další flusanec do obličeje?! [komentář]

iPhone 14 i další novinky: jaké produkty očekáváme na dnešní večerní události Apple

Tak především novou generaci iPhone 14, ale i mnoho dalšího. Apple dnes večer v rámci své podzimní akce pravděpodobně předvede řadu nových produktů. Na co se mohou fanoušci značky těšit?

Ve středu 7. září, tedy dnes, Apple představí nový iPhone 14. Fámy, úniky a různé spekulace se o nové generaci oblíbeného smartphonu šíří už několik měsíců. Existuje několik názorů na to, co se v nové generaci změní. Zde je shrnutí specifikací, které v tuto chvíli předpokládáme.

iPhone 14: kolik modelů Apple plánuje?

Pravděpodobně budou k dispozici čtyři verze. Patří mezi ně dva malé modely iPhone 14 a iPhone 14 Pro, a větší verze iPhone 14 Max (také je možný název iPhone 14 Plus) a iPhone 14 Pro Max. Displej menších modelů bude mít úhlopříčku 6,1", větších potom 6,7". Oproti původním předpokladům budou mít 120Hz displej s funkcí "Always-on" pouze modely Pro.

Letos Apple pravděpodobně nepředstaví model iPhone 14 mini. Menší varianta se v posledních letech prodávala špatně, a proto ji Apple pravděpodobně z nabídky vyřadí.

iPhone 14: procesor, výkon a paměťová výbava

Podle předpovědí dobře informovaného zdroje, Minga-Chi Kua, který je z hlediska problematiky Apple insider, se v oblasti procesorů u standardních modelů nezmění nic. Opět bude osazen systém A15 Bionic. Dva modely Pro dostanou nový procesor A16 Bionic.

Všechny modely budou mít k dispozici 6 GB RAM. Rychlejší provedení LPDDR 5 ale dostanou pouze modely Pro. Zvětší se také kapacita paměťového úložiště. U nejvyšších modelů Pro se hovoří až o dvou terabajtech.

iPhone 14: fotoaparát a konektivita

| Zdroj: Howard Bouchevereau/Unsplash

O fotoaparátech doposud bylo jen málo informací. V tuto chvíli se předpokládá, že podobně jako u předchůdců budou standardní modely vybaveny duálním fotoaparátem. Hlavní objektiv modelů Pro by poprvé mohl mít 48MPx objektiv.

Přední fotoaparát by alespoň u standardních modelů opět měl mít výřez. Modely Pro by naopak mohly mít průstřel v displeji. Podle informátora Kua bude oproti předchůdci selfie fotoaparát výrazně vylepšen. Poprvé bude k dispozici automatické zaostřování. Kromě toho se pravděpodobně zvýší světelnost z f/2,2 na f/1,9. To by mělo přispět k lepším snímkům při slabém osvětlení.

Podle informačních úniků se uživatelé pravděpodobně i nadále budou muset obejít bez USB-C. Na rozdíl od iPadů bude osazen známý konektor Lightning. Přenosová rychlost se ale pravděpodobně zvýší na úroveň USB 3.0.

iPhone 14: kolik budou nové modely stát?

Ceny nadcházející generace iPhonů zůstávají stále velkou neznámou. Často se diskutovalo o tom, že cena větších modelů bude vyšší než u iPhonu 13. generace. Naposledy se hovořilo o zvýšení ceny o 100 USD oproti předchůdcům.

Nejmenší model iPhone 14 by měl být jediný, který oproti svému předchůdci nezdraží.

Apple Watch Series 8 a Apple Watch Pro

| Zdroj: Raagesh C/Unsplash

Kromě iPhonů se také očekává, že Apple představí nové chytré hodinky. Podle současných informačních úniků nebudou Apple Watch Series 8 žádnou zásadní aktualizací svých předchůdců. Tvar i velikost zůstanou stejné. Pravděpodobně ale bude přidaný senzor tělesné teploty, což rozšíří možnosti zdravotních funkcí.

Hodinky mají obsahovat čip S8, který by oproti svému předchůdci neměl přinést velký nárůst výkonu. Měl by být integrován režim nízké spotřeby, který šetří energii akumulátoru. Někteří zasvěcenci také očekávají funkci, která dokáže rozpoznat blížící se dopravní nehodu.

