Mobilní telefony Android

Verze operačního systému Android

Operační systém Android je ve vývoji už několik let, a tak není divu, že jeho verzí je celá řada. V ideálním případě chcete, aby měl váš telefon Android co nejnovější. Dočkáte se u nich totiž nejdelší podpory.

Android 12

Android 12 přišel ve jménu přepracovaného rozhraní. Systém automaticky upraví celé barevné schéma podle vaší tapety a celkově také klade větší důraz na personalizaci. Přepracováno bylo z důvodu přehlednosti i nastavení. Z nových funkcí můžeme zmínit třeba nativní posuvný screenshot a spoustu dalších maličkostí pro větší pohodlí.

Android 11

Android 11 byla aktualizace, která uživatelům tohoto operačního systému přinesla hodně „Quality of Life“ vylepšení. Nejednalo se tedy přímo o funkce, které by přetvořily průmysl, ale spíše o maličkosti, které celkově zlepšily uživatelský požitek. Bylo to například integrované nahrávání obrazovky nebo lepší kontrola nad médii.

Android 10

Desátá verze operačního systému Android s sebou přinesla několik nových prvků, mezi které patří tmavý režim šetřící oči i baterii, přepracované ovládání pomocí gest, chytré návrhy při příchozí zprávě nebo automaticky vytvářené titulky pro jakékoliv video. Samozřejmostí je u Android 10 nativní podpora pro ohebné telefony.

Mezi další vychytávky Android 10 spadá Focus režim, jenž oceníte především při učení, možnost nastavení podmínek jednotlivým aplikacím ohledně přístupu k poloze či sledování času stráveného na mobilu s funkcí rodičovské kontroly.

Pie (9.0)

Mobilní telefony s Androidem Pie nepřinášejí zásadní změny, ale vyplňují těch pár míst, které Oreo nemělo tak dobře zpracované. Android Pie ve větší míře používá zaoblení rohů, přepracované je i menu rychlých nastavení. Volitelně lze aktivovat ovládání gesty, změnit se dají také způsoby přepínání mezi aplikacemi.

Oreo (8.0 – 8.1)

Telefon s Android Oreo přináší ještě promyšlenější OS než je Android Nougat. Praktická funkce PIP (picture-in-picture) umožňuje například sledování videa, zatímco chatujete. Jednou z nejdůležitějších novinek je Project Treble. Díky ní je mobil s Androidem Oreo možno aktualizovat bez závislosti na jeho výrobci.

Nougat (7.0 – 7.1, ukončená podpora)

Mobil s Androidem verze 7.x umožňuje využívat aktualizované a nové emoji a dva jazyky současně. Systém dokáže spouštět dvě aplikace vedle sebe a Android telefony Daydream-ready mají k dispozici VR režim.

Marshmallow (6.0 – 6.0.1, ukončená podpora)

Funkce „Now On Tap“ zahajuje vyhledávání, když podržíte prst na domovském tlačítku. Aplikacím, které Android telefon obsahuje, lze upravit přístup k funkcím a datům. Optimalizaci baterie přináší aplikace Doze nebo Standby.

V minulosti byly Android verze pojmenovávané podle sladkostí, jako např. Nougat, Marshmallow, nebo Oreo. Dnes jsou verze pro lepší orientaci označované pouze číslem.

Lollipop (5.0 – 5.1.1, ukončená podpora)

Využívá design se stíny a pohyby. S funkcí Android Multiscreen můžete plynule přecházet mezi telefonem s Androidem, tabletem či smart TV. Notifikace se přesouvají na lockscreen a nově lze přepínat uživatelské účty.

KitKat (4.4 – 4.4.4, ukončená podpora)

Díky příkazu „Ok Google” lze mobil s Androidem obsluhovat hlasem. Chytré vytáčení předřazuje kontakty, kterým voláte nejčastěji a zajišťuje identifikaci volajícího i ochranu před spamem.

Jelly Bean (4.1 – 4.3.1, ukončená podpora)

Asistent Google Now umožňuje tvorbu hlasových příkazů, rozbalovací notifikační lišta pak okamžitou odpověď přímo z notifikace.

