Google představil finální verzi Androidu 12. Co přinese?

Android 12 a jeho největší vychytávky

Android 12 a jeho největší vychytávky

Opět nastala doba, kdy celá řada výrobců mobilních telefonů vypouští do světa nové aktualizace. A s nimi přichází, kromě opravy zabezpečení, obvykle rovnou i nová verze systému Android. Ta nejnovější nese nepřekvapivě označení 12. Další přídomek byste hledali marně, naposledy ho Google použil v roce 2018 u systému s číselným označením 9, tehdy se jednalo o Android Pie.

V tomto příspěvku se zaměříme na největší vychytávky, které vás třeba přimějí k tomu neodkládat aktualizaci, kterou vám váš telefon možná už nabízí, nebo brzy nabídne. Popřípadě se můžete zamyslet nad tím, zda už není na čase si pořídit nový telefon, pokud už váš stávající s největší pravděpodobností aktualizaci na Android 12 neobdrží.

Barvy, kam se podíváte

To, čeho si všimnete na první dobrou je rozhodně změna v rámci designu. Ten dostal v rámci Androidu 12 i svůj název – Material You. A v tomto případě můžeme mluvit o největší přeměně vizuálu od roku 2015. Přijetí designu je vždy velmi subjektivní záležitost, ale za nás se to povedlo. Asi největší vychytávkou je možnost si nastavit barevné rozvržení veškerých systémových částí (notifikace, tlačítka, widgety apod.) podle zvolené tapety. Vše pak krásně ladí a lahodí oku.

Bezpečnost nade vše

Nový systém klade velký důraz na bezpečnost, především co se týče oprávnění. Například takové udělení polohy je často vynucené řadou aplikací naprosto „zbytečně“. Ale netýká se to jen polohy. Nově budete mít přehled o všech oprávnění, ke kterým jednotlivé aplikace mají přístup a sami se pak můžete rozhodnout, zda jim něco zakážete. Navíc vás na potencionální zneužití oprávnění upozorní v reálném čase ikona v pravém horním rohu. Hned tak budete tušit, že vámi spuštěná aplikace si vynutila přístup například k mikrofonu, což může představovat riziko. Pak stačí využít další nové funkce přímo v notifikační liště, kde můžete zcela vypnout mikrofon a třeba i fotoaparát.

Výkon na rozdávání

Google slibuje další navýšení výkonu oproti předchozí verzi. Podle všeho toho docílil jen tím, že snížil nutné využití procesoru pro systémové části. Samotný Google se ve svých materiálech chlubí snížením až o 22%. Z toho samozřejmě vyplývá, že prostředky, které se takto podařilo ušetřit, se díky tomu mohou použít pro jinou činnost, především pro další aplikace nebo třeba hry. Navíc díky úspornějšímu využití procesoru můžete počítat i s delší výdrží baterie.

Příteli chvátej, SOS

Další vychytávka vám teoreticky může zachránit i holý život. Pokud se někdy dostanete do potíží, můžete to nově vyřešit i rychlím stisknutím vypínacího tlačítka pětkrát za sebou. Po této akci vám nově totiž telefon s Androidem 12 automaticky vytočí číslo záchranné služby, nebo číslo, které jste si předem sami nastavili. Zároveň si můžete zvolit, zda se v podobné situaci spustí i záznam videa.

Oči si ho zamilují

A to nejen proto, že se na barevně sjednocené prostředí hezky kouká. Další vychytávkou je totiž funkce Extra Dim. Název bychom do češtiny mohli přeložit jako „extrémně nízký jas“. A tato funkce dělá přesně to, co říká její název. Pokud by vám například v nočních hodinách nevyhovoval ani minimální jas obrazovky, který vám nabízí samotný hardware telefonu, můžete zapnout tuto funkci a jas se ještě o něco málo sníží. V takovém případě už se bavíme o softwarové úpravě, ale i tak je znát a vaše oči si určitě ztěžovat nebudou.

Už nebudete kroutit hlavou

Další vychytávka souvisí rovnou s celým vaším obličejem. Nově se bude totiž obrazovka vašeho telefonu otáčet nejen podle toho, jak natočíte samotný telefon (tedy podle akcelerometru), ale také podle vašeho obličeje, který může snímat přední kamera. Měl by tedy odpadnout problém, kdy sledujete telefon vleže a obrazovka se vám neustále nechtěně přetáčí. Není to sice převratná novinka, už řadu let existují aplikace, které dělají přesně to samé, ale nyní je tato funkce zakomponována přímo do systému, což je zkrátka vždycky lepší, především po stránce samotné funkčnosti a spolehlivosti.

Snímek obrazovky dlouhý jak týden

Pokud jste ještě nikdy neudělali snímek obrazovky vašeho telefonu, tak pro vás další funkce asi nebude příliš zajímavá. Pokud jste ale obrazovku už někdy snímali, víte, že je občas dost otravné a nemotorné dostat vše do jednoho snímku. Třeba když chcete zaznamenat větší část webové stránky. To se teď s příchodem Androidu 12 mění. Na scénu totiž přichází funkce nazvaná scrolling screenshot, tedy rolovací snímek obrazovky. V praxi to znamená, že můžete klidně na jednom snímku zaznamenat celou webovou stránku, nebo třeba větší část dokumentu. Navíc můžete do jednoho snímku poskládat více jednotlivých částí.

Nejdřív hraj, potom stáhni

Poslední vychytávka je ideální pro nedočkavé „pařany“. Nový systém vám totiž některé hry dovolí spustit dříve, než se kompletně stáhnou z Obchodu Play. Možná to zní jako zbytečnost, ale je to funkce, která se už uchytila u výrobců herních konzolí, takže proč by se nemohla objevit i v mobilech, ze kterých se už delší dobu stávají malá herní centra. Navíc se vzrůstající velikostí her pro Android, kdy některé už dosahují několika gigabytů, dává tato vychytávka čím dál větší smysl.

Pokud vás vychytávky zaujaly, ale váš stávající telefon si o Androidu 12 může nechat zdát, není nic snazšího než se kouknout na náš e-shop a vybrat nový telefon. Navíc jako stávající zákazník můžete využít až 1000 Kč slevy na naši celou nabídku telefonů. Tak směle do toho!

Android 12: Vše, o čem potřebujete vědět!

Android je celosvětově nejpozoruhodnější operační systém pro chytré telefony, který běží na severu ze tří miliard smartphonů. V souladu s tím může i sebemenší změna v OS ovlivnit velké množství uživatelů. Ale kvůli způsobu, jakým jsou doručovány aktualizace Androidu. Je snadné vyvrátit změny, zda se tyto progrese skutečně liší. Bez ohledu na to vytrvale očekáváme následující obrovskou aktualizaci Androidu s předpokladem, že přinese významnou změnu. Když mluvíme o tom, Android 12 je v současné době oficiální ve své stabilní podobě počínaje pixel 6 a Pixel 6 Pro. Zde je vše, co známe s Androidem 12.

Android 12 byl zaúčtován na Google IO 2021 a byl odeslán v rámci projektu Android Open Source Project (AOSP) 4. října. Nedlouho poté, co byl 6. října uveden na trh Google Pixel 19, se Android 12 otevřel pro starší telefony Pixel.

V tomto okamžiku budou zařízení od společností Samsung, OnePlus, Oppo, Realme, Tecno, Vivo a Xiaomi připravena získat Android 12 později v tomto roce.

Bude na tvůrcích zařízení, aby Android 12 přenesli do vašeho telefonu. Nicméně, a to neustále vyžaduje poměrně dlouhou dobu, takže nebuďte ohromeni, pokud váš konkrétní telefon nemůže aktualizovat na Android 12 do roku 2022.

Mezitím je nový software v současné době k dispozici ve verzi beta pro vybraná zařízení, včetně telefonů od Oppo, Nokia, OnePlus, Xiaomi, ZTE, Asus, TCL a iQOO – stejně jako mnoho zařízení Pixel.