Kromě toho se očekává, že Apple představí také špičkovou verzi hodinek, která se bude jmenovat Apple Watch Pro. Předpokládá se zcela nový design, pravděpodobně s plochým displejem, ale bez plochých okrajů. Informátoři očekávají, že model Pro bude stabilnější, větší a bude osazen akumulátorem s delší výdrží. Předpokládaná cena verze Watch Pro se má pohybovat v rozmezí 900 až 1000 USD. Verze Pro navíc bude obsahovat všechny funkce, které jsou součástí nového modelu Series 8.

Apple AirPods Pro 2

| Zdroj: David Levêque on Unsplash

Pro milovníky poslechu Apple pravděpodobně představí aktualizovanou verzi AirPods Pro. Zatím ale není jasné, zda ji uvidíme už dnes, nebo až později před koncem roku.

Očekává se, že design se oproti předchůdci příliš nezmění. Integrace funkce "Find my" bude vylepšena a nabíjecí pouzdro bude pravděpodobně obsahovat otvory, aby bylo možné slyšet varovný zvuk v případě vypadnutí sluchátek. Inovovaný čip H1 má zajistit vyšší výkon.

Zdroj: 9to5mac, MacRumors

iPhone 14 naběhl na testovací výrobu. Apple od nového modelu očekává slušné prodeje

Představení nového iPhonu je takřka za dveřmi. Od premiéry nás totiž dělí už jen dva letní měsíce. To znamená jediné. V Cupertinu už vývoj iPhonu 14 a jeho souvisejících modelů skončil a teď už se pomalu rozjíždí výroba. Jakmile nový produkt opustí ostře střežené zdi ústředí společnosti, začne se nevyhnutelně zvyšovat také frekvence nejrůznějších úniků, které mají na svědomí dodavatelské řetězce. Právě to se aktuálně děje. iPhone 14 už vstoupil do zkušební výrobní fáze s tím, že příští měsíc by měla začít skutečně masová produkce.

iPhone 14 ale nevstupuje do jednoduché doby. Inflace zvyšující nutné výdaje domácností a obecné očekávání recese totiž může touhu po novém iPhonu u mnoha uživatelů krotit. Podle analytika Briana Whita se dá například očekávat, že iPhone to bude v letošní sváteční sezóně mít o něco složitější než předchozí roky. Žádný horor se ale neočekává. Obecně odhady zůstávají poměrně pozitivní. Model s pořadovým číslem 14 by měl totiž dosahovat podobných, nebo ještě o něco lepších výsledků než iPhone 13. Omračující rekordy, nad kterými akcionáři Applu v minulé dekádě chrochtali blahem, se ale nejspíše konat nebudou.

Celý smartphonový trh totiž zvolňuje. iPhonům se ale stále i přes nepříznivé podmínky relativně daří. Aktuálním tahounem je Čína, kde postupně padají brutální covidové restrikce a místní obyvatelé si nedávno užili svátek zasvěcený nakupování. Právě tyto faktory pomohly iPhonu 13 dosáhnou slušných prodejů i na konci modelového cyklu. Slibný počátek života jeho nástupce údajně očekává i samotný Apple. Značka totiž svým dodavatelům podle všeho zaslala předpovědi, které lehce překonávají prodeje iPhonu 13.

další flusanec do obličeje?! [komentář]

Zdroj: 9to5mac

iPhone 14 – další flusanec do obličeje?! [komentář]

Tak jo, pojďme na to. iPhony mě za poslední roky už tolik nebaví, chci říct, že po nákupu už nezažívám takovou tu dětskou radost – je to prostě další telefon v řadě. Marně čekám, kdy zažiju stejné pocity, jako u prvních iPhonů. Za přibližně čtyři měsíce se dočkáme nové řady iPhone 14 a já nemám vůbec žádné očekávání. Vycházet bude ze současné řady iPhone 13, takže moc velké změny nedorazí.

Současné zprávy hovoří o tom, že iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max budou mít tenčí rámečky a přijdou o velký kus výřezu v displeji, naopak standardní modely iPhone 14 budou poskytovat stejný design, jako iPhone 13. Snad poprvé v historii se očekává, že standardní modely nebudou vybaveny nejvýkonnějším a nejnovějším procesorem A16, ten bude vyhrazen jen pro verze s přídavkem Pro – byznysově dobrý krok, z uživatelského hlediska flusanec do obličeje.

