kterému by uživatele měl přesvědčit, že se vyplatí do novinky investovat.

A co foťák, je lepší?

Na papíře opět ano, navíc je tu procesor, který má trochu víc síly a pomáhá lépe snímky zpracovávat. Opět si konečný verdikt necháme na podrobnější porovnání s předchůdcem, ale i když tu zlepšení je, tak posun se nezdá být opět nijak dramatický. Jde především o to, že iPhone už sám ze své podstaty patří k fotomobilům, u kterých se uživatel nemá při focení starat o nic jiného než o kompozici záběru (a tedy třeba volbu zoomu). Vše ostatní už si telefon tak nějak vyřeší sám a snaží se dosáhnout maximálně povedených výsledků. Tato filosofie platí v podstatě pro všechny generace iPhonů.

A novinka na tom nic nemění, i když dostala nový 48megapixelový hlavní foťák s větším čipem. Ale: zhoršila se světelnost foťáku, z f/1.5 je tu f/1.8. Telefon využívá metodu spojování pixelů, takže nadále vytváří 12megapixelové snímky, jen v režimu Pro Raw lze pořizovat i fotky s plným 48megapixelovým rozlišením.

Vyšší rozlišení hlavního čipu Apple motivovalo, aby do fotoaplikace kromě dosavadních kroků zoomu 0,5, 1 a 3 přidal i dvojku: to je klasický výřez, ale dvojnásobný zoom ze 48 megapixelového čipu znamená, že si telefon vezme fyzicky skutečně pixely ve středu obrazu a z nich snímek zpracuje: je to tedy mnohem lepší než softwarové dopočítávání pixelů do dvanácti při výřezu u předchůdce. Ten samozřejmě umí dvojnásobný zoom také, jen na to nemá ikonu v aplikaci a je třeba zoomovat prsty na displeji, jako to ostatně stejně spousta uživatelů dělá.

U hlavního foťáku pak někdy skutečně pozorujeme pozitivní posun v kvalitě snímků, jak v oblasti detailů, tak třeba zvládání různých kontrastů. Snímky působí ostřejším dojmem a v plné velikosti jsou detaily jasnější a prokreslenější. Ale horší světelnost občas komplikuje práci s foťákem v horších světelných podmínkách a má podle nás i negativní vliv na kvalitu snímků. V horším osvětlení, kdy telefon sahá po nočním režimu focení, se situace ohledně ostrosti a detailů obrací a snímky z hlavního snímače staršího modelu na nás působí o trochu lépe.

Někdy iPhone 14 vykazuje nadměrné množství šumu. Není to zásadní rozdíl, ale spojování pixelů očividně světelnost optiky vykompenzovat nedokáže. Ukazuje to, že prostý nárůst megapixelů lepší snímky automaticky neznamená.

Malé změny v kvalitě pozorujeme i u ostatních objektivů. Širokoúhlý foťák zůstal u rozlišení 12 megapixelů, ale je tu nový větší čip, jenže opět s optikou s horší světelností (f/2.2 oproti f/1.8). V dobrém světle je vše v pořádku, ale troufáme si tvrdit, že v tom horším přeci jen vede starší model, který většinou sáhne po líbivějším barevném podání. To u iPhonu 14 je věrnější skutečnosti. U trojnásobného zoomu pak fyzicky k žádnému zásadnímu vylepšení nedošlo, čip i optika jsou stejné, snímky jsou si hodně podobné jen s tím, že se potvrzuje celkový posun v barevném podání. Starší iPhone volí teplejší tóny, nový studenější. Celkově jsou podle nás fotoaparáty v praxi sotva rozpoznatelným upgradem, ale ještě budeme schopnosti focení dále zkoumat.

A v ostatním je stejný jako předchůdce?

V podstatě ano. Po nainstalování iOS16 totiž dostane i starší iPhone 13 Pro Max (a jeho sourozenci) třeba novou funkci možnosti úpravy nebo odvolání zprávy v aplikaci Zprávy. Musí tedy jít o zprávu poslanou jako iMessage, tedy mezi uživateli iPhonů, ale pak lze do dvou minut od odeslání zprávu z konverzace stáhnout (smazat) a do 15 minut od odeslání až pětkrát editovat (upravit). Totéž platí i pro další vylepšení systému, Apple prostě nedal novinkám v iOS16 žádný významný náskok.

Mám si ho pořídit?

I když na papíře vypadá iPhone 14 Pro Max oproti loňským modelům jako skutečně významný upgrade (průřez displeje místo výřezu, nový čipset vyráběný novým procesem, výrazné změny v hardwaru foťáku), v praxi je to vlastně pořád ten „starý dobrý iPhone“.

To je samozřejmě pro fanoušky telefonů s nakousnutým jablkem v logu důležité, telefon jim bude důvěrně známý a sžijí se s ním téměř okamžitě. Jenže je důležité při tom pochopit, že změny vypadají na papíře větší, než jaké jsou pak v praxi. A upřímně, i když jsme mohli mít pochyby o smysluplnosti upgradu na novou generaci i v minulosti, tentokrát jsou velké.

Apple iPhone 14 Pro Max

Domníváme se, že majitelé stávajících iPhonů 13 Pro a Pro Max (ale i „obyčejných“ typů 13) totiž mnoho důvodů k upgradu nemají. V minulosti to tak možná bylo také, ale vzhledem k tomu, že si telefony Applu držely cenu, dával upgrade s nějakým příplatkem po odprodeji staršího přístroje smysl. Jenže tentokrát je to jinak: novinka hodně podražila, cena začíná na 36 990 korunách. Předchůdce stál v době uvedení 31 990 korun a i když se před představením novinek prodával i o něco levněji, teď se u většiny prodejců vrátil na tuto oficiální cenu. A není se čemu divit: modely Pro totiž Apple oficiálně vyřazuje z nabídky, nadále bude nabízet jen obyčejnější modely iPhone 13 a 13 mini. Zároveň však 13 Pro a Pro Max budou vlastně zdatným konkurentem nových čtrnáctek.

Navíc jde o ceny základních paměťových variant, tedy telefonů se 128 GB paměti bez možnosti rozšíření. Porce paměti je to malá, takže se vyplatí připlatit. Tady se jeví jako ideální volba model 13 Pro Max s 256 GB paměti, který vyjde na 34 tisíc. U „čtrnáctky“ je potřeba za tuto porci zaplatit 40 490 korun, 512 GB vyjde na 46 990 korun a 1 TB na 53 490 korun. Starší model vychází v nejvyšších paměťových variantách na zhruba 41 a 47 tisíc.

Kdo tedy zvládne v doprodeji koupit špičkový iPhone předchozí generace, zcela jasně ušetří a přitom v praxi zas tak o moc nepřijde. Až se z iPhonu 13 Pro Max stane definitivně nedostupné zboží, pak zákazníkům nic jiného než našetřit na dražší iPhone 14 Pro Max nezbude. Totéž pak platí pro všechny, kdo mají ještě starší iPhony: stále se podle nás vyplatí upgradovat na „třináctky“ než na výrazně dražší čtrnáctky. Ale opět zdůrazníme: iPhone 14 Pro Max je skvělý smartphone, jen je prostě hodně drahý. Jeho koupí rozhodně neprohloupíte, jen to není finančně to nejrozumnější, co můžete udělat.

Testovaný přístroj zapůjčila společnost iWant.