Nejlepší mobil do 10 000 Kč [2022]

iPhone 13 odolnost je na stejné úrovni jako u předchozí generace, ukázal test

iPhone 13 odolnost je podle testů na stejné úrovni jako v případě rok starého iPhonu 12. Drobné rozdíly se ale stejně najdou a hodně k pevnosti zařízení přispěje kryt.

Společnost Apple provedla v konstrukci iPhonu 13 několik designových změn a nová zařízení jsou i nadále vybavena odolnou přední stranou Ceramic Shield, která chrání displej, skleněnými zády a plochými okraji na boku.

iPhone 13 odolnost v důkladném testu

Testy odolnosti společnost Allstate provádí každoročně a nyní byly na řadě u zařízeních iPhone 13 a 13 Pro. Zjistili, že vzhledem k podobnému designu jsou modely iPhone 13‌ srovnatelné s modely iPhone 12, pokud jde o odolnost.

V testu pádu lícem dolů bez pouzdra přežil ‌iPhone 13‌ jediný pád pouze s malým poškozením, ale při druhém testu pádu praskl v horních a dolních rozích. iPhone 13 Pro praskl přes dno v prvním testu pádu, a to jsou stejné výsledky jako u modelů iPhone 12‌.

V testu pádem dolů to iPhone 13 přežil téměř bez poškození a na jedné z kamer a rohu vykazoval jen drobné praskliny. iPhone 13 Pro‌ se po jednom pádu roztříštil a znovu tyto výsledky odrážely výsledky, které společnost Allstate Protection viděla u iPhonu 12‌ a 12 Pro.

Kryt odolnosti hodně pomůže

Letos Allstate Protection přidala nové pádové testy pro případ, aby se zjistilo, jak dobře jsou iPhony chráněny v originálních silikonových a kožených Apple krytech.

Se silikonovým pouzdrem ‌iPhone 13‌ přežil tři pády za sebou jen s malým škrábancem na objektivu fotoaparátu. Při pádu lícem dolů praskl iPhone 13 už při druhém pádu.

V koženém pouzdře iPhone 13 Pro‌ přežil tři pády bez poškození. Když spadl dozadu, tak při prvním pádu praskl lícem dolů.

„Série Apple iPhone 13 byla považována spíše za evoluci produktu než za revoluci a my jsme zjistili, že to platí i v případě odolnosti,“ řekl Jason Siciliano, viceprezident marketingu a kreativní ředitel Allstate Protection. „V našem prvním testu pouzdra Apple s MagSafe jsme zjistili, že silikon i kůže odvedly skvělou práci při ochraně telefonů při pádu na záda, i když ne tolik při pádu lícem dolů. Opravy zadního panelu stojí hodně, kolem 549 $ (12 000 Kč) za iPhone 13 Pro, pouzdro je tak nutností.“

Jako u jakéhokoli pádového testu, to, co se stane s modelem iPhone 13‌ při pádu v reálném světě, bude záviset na výšce, ze které spadl, na materiálu, na který dopadne, kde iPhone zasáhne a na dalších faktorech, takže tyto ukázky nemusí nutně naznačovat, co se stane, když vám telefon spadne.

Apple prodává AppleCare+ pro nové iPhony, které pokrývají dva případy náhodného poškození každý rok za spoluúčast 29 $. ‌AppleCare‌+ se často vyplatí zakoupit těm, kteří mají obavy z trvanlivosti zařízení a chtějí mít klid v případných potenciálních nehodách.

Tech-Protect Shellbox IP68 iPhone 14 Pro Vodotěsný Pouzdro - Černá

Tech-Protect Shellbox IP68 Vodotěsný Pouzdro pro iPhone 14 Pro

Vodotěsné pouzdro Shellbox IP68 od Tech-Protect je velmi odolné a odolné pouzdro, které si snadno poradí s poškrábáním, špínou, prachem, vodou a každodenním poškozením. Poskytuje vynikající pocit na dotek a splňuje certifikaci MIL-STD 810G-516.6 a byl 26krát testován na pád z výšky 1,2m.

Funkce:

- Vodotěsné pouzdro Shellbox IP68 pro iPhone 14 Pro od Tech-Protect

- Poskytuje plnou ochranu proti nečistotám, prachu, písku, vodě, poškrábání atd.

- Pád testován 26krát z výšky 1,2m a získal certifikaci MIL-STD 810G-516.6

- Mírně zvýšené okraje kolem fotoaparátu a displeje pro extra ochranu před náhodnými pády

- Vestavěná ochrana obrazovky chrání displej vašeho iPhone 14 Pro před poškrábáním

- Kryty tlačítek na pouzdru zabraňují vnikání nečistot a prachu dovnitř

Přátelská připomenutí: Doporučujeme vám vyzkoušet případ před použitím pomocí zařízení. Můžete to udělat vložením papírové tkáně do pouzdra, jejím uzavřením podle pokynů a ponořením do vody.

Kompatibilita: iPhone 14 Pro 6.1"

Balíček: Euroblister

Nejlepší mobil do 10 000 Kč [2022]

Musím říct, že snešní výběr byl jeden z nejnáročnějších, protože zatímco telefony kolem 5 000 – 7 000 Kč bez problému opanuje realme a Xiaomi, kolem 10 tisíc už je to pořádná „tlačenka“. Mísí se zde daleko víc výrobců a hlavně také od každého výrobce už i hodně agresivně naceněné loňské modely. Na vás pak už zbývá jen se rozhodnout, jestli zvolíte s drtivou slevou loňský telefon, který může být v jistém ohledu i klidně v něčem lepší, nebo jestli budete chtít o rok delší podporu a vezmete letošní model. Samozřejmě, tento výběr je vždy primárně na vás a já jsem tady hlavně od toho, abych vám na každém telefonu vypíchnul jeho nejklíčovější vlastnosti, podle kterých se vy následně rozhodnete.

Doporučujeme

Jestli jste na tento díl seriálu naskočili až v jeho průběhu a hledáte třeba levnější telefon než do 10 000 Kč, mám pro vás odkazy na všechny minulé díly:

Samsung Galaxy A52

Teď už jdu na první telefon, kterým nemůže být nic jiného, než globálně nejprodávanější telefon loňského roku Samsung Galaxy A52. Telefon, který po relativně ne moc dobrém Galaxy A51 si konečně zase vzal svou zaslouženou slávu zpět. Proč? Protože mu vlastně nic zásadního nechybí a teď navíc máte šanci jej sehnat za krásných 7 500 Kč. Pokud zrovna nehrajete hry, použitý Snapdragon 720G asi úplně řešit nebudete, ale i s tímto procesorem telefon pořád zvládá veškeré operace bez nějakých záseků. A kdo by chtěl přece jen silnější procesor a podporu sítí 5G, ten může momentálně připlatit pouhých 1 500 Kč na mnohem silnější Samsung Galaxy A52s – ale pozor, pouze ve fialové barvě jsou teď na celém trhu jen za 8 990 Kč a vzhledem k tak malému příplatku bych o něm uvažoval. Dokonce je Galaxy A52s lepší z pohledu odladěnosti než letošní Galaxy A53.

Každopádně, co se týká klíčové výbavy, kde oproti mnoha dalším telefonům vyniká – jednak jde o ochranu proti vodě i prachu IP67 tam, kde ostatní mají pouze IP53 nebo vůbec nic, stereo reproduktory také rozhodně ještě nejsou u konkurence úplnou samozřejmostí a hlavní foťák má optickou stabilizaci. Vůbec špatně nefotí ani 12Mpx širokoúhlý foťák a kdo se zaměřuje na detaily, tomu zas přijde vhod 5Mpx makro, které už se zase dá, na rozdíl od většiny 2MP konkurence, považovat také za samostatný foťák. Korunu všemu dodá krásný, 90Hz displej u Galaxy A52 nebo 120Hz u Galaxy A52s s nadstandardní svítivostí, to znamená, že je velmi dobře čitelný i na přímém slunečním světle. Snad jediný lehký podprůměr se týká přibalené nabíječky – ta je pouze 15W, což je oproti většině čínské konkurence podprůměr, ale telefon podporuje 25W nabíjení, takže pokud by někdo vyloženě toužil po rychlejším dobíjení, má šanci si adaptér dokoupit. Za mě každopádně považuju dnešní Galaxy A52s za jednoho z největších favoritů TOP 5.

Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G a POCO X4 Pro 5G

Na druhém místě je dvojice naprosto stejných telefonů Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G a POCO X4 Pro 5G. Proč k nám Xiaomi vozí dva modely, když jde o úplně stejné telefony, těžko říct. Vy si tak alespoň můžete vybrat podle designu a koneckonců i podle ceny, protože se od sebe oba kousky v různých konfiguracích liší víceméně o pouhých 500 Kč. U obou telefonů se tak můžete těšit na krásný 6,67“ AMOLED se 120Hz obnovovací frekvencí, přes 400 tisíc bodů v Antutu pak zajistí Snapdragon 695, kterému dodá spoustu energie 5000mAh baterka s rychlým 67W nabíjením. Jen pouhých 15 minut vám tak stačí, abyste baterce vrátili 50% kapacity baterie. V neposlední řadě ale také nemohu opomenout design. Hranaté tvary se prostě vrací do módy a v tomto ohledu jdou oba telefony s dobou. Jestli vás tedy nepřesvědčil Galaxy A52s, třeba vezmete do úvahy právě jeden z těchto telefonů. Jen mějte na mysli, že ochrana je zde jen IP53 a hlavní 108Mpx foťák na tom bude o chlup lépe, nicméně 8Mpx širokoúhlý s 2Mpx makrem zase o poznání hůř.

Motorola Edge 20

Třetím telefonem je loňská Motorola Edge 20 a jde přesně o jeden z těch loňských modelů, kterému hodně spadla cena. Jako jeden ze dvou telefonů v dnešní TOP 5 se tak může pochlubit kompletním portfoliem foťáků - hlavního, širokoúhlého a teleobjektivu. Už jen tento fakt je pro někoho hodně silný argument v cenovce za nějakých 8 500 Kč. Motorola Edge 20 navíc nezapadne vůbec ani v dalších parametrech – jednak 8GB operační paměti, Snapdragon 778G je ten stejný jako v Samsungu A52s a výkonově odpovídá i minulému Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G či POCO X4 Pro 5G, ale hodně zajímavý je pak také samotný software. Jednak jde o jen minimální nadstavbu nad čistým Androidem, ale také o eliminaci jakéhokoli balastu, či reklam, které můžete tak často vidět právě u POCO či Xiaomi. Vrítím-li se k foťákům, konkrétně dostanete 108Mpx hlavní, 16Mpx širokoúhlý a 8Mpx teleobjektiv. A poslední, taková třešnička na dortu, kterou jinde neseženete, je desktopové prostředí alá Samsung DEX, které jinde neseženete. Neříkám, že to využije každý, ale je to asi taková specialitka jako mít nebo nemít ve vlajkovém Samsungu S-Pen. Kdo jej potřebuje, pro toho je to jasný jazýček na vahách, proč zrovna onen telefon vzít.

OnePlus Nord 2 5G

Pochopitelně v Nejlepších mobilech do 10 tisíc korun nemůže chybět OnePlus Nord 2 5G – telefon, který spolu právě s Galaxy A52s chválím, kudy chodím. To, že OnePlus podává celkem rozporuplný výkon v segmentu vlajkových lodí neznamená, že nemůže dělat skvělé telefony ve vyšší střední třídě. Telefon se pochlubí atraktivním designem, i když pravda ne hranatým, ale zaobleným a z pohledu výkonu pak ohromí Mediatek Dimensity 1200 s necelými 700 tisíci v Antutu. To znamená, že výkonově jsme někde na hranici Snapdragonu 870 třeba v POCO F3 z minulé TOP 5. Ten je sice levnější, ale mnohem víc zaměřený na herní komunitu oproti univerzálnějšímu Nordu 2. Ten dokonce v porovnávačce hlavního fotoaparátu porazil Galaxy A52s, ale zase ztrácí u širokoúhlého.

Hodně tedy záleží, jaké fotoaparáty primárně využíváte. Každopádně není divu, hlavní foťák v Nordu 2 totiž pochází z vlajkového OnePlus 9 Pro a tak je o skvělé fotky opravdu postaráno. Potěší i 90Hz fluidní AMOLED, 4500mAh a 65W rychlé nabíjení. Jako takovou třešničku na dortu bych pak vypíchnul aptX kodek pro přenos audia s nízkou latencí, což se zase hodí hlavně při hraní her. Cena OnePlus Nord 2 5G činí 9 390 Kč.

Samsung Galaxy S20 FE

A když jsem začal Samsungem, tím naši sérii Nejlepší mobily do 10 000 Kč také ukončím. Neříkám tentokrát nutně, že jde o ten nejlepší z dnešní TOP pětky, protože už se přece jen jedná o starší telefon a tak přesně, jak jsem říkal v úvodu, hodně bude záležet na tom, jestli jste ochotni oželet kratší podporu výměnou za skvělé parametry. Dnešním pátým dílem do skládačky je Samsung Galaxy S20 FE – odlehčený telefon Galaxy S20. Stejně jako u Motoroly Edge 20, dostanete plnohodnotné 3 fotoaparáty, ale subjektivně bych řekl o třídu lepší kvality. Dostanete ale také voděodolnost IP68 nebo bezdrátové nabíjení a koho by odrazoval tradiční procesor Exynos v telefonech Samsung, tady se obávat nemusí. Galaxy S20 FE se totiž pro náš trh dodává se Snapdragonem 865, což je zase ekvivalent 870 v POCO F3 nebo Dimensity 1200 ve OnePlus Nordu 2. Objektivně jde tak papírově o nejvybavenější telefon z dnešní TOPky, kterému nechybí vlastně vůbec nic. Jen upozorňuju, že poslední Android na tento telefon by měla oficiálně dorazit letošní třináctka, ale kdo ví, protože Samsung nedávno v Asii uvedl Galaxy S20 FE 2022, což je úplně ten stejný telefon, pouze s podporou 5G. Možná se tak nakonec dočkáme i nějaké neoficiální delší podpory navíc. Galaxy S20 FE bych každopádně už úplně právě kvůli končící podpoře nedoporučoval, ale jeho cena klesla na 9 990 Kč a to už většinu negativ maže.

Divoká karta

Tu získává Xiaomi 11T, který je vlastně něco mezi OnePlus Nord 2 a Redmi Note 11 Pro 5G alias POCO X4 Pro 5G, o kterých už jsem dneska psal. Z OnePlus Nord 2 si tak bere Dimensity 1200 a z Redmi a Xiaomi zase 5000mAh baterku, 67W dobíjení, 120Hz AMOLED, hlavní foťák, šíro a pouze makro upgradoval na 5Mpx. Zbytek jako baterka a nabíjení pak už zůstávají a je tak na vás, jestli si chcete připlatit tisícovku oproti POCO či Xiaomi nebo ne. Xiaomi 11T seženete aktuálně za 8 990 Kč ve 128GB kapacitě.

A je hotovo. Příští týden se spolu podíváme na předposlední díl pro letošní první polovinu roku. Tím ovšem seriál Nejlepší telefony do dané částky nekončí. Vymyslel jsem pro vás totiž nový seriál TOP produkty každého měsíce. Ceny mobilů se totiž mění v rámci akčních nabídek každý měsíc a co je jeden měsíc výhodné, příští už nemusí. Jakmile tedy dokončím tento seriál, najedu na nejzajímavější telefony pro daný měsíc, ať máte jednodušší orientaci v rámci každé kategorie a nemusíte se všemi nabídkami složitě probírat. Jestli tedy chcete zůstat v obraze, ať už kupujete telefon pro sebe nebo kohokoli z rodiny, nezapomeňte číst náš blog nebo odebírat nás YouTube kanál.