Dokonce levnější modely z řady 14 budou ochuzeny o další funkce, které budou exkluzivní pouze pro varianty Pro. Konkrétně se jedná o:

menší TrueDepth kamera (design v podobě pilulky)

vyšší displej s tenčími rámečky

A16

48MPx širokoúhlý fotoaparát s podporou 8K videa

Varianty Pro se údajně dočkají i titanových materiálů a nového tepelného systému. Takže směr Applu je jasný – zřetelněji odlišovat Pro modely od zbytku. Jednou se možná tyto specifikace objeví i na levnějších variantách, ale potrvá to. S ohledem na veškeré novinky v řadě iPhone 14, bude stát za to upgradovat?

iPhone 14 Max: větší velikost

iPhone 12 mini a iPhone 13 mini prožily velmi špatné prodeje, což je pro Apple signál, aby se tomuto segmentu do budoucna vyhnul. To je škoda, protože telefony nabízí velmi kompaktní rozměry s 5,4palcovým displejem. Nahradit variantu „mini“ má větší model.

iPhone 14 Max bude v řadě nad iPhone 14, nabídne 6,7palcový displej. Zajímavé ale je, že varianta Max nabídne všechny funkce, jako standardní iPhone 14, ovšem s výrazně větším displejem. Otázkou je, jestli bude disponovat i stejnými funkcemi, jako varianty Pro. Spíš ne, protože název se o „Pro“ nezmiňuje.

Přiznávám, že iPhone 14 Max může být zajímavou koupí pro lidi, kteří chtějí velký displej, ale nepotřebují funkce modelů Pro. Takže nepotřebují ProMotion displej nebo teleobjektiv.

O 50 % více paměti

Všechny modely budou mít 6 GB RAM, přičemž standardní modely iPhone 14 budou mít paměť typu LPDDR 4X a dražší verze LPDDR 5. V současné době mají ‌iPhone 13‌ mini a ‌iPhone 13‌ 4 GB paměti, zatímco ‌iPhone 13 Pro‌ a ‌iPhone 13 Pro‌ Max již disponují 6 GB paměti. Ačkoli analytici tvrdí, že všechny modely ‌iPhone 14‌ budou disponovat 6GB pamětí, ‌iPhone 14 Pro‌ a ‌iPhone 14 Pro‌ Max s pamětí LPDDR 5 budou až jedenapůlkrát rychlejší a až o 30 % účinnější.

O 50 % více paměti umožní ponechat více otevřených aplikací a karet v prohlížeči, vývojáři budou mít více prostoru pro vytváření výkonných aplikací a podobně. Tohle je krok, který vítám s otevřenou náručí.

Lepší výdrž baterie

Juhů, i letos se dočkáme lepší výdrže baterie. Ne, Apple nezvětší kapacitu baterií, ale letošní A16 čip bude energeticky šetrnější – tak jako každý rok. Tenhle 5G čip bude údajně vyroben 6nanometrovou technologií.

Ostatní novinky

Samozřejmě se dočkáme nové Wi-Fi 6E, která poskytne vyšší výkon, nižší latence a rychlejší datové rychlosti s rozšířením do pásma 6 GHz. Paráda! No poslední „velkou“ novinkou bude fotoaparát. Konkrétně všechny čtyři modely ‌iPhone 14‌ budou pravděpodobně obsahovat vylepšený systém přední kamery s automatickým ostřením a širší clonou ƒ/1,9. Pro srovnání, přední fotoaparát u všech modelů ‌iPhone 13‌ má pevné ostření a clonu ƒ/2,2. Širší clona by umožnila více světla projít objektivem a dostat se na snímač.

Závěr

Ne, letos opět nebudu překvapen a pravděpodobně se nedočkám WAU efektu. Je to velká škoda, Apple mám moc rád a nedovedu si představit, že bych pracoval na jiných zařízení. Ale chtěl bych si zase „stříknout do trenek“ z nového produktu. Tak snad příští rok…

reklama reklama