Apple iPhone SE (2020) – slušný výkon v malém těle (RECENZE) – Infoek.cz

Kalifornská společnost Apple po čtyřech letech přišla s nástupcem oblíbeného modelu iPhone SE z roku 2016. Druhá generace opět nabízí kompaktní tělo s malým 4,7palcovým displejem, lepší výdrž na jedno nabití, slušný zadní fotoaparát a pořádný výkon díky procesoru A13 Bionic. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu kolem 13 000 Kč za základní 64 GB variantu.

Co najdu v balení?

Když iPhone SE (2020) přišel na trh, bylo možné zakoupit balení s 5W nabíjecím adaptérem, lightning nabíjecím/datovým kabelem, samolepkou, sponou a návody. Apple však balení změnil a když si mobil zakoupíte teď, tak k mobilu dostanete pouze USB-C – lightning nabíjecí/datový kabel, samolepku jablíčka, sponu pro vysunutí nanoSIM slotu a stručné návody.

Proč v balení není nabíjecí adaptér? Podle Applu je to z ekologických důvodů a údajně se tímto krokem snaží šetřit přírodu, protože většina lidí prý nabíjecí adaptéry již má doma. To je sice asi pravda, ale vzhledem k ceně bych nabíjecí adaptér očekával. Výrobce však prodává originální 20W nabíjecí adaptér za cenu kolem 600 Kč.

Design a konstrukce – tak trochu retro

Po stránce designu v porovnání se starým iPhonem SE (2016) došlo sice ke změně, ale design je úplně stejný, jako u iPhonu 8. To však není vůbec na škodu, protože design je stále funkční a nachází si opravdu velké množství fanoušků. Potěšit pak může i zvýšená odolnost s certifikací IP67. Mobil tedy vydrží polití, potopení a do konstrukce by neměl proniknout ani prach.

Při pohledu na čelní plochu mobilu si řeknete, že ten mobil je tak trochu retro. Kolem displeje se totiž na dnešní poměry nachází masivní rámečky, a to především nad i pod displejem. Nad displejem se nachází reproduktor a selfie kamerka. Pod displejem je pak dobře známé a oblíbené tlačítko Home Buttton se zabudovanou čtečkou otisků prstů.

Rám mobilu je z hliníku, který působí kvalitním dojmem. Na jeho levém boku se nachází polohovatelné tlačítko pro přepínání hlasitého a tichého režimu a tlačítka pro regulaci hlasitosti. Pravý bok pak nabízí zapínací tlačítko a ukrytý slot pro nanoSIM kartu. Výrobce musím pochválit, že slot je poctivě z hliníku, nikoliv z plastu, jako je tomu u drtivé většiny konkurence. Horní část rámečku je zcela prázdná a na spodní části mobilu pak najdete imitaci reproduktoru s mikrofonem, nabíjecí konektor lightning a hlasitý reproduktor.

Na zádech mobilu se nachází skleněný kryt, ze kterého lehce vystupuje jeden fotoaparát. Hned vedle najdete zdířku mikrofonu a přisvětlovací blesk. Dále na krytu najdete jen jablíčko. Mobil je dostupný v mnou testovaném bílém provedení, ale také v černém a červeném (Product Red).

A jak je na tom ergonomie? Předchozí generaci iPhonu SE si kupovala velká část zákazníků jen proto, že měl malé rozměry. To samé se týká i nového modelu, který zaujme právě výbornou ergonomií. Díky malému displeji a oblým tvarům padne do ruky dokonale a je možné pohodlně psát i jednou rukou, což se v dnešní době vidí jen výjimečně.

Displej a zvuk – bez minimalizace rámečků

iPhone SE (2020) nabízí na dnešní poměry opravdu malý 4,7palcový displej. Jedná se o Retina IPS panel s rozlišením 1334 × 750 px a 326 ppi. Nabízí také kontrastní poměr 1400:1 a maximální jas 625 nitů. Jas je dostatečný a problém jsem neměl ani s viditelností na přímém světle. Příkladně funguje i automatická regulace jasu a pochválit pak musím i pozorovací úhly.

S displejem jsem byl vlastně velmi spokojený, tedy až na ty tlusté rámečky. Nabízí hezké barevné podání a také efektivní funkci True Tone. Ta automaticky nastavuje barevné podání podle světelných podmínek v okolí. Tato funkce funguje velice dobře a já ji měl zapnutou neustále.