Klady Material You poskytuje oživující a krásnou změnu

Více přímočarosti než využití informací

Nové animace způsobí, že systém bude lépe reagovat Nevýhody Matoucí tabulky na palubních deskách baterií a ochrany

Zvuková haptická zpětná vazba ve skutečnosti chybí

Nadměrné množství variací napříč ekosystémem implikuje nejistotu ohledně toho, jaké hlavní body budou dostupné všem

Kompatibilita

Android 12 pravděpodobně zvládne většinu telefonů, které se ukázaly tak nějak minulý rok nebo dva. Někteří na to však mohou čekat docela dlouho. Je zajištěno, že zasáhne každý špičkový telefon Pixel, pravděpodobně však od Pixel 3 po nové Pixel 6 a Pixel 6 Pro, vzhledem k tomu, že modely Pixel 3 a 4a podporují beta verzi.

Podívejte se na seznam životaschopných telefonů, abyste získali pár informací, které mohou být preferovanou volbou pro dokončený Android 12. Jsou následující:

Pixel 6 a Pixel 6 Pro

Pixel 3 až Pixel 5

OPPO Find X3 Pro

Nokia X20

OnePlus 9/9 Pro

Xiaomi Mi 11/11 Ultra

Xiaomi Mi 11i / 11X Pro

ZTE Axon 30 Ultra (pouze čínské modely)

TCL 20 Pro 5G

Asus Zenfone 8

Realm GT

Žiji iQOO 7 Legend

Sharp Aquos Sense 5G

17. Tecno Camon

Očekáváme, že tyto dostanou poslední vydání Androidu 12 a možná rychle. Významné nedávné telefony, jako je Samsung Galaxy Z Fold 3 a Z Flip 3, však určitě také, a překvapivě většina nižších a méně slavných telefonů pravděpodobně bude, pokud jsou nedávné. Toto je skutečně určeno pouze pro vývojáře a pravděpodobně bude výrazně méně stabilní než veřejná beta běžící na telefonech Pixel, takže bychom si jeho stažení dvakrát rozmysleli. Ve skutečnosti však i ve veřejné beta verzi můžete očekávat chyby.

Aktualizované uživatelské rozhraní

Google deklaroval další jazyk Material Design pro Android 12, tzv Materiál vás. Jedná se o přehodnocení celého uživatelského rozhraní napříč operačním systémem.

Aktuální beta přináší více upravených tlačítek, pestřejší barvy, plynulejší pohyb a animace a mnoho dalšího.

Společnost tomu říká extrakce barev, kde si můžete vybrat tapetu a systém z ní přirozeně použije dominantní, bezplatné a nejatraktivnější barvy na zbytek uživatelského rozhraní, včetně upozornění, skryje zamykací obrazovku a ovládání hlasitosti.

Google si dal za úkol zajistit, aby Android 12 byl bez pochyby na nových telefonech Pixel 6 a Pixel 6 Pro, které obsahují snímač otisků prstů na obrazovce, dále vyvinuté fotoaparáty a mnoho dalšího.

Tentokrát to vypadá, že Google vyvinul pár telefonů a Androidu 12. Přinášíme vydání, které bude vykazovat větší sjednocení, než jaké bylo v předchozích telefonech Pixel.

Vše je tedy tentokrát podstatně jednotnější, což Google rychle zavedl. Dříve vypadalo barevné schéma a překvapivě i písmo neodpovídající, ale zde bylo vše upgradováno, aby vypadalo tak jednotně, jak si lze v Androidu 12 představit.

Ochrana soukromí a bezpečnost

Google to po tomto dlouhém období udělal zajištění toho, že zabezpečení je v centru Androidu 12. Společnost zopakovala, že účel zabezpečení je v tomto roce v popředí, a to zahrnuje Android 12.

Soukromé počítačové jádro systému Android je motorem pro ochranu osobních údajů systému Android 12, který zajišťuje, že aplikace a telefon dodržují vámi povolená nastavení zabezpečení.

