Apple představil nejnovější iPhone. Zeštíhlel a má 100 nových funkcí

Jobs na výroční konferenci softwarových vývojářů v San Francisku

označil nový přístroj za "největší skok od uvedení původního iPhonu". Nový model bude tenčí než deset milimetrů, nyní má zhruba 12 milimetrů. Baterie by rovněž měla mít delší životnost. Cena se bude pohybovat od 199 USD do 299 USD (zhruba 4340 až 6500 Kč) v závislosti na kapacitě. Většinu funkcí, které bude mít, ale analytici očekávali.

IPhone se od svého uvedení na trh v roce 2007 těší velké oblibě. Apple se díky němu zařadil mezi přední světové výrobce mobilních telefonů a nastavil konkurenci na trhu s chytrými telefony. Podíl firmy na trhu celosvětově roste, avšak na trhu roste i konkurence. Mezi konkurenty patří mimo jiné Research in Motion, Motorola a HTC. IPhone však stále zůstává zlatým standardem na trhu chytrých telefonů a uvedení nových produktů Applu patří mezi nejvíce sledované události v technologickém sektoru.

Problémy s připojením

Jobs se na konferenci dostal do problémů, když chtěl ukázat, jak nejnovější iPhone zobrazuje internetové stránky. Způsobilo to zřejmě velké množství přístrojů připojených na bezdrátovou síť v místnosti. Jobs se třikrát v rámci své prezentace pokusil o srovnání rozlišení obrazovky iPhonu 4 a jeho předchůdce, ale kvůli přetížení mobilní sítě se mu to nezdařilo. Požádal proto účastníky prezentace, aby vypnuli své připojení k bezdrátové síty a odložili své počítače.

Technologické závady na technologických konferencí bývají obvyklé, ale nestává se tak u událostí Applu, které bývají pečlivě připravené a

zorganizované. Minulý měsíc měl podobné problémy Google při prezentaci své internetové televizní technologie a musel rovněž účastníky požádat o odpojení od bezdrátové sítě.

Akcie Applu od počátku letošního roku posílily o více než 20 procent. Apple tak nedávno v tržní kapitalizaci překonal firmu Microsoft a stal se nejhodnotnější technologickou firmou na světě, napsaly agentury AP a Reuters.