V nastavení telefonu najdete také funkci Night Shift, díky které v daný čas bude teplota barev nastavena tak, aby se displej příjemně ovládal a neškodil očím. Nastavit si můžete také probuzení mobilu zvednutím a nechybí ani nastavení velikosti textu a prvků v prostředí. Pochválit pak musím také za možnost ztučnit text.

A jak je na tom zvuk? Překvapivě velmi dobře. Mobil totiž nabízí stereo reproduktory, a to nad displejem a na spodní části mobilu. Maximální hlasitost obou reproduktorů je na velmi dobré úrovni, i když ten nad displejem je o něco hlučnější. Kvalita je také na velmi dobré úrovni a reproduktory mohu jen pochválit. 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek byste však hledali marně, což je škoda.

Odemykání mobilu – návykové tlačítko

Nové iPhony 11 a 12 nabízí již odemykání obličejem pomocí technologie Face ID. Ta se ještě u iPhonu SE (2020) nenachází a spolehnout se tedy budete muset na staré známé Touch ID. Čtečka je zabudovaná přímo v zamykacím tlačítku pod displejem. Čtečky se stačí jen dotknout a mobil se takřka okamžitě odemkne. Čtečka otisků je tedy spolehlivá a nemám ji vůbec co vytknout.

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Víte, co je na jablečných produktech skvělé? Že díky výborné optimalizaci nepotřebují velké papírové specifikace. iPhone SE (2020) tedy na první pohled po stránce výkonu nezaujme, ale nabízí opravdu výborný procesor Apple A13 Bionic, který je šestijádrový (2x 2,65 GHz + 4x 1,8 GHz) a je vyroben 7nm technologií. Tomu asistují paměti 3 GB RAM, což je ve světě Androidu málo, ale v tom jablečném stačí na všechny aplikace i hry.

Během mého testování jsem tedy na problém s výkonem vůbec nenarážel. Vše bylo nádherně svižné, i když jsem se iPhone snažil opravdu potrápit. Třeba PUBG Mobile i Call of Duty: Mobile bylo možné hrát na maximální možné snímkování bez sebemenšího záseku.

Mobil se prodává i na našem trhu ve třech paměťových variantách, a to: 64 GB, 128 GB a 256 GB. V mém případě jsem na test obdržel nejmenší 64 GB variantu, která mi vystačila na všechny aplikace, hry i data. Systém iOS totiž není tak „nenažraný“, jako Android. Pokud však chcete hodně natáčet videa ve 4K, tak bych raději zvolil větší úložiště. Paměť totiž tradičně není možné rozšířit paměťovou kartou.

V útrobách iPhonu SE (2020) se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 1821 mAh, což je ve světě Androidu opět nepoužitelná kapacita. Mobil mi však vydržel celý den intenzivního používání komunikačních aplikací a sociálních sítí. Pokud však budete mobil trochu šetřit, tak klidně vydrží jeden a půl dne. Při hraní her však budete i přes den nuceni vytáhnout nabíječku. Jednoduše záleží jen na tom, jak mobil budete používat. Výdrž na jedno nabití tedy nikoho neoslní, ale ani neurazí.

K nabíjení slouží jablečný konektor lightning a je opravdu velká škoda, že Apple nesáhl již po modernějším konektoru USB-C. Mobil podporuje také výkon nabíjení 18W, ale jelikož v balení žádný adaptér nenajdete, je zapotřebí si kvalitní adaptér obstarat. Nejlepší je pochopitelně sáhnout po originálním 20W adaptéru od Applu. Pochválit pak musím také za přítomnost bezdrátového nabíjení Qi s výkonem 7,5W.

A jak rychlé nabíjení bylo? Jelikož má akumulátor malou kapacitu, je nabíjení opravdu rychlé. Se správným adaptérem se mi z nuly do 50% stavu nabil za přibližně 30-33 minut.

Aplikace fotoaparátu – bez nočního režimu?

iPhony nabízí vlastní aplikaci fotoaparátu, která funguje opravdu svižně. V aplikaci si můžete nastavit poměr stran snímků, rozlišení videa, nastavení blesku, povolení/zákaz pohyblivých fotek Live photos a nechybí ani časovač a různé filtry.