Pro začátek to nové bezpečnostní palubní deska poskytuje obecný pohled na aplikace využívající polohu telefonu, fotoaparát, kontakty a mnoho dalšího.

Kromě toho vás Android 12 rovněž požádá o povolení aplikace používat součást telefonu. Můžete si vybrat, zda to povolíte při spuštění aplikace, pouze jednou nebo vůbec.

Podobně si můžete vybrat, že některým aplikacím, například aplikacím počasí, které nemusí přesně vědět, kde se nacházíte, budete pouze přibližovat polohu.

A s melíry jako Live Caption, Now Playing a Smart Reply, kompletní zpracování zvuku a jazyka probíhá na vašem zařízení, takže data nejsou odesílána jinam.

K dispozici jsou navíc uzamčené složky, dostupné napříč aplikacemi, které umožňují zamknout konkrétní složku otiskem prstu.

Proč se tomu říká Android 12?

Google oznámil v září 2020 – prostřednictvím příspěvku na blogu Android Developers –, že Android 2021 uvolněte se bude jmenovat Android 12.

Jde zde o to, aby byly věci formálnější, takže Google používá základní číslovaný přístup, spíše než aby předem prosazoval názvy sladkostí, které používal. Bez ohledu na to uznáváme, že Android 12 má podobně kódové označení Snow Cone – přezdívka S se objeví okamžitě ve stavovém řádku, když se poprvé spustí.

Material You a další nové designové prvky

Extrakce barev

Extrakce barev je základní vrstvou barvy v novém redesignu. V zásadě OS lokálně extrahuje barvu z tapety a použije je k motivu vašeho operačního systému. Na úplně základní úrovni nastavíte tapetu, Android 12 soustředí barvy a za chvíli na ní váš OS má stopy barev.

Ke změnám barev dochází v celém operačním systému, včetně nastavení, dlaždic rychlého nastavení a jakékoli aplikace s materiálem, který podporujete. Na zařízeních Pixel modely zahrnují vytáčení, aplikaci kontaktů a kalkulačku.

Widgety

Widgety byly kompletně aktualizovány, aby nabízely více přizpůsobitelné okno a ten, který je určen k vyhledání místa se zbytkem upraveného, ​​dobře přívětivého rozhraní. Widget konverzace zobrazuje probíhající diskuse a Fotky mají widget pro vzpomínky, který dokáže zobrazit vzpomínky z Fotek Google přímo na vaší domovské obrazovce.

Rychlé nastavení stínění

Když rozbalíte rychlé nastavení a nupozornění z nejvyššího bodu obrazovky v současnosti neuvidíte ty malé kulaté přepínače. Vzhledem ke všemu byli nahrazeni mnohem výraznějšími obdélníkové ovládací prvky, jako jsou ty, které jsme našli v nabídce Napájení systému Android 11 pro ovládání zařízení chytré domácnosti.

Co je zde zajímavé, je barva systém. Google povolil prvek, který mu umožňuje vybrat barvu v závislosti na jakékoli tapetě, kterou máte, nazvaný Material You. Pokud je tedy vaše tapeta převážně růžová/fialová, odstín rychlého nastavení bude také. Nebo naopak zelená, pokud je vaše tapeta zelená. Atd – vše je nastavitelné.

Nastavení

Nabídka Nastavení se dočkala redesignu, ale navíc pár drobných změn. Pro redesign si hodně půjčuje od Samsung One UI s obrovskými hlavičkami, které zabírají obrovské množství místa. Díky tomu je horní nastavení na některé náhodné stránce snazší, aby bylo možné dosáhnout na vyšších telefonech. Nový design s kódovým označením Silky Home vyžadoval ADB pro přístup v prvních vývojářských náhledech, nicméně je dostupný pro Android 12.

Další hlavní zásadní změnou je přidání Bezpečnost a vznikpřejděte na hlavní stránku Nastavení. Umožňuje vám charakterizovat věci, jako je nouzový kontakt a další věci, aniž byste se museli dále ponořit do nastavení.

Oznámení

Oznámení prošla také určitým přepracováním designu. Styl oznamovacích oken se změnil a jsou následně seskupena podle aplikace nebo oddělena, pokud nejsou konverzační.

Navíc je k dispozici nové přímočaré ovládání odložení, na které v podstatě klepnete, abyste odložili, místo abyste přejížděli po oznámení. Poté můžete v tomto okamžiku odložit konkrétní oznámení na nastavenou dobu.

Nejlepší nové funkce v Androidu 12

Existuje celá řada změn včetně dramatického přepracování uživatelského rozhraní a nových možností přizpůsobení a ochrany soukromí. Zde je část nových funkcí v systému Android 12

Hodiny uzamčené obrazovky

Hlavní věc, kterou pravděpodobně uvidíte, kdykoli poprvé zapnete telefon se systémem Android 12, jsou nové hodiny zamykací obrazovky. Když je váš telefon bez upozornění, obrovské digitální hodiny zabírají místo přímo ve středu obrazovky.

klíče s PIN kódem

V okamžiku, kdy přejetím prstem odemknete telefon, uvidíte nový design klávesnice s PIN kódem. „Knoflíky“ jsou kulaté, velké a bezvýznamné s pastelovými odstíny. Tyto odstíny zastupuje Material You.

Vylepšené snímky obrazovky

Udělejte snímek obrazovky a pokud je stránka delší, než jste zachytili, máte možnost zachytit více. Opravdu, posouvání zachycení je v Androidu 12.

Přejděte do kapacity úprav/označení a nyní budete moci psát text na snímky obrazovky v různých barvách písma. Navíc si tam můžete nalepit několik emotikonů, pokud je potřebujete, stisknutím malého symbolu nálepky. Můžete je také adekvátně změnit velikost pouhým rozdrcením pro přiblížení. Jako vedlejší poznámku k tomu můžete nyní účinně zavřít miniatury snímků obrazovky tím, že je stáhnete z obrazovky. Jednoduchý.

Sdílejte úpravu obrázku listu

Stejně jako zvětšující se snímky obrazovky výše, když přejdete ke sdílení souboru obrázku, je zde nová volba „Upravit“, která vám umožní označte snímky před odesláním je na. Jednoduše zvedněte výchozí nabídku sdílení a klepněte na 'více', kde se naskládají vaše další aplikace a pod miniaturou obrázku budete mít možnost úprav blízko Sdílení nablízko.

Panel ochrany osobních údajů

Jedna z hlavních nových oficiálních změn v Privacy Dashboard. Dá vám to jednoduché přístup k zobrazení aplikací získali příliš konkrétní oprávnění. Bez ohledu na to, zda je to váš fotoaparát a mikrofon nebo umístění. Když poprvé odešlete aplikaci a potřebuje přístup k vaší poloze, můžete se rozhodnout, že pouze získá přístup k přibližné poloze, nikoli k přesné.

Android 12 podobně přidal rychlé zapínání/vypínání v nabídce rychlého stínu, která deaktivuje mikrofon, oblast a fotoaparát, aby se k nim nic nedostalo. V okamžiku, kdy je kamera nebo mikrofon používán, se v pravém horním rohu obrazovky objeví malá zelená tečka. Pokud potáhnete dolů, uvidíte celou ikonu a klepnutím na ni budete vědět, která aplikace zachycuje obrázky nebo zvuk.

Material You: Přizpůsobení a tématika

Motiv je významnou součástí seznamu nových funkcí systému Android 12. V okně přizpůsobení se můžete rozhodnout, že barva tapety určí barvy zvýraznění a pozadí celého telefonu. Navíc vám umožňuje přepínat mezi „tematické symboly“, které transformují symboly vaší aplikace na barevně sladěné s těmi – ačkoli to obecně vypadá, že to funguje s aplikacemi Google.

Systém vám umožňuje vybrat tapetu a poté z tapety vzít motivové barvy nebo si můžete vybrat „základní“ doplňkovou barvu, pokud jsou všechny věci stejné. V tom okamžiku budete sledovat tematické barvy za domovskou obrazovkou. Dostane se do designových prvků v celém telefonu, s některými aplikacemi. Podobně jako když si kalkulačka nebo číselník upraví barvu tak, aby odpovídala tématu.

Rozhraní přehrávače médií

Jednou z nejvýraznějších změn uživatelského rozhraní je aktualizovaný widget pro ovládání médií který se zobrazí v rozevírací nabídce, když přehráváte hudbu. Google jej rozšířil, takže se pohybuje prakticky po celé šířce obrazovky a upravil rozložení tak, aby byly ovládací prvky blíže středu obrazovky. Stejně tak zabírá více místa na uzamčené obrazovce, když je aktivní.

V současné době, pokud přehráváte hudbu v telefonu lokálně. Můžete klepnout na malý symbol směrem k okraji widgetu a tím se otevře další vyskakovací okno s umístěním přehrávání. Zde můžete upravit hlasitost hudby nebo okamžitě spárovat další zařízení, jako jsou sluchátka nebo reproduktor Bluetooth.

Sdílení Wi-Fi

Díky aktualizaci je to mnohem jednodušší sdílet hesla Wi-Fi. V systému Android 12 můžete sdílet heslo Wi-Fi stačí přejít do nastavení Wi-Fi a zvolit sdílení prostřednictvím QR kódu. Je výjimečně jednoduchý na používání a funguje dobře.

Jeden ruční režim

Aktuálně existuje další režim ovládání jednou rukou, který můžete povolit. Ukázalo se to ve 2. náhledu pro vývojáře a mohlo by to v budoucnu výrazně zjednodušit používání telefonů s větší obrazovkou. V okamžiku, kdy je aktivní, byste jej měli jednoduše přetáhnout dolů ze spodního okraje telefonu. A aplikace, kterou vidíte, se stáhne do poloviny, aby bylo snazší dosáhnout na její nejvyšší bod.

Nové ovládání obrazu v obraze

PiP je v Androidu již nějakou dobu a znamená, že můžete přehrávat trochu unášené video na obrazovce v každém případě, když nejste ve video aplikaci. Nové ovládací prvky umožňují zobrazit okno bez přechodu na celou obrazovku.

Gesto rychlého klepnutí

Existuje gesto dvojitého klepnutí pro Pixelové telefony s Androidem 12.

Když je tato možnost povolena, můžete rychlým dvojitým klepnutím na zadní část telefonu pořídit snímek obrazovky. Přesto jej můžete naprogramovat tak, aby dělal i jiné věci. Bývá nakonfigurován pro různé akce. Kromě toho, abyste odeslali Asistenta Google, pozastavili/obnovili přehrávání médií, otevřeli panel oznámení a otevřeli zobrazení nových aplikací.

Ovládejte svůj telefon obličejem

Android 12 obsahuje další prvek, který vám to umožňuje ovládat svůj telefon obličejem. Android již dávno nabízí přednosti dostupnosti. Přesto Android 12 přináší nové přepínače fotoaparátu, které vám umožní ovládat části telefonu pohyby obličeje.

Vyhledávání aplikací

AppSearch je perfektní nová funkce. V podstatě vám umožňuje hledat věci uvnitř aplikací. Je součástí jiných operačních systémů, jako je Windows, po opravdu dlouhou dobu. Vyhledávání může v podstatě vidět ve vašich aplikacích a vracet z nich výsledky vyhledávání. Model by hledal něco, co jste napsali do poznámky, a vyhledávání vás k této poznámce dovede, aniž byste museli vstupovat do aplikace.

Komponenta funguje offline a má nekonečnou zásobu potenciálních využití. Můžete dokonce vyhledejte hudbu a vyhledávání vrátí výsledky z vaší streamovací aplikace rozhodnutí. Google říká, že AppSearch by měl vracet výsledky rychleji než vyhledávání v zařízení a navíc používat méně prostředků.