Telefony s čistým Androidem, neboli bez nástavby

Telefony s čistým Androidem nabízí operační systém Android v jeho nejjednodušší a nejzákladnější podobě, a to bez jakýchkoliv přidaných grafických rozhraní či funkcí, které se v nástavbách jednotlivých výrobců objevují.

i S čistým Androidem je úzce spojen také program Android One. Telefony zařazené do tohoto programu se zavazují k využívání čistého Androidu bez úprav, díky čemuž od Googlu dostávají přednostní aktualizace operačního systému.

Vybíráme Android telefony aneb na co se zaměřit?

Android telefony mají spoustu parametrů a každý výrobce preferuje něco trochu jiného. Podle čeho vybírat?

Velikost displeje

Velikost displeje má zásadní vliv na to, jak se bude telefon používat. Menší úhlopříčky se dají snadno ovládat jednou rukou a vejdou se do kapsy, větší však nabízí lepší požitek z multimédií a jsou lepší pro multitasking.

4–5" displej je pro telefon Android dnes již poměrně raritou. Dá se však snadno ovládat jednou rukou.

displej je pro telefon Android dnes již poměrně raritou. Dá se však snadno ovládat jednou rukou. 5–5,5" displej je skvělý na sledování videí a brouzdání na webu. 5,5" Android je stále vcelku kompaktní.

displej je skvělý na sledování videí a brouzdání na webu. 5,5" Android je stále vcelku kompaktní. 5,5–5,9" telefony mají ideální displej pro multimédia, internet i práci. Perfektní, chcete-li menší vlajkovku.

telefony mají ideální displej pro multimédia, internet i práci. Perfektní, chcete-li menší vlajkovku. 6" a více jsou v dnešní době standardem. Díky čím dál užším rámečkům se stále vejdou pohodlně do ruky.

Každý rok se u telefonů zásadně zmenšují rámečky. Výrobci tak dosahují čím dál většího displeje, přičemž telefon samotný má téměř stejné rozměry.

Operační paměť (RAM)

Operační paměť je tou nejrychlejší pamětí v telefonu. Všechny aplikace ji potřebují pro svou správnou funkci a jejich nároky se stále zvyšují. Zde se tedy při výběru hodí uplatnit jednoduché pravidlo čím více, tím lépe.

Do 3 GB RAM je v dnešní době absolutní minimum. Telefony nižší třídy s nimi zvládnou základní úkony.

je v dnešní době absolutní minimum. Telefony nižší třídy s nimi zvládnou základní úkony. 4–8 GB RAM představuje zlatou střední cestu. Takový telefon s Androidem už zvládne i hry a multitasking.

představuje zlatou střední cestu. Takový telefon s Androidem už zvládne i hry a multitasking. 12–16 GB RAM mají především vlajkové lodě. Hravě si poradí s jakýmkoliv úkolem včetně náročných her.

Jaká velikost úložiště je pro telefony s Androidem optimální?

Telefony s Androidem mají obvykle vnitřní paměť mezi 16 až 256 GB, ze které však část zabírá samotný OS. Ty nejlepší modely pak nabízí i 512GB varianty, případně možnost rozšíření úložiště o paměťovou kartu.

32GB úložiště a menší se hodí pro nenáročné uživatele. Postačí jen na pár aplikací, fotek nebo písniček.

se hodí pro nenáročné uživatele. Postačí jen na pár aplikací, fotek nebo písniček. 64–128GB úložiště už pojme docela dost dat. Takový Android telefon nabízí skvělý poměr cena/výkon.

už pojme docela dost dat. Takový Android telefon nabízí skvělý poměr cena/výkon. 256GB úložiště a větší je vhodné pro nejnáročnější uživatele, kteří hodně natáčí a fotí ve vysoké kvalitě.

Pokud plánujete s vlajkovým modelem hodně fotit a záleží vám na kvalitě, kapacitu úložiště ani neřešte a rovnou počítejte s SD kartou. Bezztrátový formát RAW může mít u telefonů s větším rozlišením i okolo 100 MB na fotku, a tak by vám místo na telefonu stejně brzy došlo.

Fotoaparát

Fotoaparát je pro mnohé tou nejdůležitější částí telefonu. Doporučujeme nehledět jen na rozlišení, protože telefon s 12Mpx snímačem může v kvalitě porazit 108Mpx. Ty nejlepší mobily se dnes dají srovnávat s kompakty.

Rozlišení snímače od 12 Mpx už nabídne leckterý mobil Android a pořídíte s ním kvalitní snímky. Dobrá přední kamera pak má taky alespoň 12 Mpx. Výsledná kvalita fotografií se ale odvíjí i od optické kvality objektivu.

od 12 Mpx už nabídne leckterý mobil Android a pořídíte s ním kvalitní snímky. Dobrá přední kamera pak má taky alespoň 12 Mpx. Výsledná kvalita fotografií se ale odvíjí i od optické kvality objektivu. Maximální světelnost objektivu určuje, kolik světla projde optikou a dopadne na snímač. Lepší světelnost ve zkratce značí lepší fotky ve tmě. Ty nejlepší Android telefony se chlubí světelností f/1,7 a nižší.

určuje, kolik světla projde optikou a dopadne na snímač. Lepší světelnost ve zkratce značí lepší fotky ve tmě. Ty nejlepší Android telefony se chlubí světelností f/1,7 a nižší. Optická stabilizace obrazu pomocí optiky nebo posuvem snímače stabilizuje snímky i video. Pokud to s focením myslíte vážně, váš telefon s Androidem by měl optickou stabilizaci rozhodně mít.

pomocí optiky nebo posuvem snímače stabilizuje snímky i video. Pokud to s focením myslíte vážně, váš telefon s Androidem by měl optickou stabilizaci rozhodně mít. Softwarová stabilizace obrazu funguje na principu zvyšování citlivosti ISO. Dosáhnete tak ostřejší fotky, ale není natolik účinná jako optická stabilizace a můžete se setkat se sníženou kvalitou obrazu.

funguje na principu zvyšování citlivosti ISO. Dosáhnete tak ostřejší fotky, ale není natolik účinná jako optická stabilizace a můžete se setkat se sníženou kvalitou obrazu. Vícenásobný fotoaparát dokáže urychlit ostření, zvýšit světelnost, měnit oblast ostření až po zachycení snímku a nastavovat hloubku ostrosti. Speciální teleobjektivy pak poskytují bezztrátový optický zoom.

i Chcete mobil Android se skvělým fotoaparátem? Zkuste naši nabídku fotomobilů.

Telefon s Androidem jako designovka

Kromě plastového těla seženete Android telefon v hliníku nebo s kombinovaným tělem. Prémiově vypadá sklo.

Kovové (hliníkové) tělo je velmi elegantní a mají ho hlavně mobily Android střední, vyšší a prémiové třídy.

je velmi elegantní a mají ho hlavně mobily Android střední, vyšší a prémiové třídy. Kombinované tělo tvoří kovový rám s levnějším zadním a někdy i předním panelem vyrobeným z plastu.

tvoří kovový rám s levnějším zadním a někdy i předním panelem vyrobeným z plastu. Skleněná záda jsou čím dál více populární. Nejsou tak drahá a telefonu dodávají vskutku luxusní vzhled.

Užitečné funkce pro každý mobil s Androidem

Kromě hlavních parametrů má každý mobil s Androidem několik funkcí navíc, kterými se chce lišit od konkurence.

Čtečka otisků prstů slouží pro odemknutí telefonu či k přístupu do aplikací. Bývá na těle nebo v displeji.

Zvýšená odolnost proti vodě a prachu dle stupně krytí (IP), případně jiné stupnice přímo od výrobce.

Dual SIM umožní využít Android mobil se dvěma SIM kartami. Jedna může být pracovní, druhá osobní.

USB OTG umožní přes redukci připojit flashdisk nebo externí disk pro rychlý přenos dat.

umožní přes redukci připojit flashdisk nebo externí disk pro rychlý přenos dat. Notifikační dioda bliká, pokud máte nepřečtené zprávy, nepřijaté hovory a další nepřečtené notifikace.

bliká, pokud máte nepřečtené zprávy, nepřijaté hovory a další nepřečtené notifikace. NFC je třeba například k bezkontaktnímu placení mobilním telefonem s pomocí služby Android Pay.

Stále váháte, jaký mobil s Androidem vybrat? Zkuste našeho průvodce Jak vybrat mobil.

Skrýt popis