Na spodní části aplikace pak tradičně nechybí potřebné režimy, mezi kterými je možné se přepínat tahem prstu po displeji do stran. Mezi režimy najdete přepínání mezi focením, natáčením, časosběr, zpomalený záběr a panoramatický režim. Skvěle pak funguje i portrétní režim s rozostřeným pozadím a jedinou výtku bych měl k absenci nočního režimu. Ten si však můžete doinstalovat pomocí aplikace – více v článku. Je také škoda, že iPhony nemají nějaký manuální režim pro nastavení parametrů.

Jak fotí zadní fotoaparát?

Apple iPhone SE (2020) je sympatický mobil, který se snaží v malém těle nabídnout pořádný výkon. Nabízí jen jeden zadní fotoaparát s 12 Mpx rozlišením se světelností f/1.8 a možností 5x digitálního zoomu. Fotoaparátu také nechybí optická stabilizace obrazu (OIS), kterou oceníte nejen při focení, ale také během natáčení videa.

Někdo snímky z iPhonu SE (2020) kritizuje, ale já je mohu jen pochválit. Když se podívám na cenu kolem 13 tisíc Kč, tak většinu konkurence drtí. Snímky mají totiž opravdu krásné přirozené barvy, ostrost a nechybí jim dobrý dynamický rozsah. Skvěle si poradí s protisvětlem a makro snímky jsou také velice slušné. Za horších světelných podmínek však detaily začnou mizet a začne se vyskytovat digitální šum, ale stále jsou snímky dobré. Vzhledem k ceně bych však již očekával ultraširokoúhlý fotoaparát, který bohužel chybí.

Natáčení videí

V režimu video je možné snadno přepínat rozlišení, ve kterém mají být videa pořízena. iPhone SE (2020) zvládá natáčet videa v maximálním rozlišení 4K se 24, 30 a 60 FPS (snímky za vteřinu). Během natáčení je možné pořizovat také snímky a využívat blesk.

A jaká je kvalita pořízených videí? Na danou cenovou kategorii je nadprůměrná a dovolím si říci, že konkurenci drtí. Videa jsou krásně stabilní, nechybí jim detaily, dobrý zvuk a hezké barevné podání.

Focení selfies

Nad displejem mobilu se nachází 7 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.2. Rozlišení dnes už nikoho neoslní, ale kvalita snímků za dobrých světelných podmínek není vůbec špatná. Konkurence však nabízí kvalitnější selfie kamerky, takže lepší to být rozhodně mohlo.

Při focení selfie kamerkou však můžete využít různé efekty a nechybí ani efektivní portrétní režim, který rozostří pozadí za vámi. Videa pak lze selfie kamerkou natáčet v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS.

Operační systém – svižný a s dlouhou podporou

V době mého testování se v iPhonu SE (2020) nacházel operační systém iOS 14.4. Obrovskou výhodou systému iOS není jen vyšší zabezpečení, ale také dlouhá podpora zařízení. Jen pro srovnání Android mobily mají podporu většinou pouhé tři roky, zatímco iPhony mají podporu většinou až pět let. To znamená, že iPhone SE (2020) bude pravidelně dostávat opravy zabezpečení a také nové funkce opravdu dlouho.

iOS 14.4 nabízí také po letech widgety, které většinou vypadají vážně dobře. Je jen škoda, že nelze měnit jejich velikost, jako je tomu u konkurenčního Androidu. Vlastně personalizace prostředí je minimální, což může někomu vadit. Systém je však díky své uzavřenosti bezpečnější, je výborně odladěný a krásně svižný.

Hned po prvním startu iPhonu jsem v něm měl také nainstalované aplikace GarageBand pro práci s hudbou i iMovie pro editaci videa. Obě aplikace asi nevyužije úplně každý, ale jsou vážně povedené a třeba iMovie využijete pro editaci svých videí z dovolené či výletů. Pokud aplikace ale nepotřebujete, je možné je snadno odinstalovat.

Pochválit Applu musím také jeho služby, na které se pochopitelně snaží každého nového zákazníka nalákat. Pokud iPhone poprvé aktivujete, tak si v nastavení telefonu můžete aktivovat zajímavé odměny. Mezi nimi je streamovací služba Apple TV+ na jeden rok zdarma, Apple Music na tři měsíce zdarma a také herní službu Apple Arcade na tři měsíce zdarma. Pro zálohu fotek pak dostanete 5 GB v cloudovém úložišti iCloud.