Vylepšené automatické otáčení

Po velmi dlouhou dobu bylo automatické otáčení aktivováno akcelerometrem vašeho telefonu. Vnímá, když je váš telefon převrácen na bok, a poté to navíc dělá obrazovka. Android 12 zavádí detekci obličeje pro automatické otáčení. V podstatě se váš telefon podívá na váš obličej a případně se otočí, pokud uvidí, že váš telefon změnil orientaci. V důsledku toho můžete dělat věci, jako je ležet v posteli na boku, a telefon se nebude otáčet.

Vkládání bohatého obsahu

Tato drobná, ale zábavná komponenta je novinkou pro Android 12. Je to API pro inženýry, které umožňuje jejich aplikacím přesouvat média mezi aplikacemi. Budete mít možnost dosáhnout něčeho takového kopírování a vkládání obrázku z jedné aplikace a poté do další. Stejně tak by měl fungovat s označeným textem (tučné, kurzíva atd.), videi, zvukovými soubory, a to je pouze špička ledovce. Pomohlo by to přerušit sdílení obrázků, počínaje jednou aplikací a poté další.

Přehled návrhů

Už je to nějaký čas, co si nová sekce aplikací od Googlu zamilovala. Letos Google přidal nápady na přehled. V okamžiku, kdy přejdete do sekce nových aplikací, nyní uvidíte návrhy, co dělat. Pokud máte například otevřený prohlížeč, vaše nové aplikace vám mohou doporučit, abyste si zkopírovali odkaz na stránku, kterou máte, pro snazší sdílení.

Indikátory fotoaparátu/mikrofonu

Při používání aplikací, které neustále přistupují k vaší kameře, mikrofonu nebo obojímu, bude indikátor stavového řádku v pravém horním rohu vašeho displeje aktuálně informovat, kdy jsou přístupné nebo využívány. Takto iOS zpracovává přístup k hardwaru na zařízení, jako je mikrofon nebo kamera. Stejně jako iOS se symbol po úvodním vyskakovacím okně zmenší na malou skvrnu v pravém horním rohu displeje, takže víte, k čemu aplikace na vašem smartphonu přistupuje.

Sdílení polohy

Ne všechny vaše aplikace pro Android potřebují přístup k vaší přesné poloze. Po pravdě řečeno, jen velmi málo aplikací by o vás mělo mít taková data. Vzhledem k tomu Android 12 doprovází nový prvek sdílení přibližné polohy, který vám umožňuje sdílet vaši přibližnou polohu, abyste mohli využívat některé funkce aplikace. Například u aplikace počasí nepotřebujete přesné určení polohy; přístup k přibližné poloze vám poskytne přesný stav počasí a zprávu, aniž byste se museli dělit s vašimi přesnými hodnotami zeměpisné šířky a délky.

Výběr zvuku v přehrávači médií

Přehrávač médií přítomný v Rychlém nastavení vám umožňuje efektivně změnit zdroj zvuku. V podstatě kliknete na tlačítko a zobrazí se seznam všech aktuálně připojených zařízení. Stisknutím tlačítka můžete například přepnout z reproduktoru Bluetooth na reproduktor telefonu.

Instalace Androidu 12

Protože je Android 12 dostupný na určitých zařízeních, můžete si jej stáhnout pro sebe. Měli byste mít funkční telefon, jako je Pixel 3 nebo novější. Stažení a instalace nového operačního systému je opravdu jednoduché. Zde je návod.

Otevřete aplikaci Nastavení

Podívej se dolů Systém pak zasáhnout pokročilý .

pak zasáhnout . zadejte Aktualizace systému

Váš telefon by měl automaticky vyhledat aktualizaci, ale můžete také zvolit možnost Zkontrolovat aktualizaci

Pokud je k dispozici aktualizace, budete mít možnost si ji stáhnout a nainstalovat.

Je důležité si uvědomit, že aktualizace systému Android pravidelně probíhají déle než několik dní. V tomto smyslu, pokud to okamžitě nepohnete, zkontrolujte další den.

závěr

Android 12 je bezpochyby největší aktualizací operačního systému Google za poslední roky. A protože došlo k oficiálnímu vydání. Větší počet z vás dostane každý z nejnovějších a nejlepších novinek.

S Androidem 12 je Google nastaven tak, aby skript trochu roztrhal. Absolutně mění část vizuálních částí, aby vypadala, působila a reagovala odlišně na vaše signály na obrazovce a stisknutí tlačítek.

Přečtěte si více!

Google představil finální verzi Androidu 12. Co přinese?

Stejně jako dříve si vývojový cyklus nového Androidu prošel mnoha stádii a Google se v této souvislosti chlubí, že na testování betaverzí se podílelo více než 225 000 uživatelů.

Pojďme si tedy společně přiblížit vybrané novinky, které (snad) již brzy zamíří do našich telefonů.

Inovované uživatelské prostředí

Některé změny by měli být majitelé telefonů schopni rozeznat na první pohled. Tedy alespoň část z nich, protože je pravda, že řada výrobců si uživatelské rozhraní Androidu upravuje různými grafickými nadstavbami, které původní záměry Googlu často velmi úspěšné „sabotují.“

Designový jazyk, který se v Androidu 12 využívá, Google nazval Material You. Mezi jeho hlavní charakteristiky patří decentní, přehledné a svižné prostředí, které umožní vývojářům aplikací i uživatelům opět o něco lepší personalizaci a přizpůsobení si všeho možné podle svých představ. Nové možnosti by uživatelskému prostředí měly dodat také různé barevné filtry, rozostření a další efekty.

Rozšířeny by měly být také možnosti interakce se schránkou, při práci se soubory metodou „drag and drop“ nebo při psaní na klávesnici. Uživatelské prostředí by mělo být také lépe připraveno pro práci na přístrojích s flexibilními displeji a také by si mělo lépe rozumět s obrazovkami se zaoblenými rohy.

Změn se dočkají také populární widgety na plochu, které by podle slov Googlu měly být opět o něco šikovnější a funkčnější, ale navíc samozřejmě i hezčí, designově konzistentnější a s více možnostmi pro uživatele i vývojáře. Mezi další, drobnější změny, patří vylepšený systém notifikací nebo přirozenější a plynulejší scrollování.

Výkon

Řadou změn se Google chlubí také v oblasti výkonu. Např. nároky samotného systému na výpočetní procesorová jádra by měly být ve srovnání s předchozí generací Androidu menší o více než 20 %.

Spolu s tím souvisí také celá řada dalších vylepšení a optimalizací – namátkou si uveďme rychlejší spouštění systému, rychlejší načítání aplikací, efektivnější vyhledávání v databázích, lépe optimalizovaný běh procesů „na pozadí“, svižněji reagující notifikace nebo rychlejší strojové učení.

Bezpečnost a soukromí

Na oblast soukromí a bezpečnosti je aktuálně kladen obrovský důraz, a proto si ji nemohl dovolit ignorovat ani Google. Uživatelé se tak mohou těšit např. na novou bezpečností nástěnku, kterou najdou v nastavení a která je bude jednoduše a přehledně informovat a různých vlastnostech jejich zařízení včetně chování aplikací nebo např. o přístupu softwaru k mikrofonu a fotoaparátu. Právě přístup k mikrofonu nebo fotoaparátu by měl být další výrazně vylepšenou záležitostí. O jejich činnosti by měl být uživatel aktivně informován prostřednictvím ikon v horní informační liště a volitelně by mělo být tyto komponenty také možné rychle „natvrdo“ odpojovat. Ještě lepší kontrolu by uživatelé měli získat také nad prací jejich přístrojů s lokalizačními daty.

Další drobnosti

Android 12 se naučí lépe pracovat i s novými multimediálními formáty – jmenovat můžeme AV1 (AVIF) či HEVC. Posíleny by měly dále být také možnosti práce s tzv. zpětnou (vibrační) haptickou odezvou. A řady dalších nových možností, vylepšení a rozšíření by se měly dočkat také hry.