Konektivita – Wi-Fi 6 nechybí

iPhone SE (2020) ve svém pravém boku nabízí malý šuplík se slotem pro jednu nanoSIM kartu. Pokud však budete chtít využívat funkce DualSIM, klidně můžete. Mobil totiž již umí e-SIM, kterou si můžete pořídit u všech tří našich mobilních operátorů.

Mobil pochopitelně podporuje všechna LTE pásma a připojit se můžete i ke standardu 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. Pochválit pak musím i za podporu novějších 60 GHz Wi-Fi sítí (Wi-Fi 6). Citlivost antén byla na výborné úrovni a s připojením k internetu jsem tedy neměl žádný problém.

Pokud mobilem rádi platíte, tak využijete také přítomné NFC se službou Apple Pay. Ta mimochodem funguje také velice dobře a pro každou platbu je nutné přiložit otisk prstů, což je tedy bezpečnější řešení než u konkurenční služby Google Pay. Dále nechybí úsporné Bluetooth 5.0, to můžete využít třeba pro poslech hudby s bezdrátovými sluchátky, ale pro odesílání souborů bohužel ne.

Během mého testování jsem na mobilu také denně hrál hru Pokémon Go, která využívá navigační systémy. Pochopitelně jsem zkusil i Google Mapy a má poloha byla nalezena takřka okamžitě a s navigací ani hrou jsem neměl problémy. iPhone SE (2020) podporuje systémy: GPS, A-GPS a také GLONASS. Je však velká škoda, že z nepochopitelného důvodu nenabízí také evropské Galileo.

Závěr – vstupní brána do jablečného světa

iPhone SE (2020) může být ideálním vstupním zařízením do jablečného světa. Jeho cena je totiž vzhledem k tomu, co nabízí překvapivě rozumná. Pochválit mu musím rozhodně malé rozměry, které ještě dnes velká část uživatelů vyhledává. Výborná je také ergonomie a nízká váha. Jedná se tedy o ideální mobil pro práci a psaní jednou rukou. Pokud však hledáte něco na konzumaci videí či hraní her, osobně bych šel spíše do mobilu s větším displejem.

Mobilu tedy musím vyzdvihnout také zvýšenou odolnost a bezdrátové Qi nabíjení, které stále není samozřejmostí ani u dražších mobilů u konkurence. Dále pochválit musím za stereo reproduktory, výbornou čtečku otisků prstů a nekompromisní výkon. Za zmínku rozhodně stojí také zadní fotoaparát, který drtí konkurenci nejen svými snímky, ale také videi.

A operační systém? Pokud přecházíte z jiného jablečného mobilu, tak v iPhonu SE (2020) budete jako doma a jistě budete spokojeni. Díky výborné optimalizaci je systém spolehlivý, svižný a třešničkou na dortu je pak opravdu dlouhá podpora, která u konkurence není. Pokud však přemýšlíte o přechodu z Androidu, některé funkce můžete postrádat a je třeba si přechod opravdu promyslet.

Rozhodně se ale nejedná o dokonalý mobil a má i své nedostatky. Opravdu nechápu, proč zrovna velký Apple není schopen do balení přidat 18W nabíjecí adaptér. Jeho ekologické argumenty mu opravdu „nežeru“… Dále rozhodně nemohu pochválit tlusté rámečky displeje, absenci USB-C konektoru a vzhledem k ceně mohl mít mobil i druhý ultraširokoúhlý fotoaparát. Pokud jste ochotni překousnout tyto nedostatky a hledáte malý mobil, který bude dobře sloužit, určitě se může jednat o dobrou volbu.

Pozitiva:

Hezký design

Výborná ergonomie mobilu

Zvýšená odolnost vůči vodě a prachu

Stereo reproduktory

Hezký displej

Tlačítko Home Button pod displejem s rychlou čtečkou otisků prstů

Nekompromisní výkon

Bezdrátové nabíjení Qi

Nadprůměrný zadní fotoaparát

Nadprůměrná kvalita videí

Wi-Fi 6

Bonusy: Apple TV+, Apple Music a Apple Arcade

Rozumná cena

Negativa:

V balení není nabíjecí adaptér!

Velké rámečky kolem displeje

Chybí navigační systém Galileo

Aplikace fotoaparátu nemá noční režim

Nemá USB-C

Úložiště nelze rozšířit paměťovou kartou

Nemá ultraširokoúhlý fotoaparát

Sleduj na Instagramu a Telegramu: