Nejlevnější iPhone – tipy na to, kde jej koupit

Nejlevnější iPhone přináší obrovský výkon a 5G. Test iPhone SE 2022

Po dvou letech přišla opět řada na vylepšení nejlevnějšího modelu, který má Apple v nabídce. iPhone SE je i tentokrát zajímavou kombinací nižší ceny a špičkové kvality zpracování a vysokého výkonu, jaký je pro Apple typický. Tentokrát ovšem vlastně není moc o čem psát, jelikož letošní vylepšení „SEčka“ je opravdu velice přímočaré: nový procesor, podpora 5G sítí, o trochu větší baterie. Jinak se nezměnilo vůbec nic.

Novinku jsme současně porovnávali s předchozím modelem z roku 2020 a musíme rovnou uznat, že kdybychom je neměli každý v jiné barvě, tak vlastně vůbec nevíme, který právě držíme v ruce. Zůstal stejný design, displej, fotoaparát a samozřejmě i systém, vzhledem k tomu, že Apple aktualizuje na ten nejnovější i starší modely. Stojí tedy novinka vůbec za pozornost?

Co ten starý design?

Popravdě máme už trochu problém uvěřit tomu, že v roce 2022 držíme v ruce takovýto mobil. Už jsme to tvrdili před dvěma lety a znovu tedy opakujeme: iPhone SE je po stránce vzhledu naprostá smartphonová vykopávka. I mezi těmi nejlevnějšími androidy najdete už snahu o roztažení displeje po co největší části čelní plochy. I ty nejlevnější značky už si mohou dovolit osadit smartphony alespoň výřezem displeje. iPhonu SE je to úplně jedno.

Telefon má pořád pět let starý design (shodný s modelem iPhone 8) s širokými rámečky nad a pod displejem a dokonce i kapacitní tlačítko pod ním, ve kterém je i čtečka otisků prstů. A to je nutné podotknout, že už v roce 2017 právě i Apple s modelem X udělal revoluci v designu svých modelů, jenže s nejlevnějším smartphonem v nabídce si zkrátka hlavu neláme. Vezme díly, které má už roky pořád stejné, trochu vyladí hardware a co víc bychom vlastně za ty peníze chtěli?

Paradoxně ovšem je třeba uznat, že design nejlevnějšího iPhonu i tentokrát docela funguje. Tento model může učarovat nostalgikům a příznivcům malých mobilů. Společně se sourozencem s přívlastkem mini už to je v podstatě poslední model, který je mezi současnou produkcí opravdový drobeček.

Konstrukčně je to přitom pořád ta vysoká kvalita, na kterou jsme od Applu zvyklí – kovové boky, skleněná záda, broušené oblé hrany. Telefon v ruce i po takové době působí velice příjemně a vyvolává dojem dražšího modelu. Díky drobným rozměrům (138,4 × 67,3 × 7,3 mm) je se svými 144 gramy velice lehký.

Samozřejmostí je také utěsnění proti vniknutí prachu a vody (IP67), jediný fyzický konektor lightning či přepínací tlačítko pro tichý režim. Zkrátka vše, na co jsme u Applu dlouhodobě zvyklí. Ani dostupné barvy nejsou odlišné od modelu z roku 2020, opět je tu sestava bílé, černé a červené.

Dá se na ten malý displej zvyknout?

Úhlopříčka displeje 4,7 palce je rovněž něco, na co v roce 2022 narazíte spíše u svého starého mobilu v šuplíku pod vrstvou prachu než u nového na pultech obchodů. Opět se dá argumentovat, že lidé, kteří dlouho touží po nějakém takto malém mobilu, dostanou co chtějí. Pravdou ovšem je, že dnes je všechno s displejem pod asi 5,5 palce považováno za opravdu miniaturní smartphone.

Společně s malou úhlopříčkou se lze pozastavit také nad nízkým rozlišením displeje (750 × 1 334 pixelů). To na jednu stranu hraje dále do karet vysokému výkonu, a stále je výsledná jemnost přes 300 pixelů na palec, ale na pochvalu to opravdu není. Nenajdete tu ani rychlejší obnovovací frekvenci, panel je jinak typu IPS Retina.

Je to opravdu nejvýkonnější iPhone?

Téměř. Apple novinku osadil nejmodernějším čipem, který aktuálně pro smartphony vyrábí, a to Apple A15 Bionic. Společně s tím, že tento procesor pohání jinak poměrně úsporný zbytek hardwaru (zejména díky nízkému rozlišení displeje), by se mohlo zdát, že má novinka taktickou výhodu. Ovšem pravdou je, že třeba podle výkonnostního testu Geekbench stále modely iPhone 13 Pro a Pro Max (1 700 bodů single core, 4 650 multi core) lehce nové „SEčko“ (1 700 bodů single core, 4 000 multi core) předběhly.

Hardwarové novinky jsou vedle samotného nového čipu dvě. První je s ním spjatá podpora sítí 5G. Apple tedy oficiálně modernizoval celou svou nabídku smartphonů tak, aby všechny letošní i loňské modely 5G uměly. I s novinkou si tedy užijete moderní sítě s vysokými přenosovými rychlostmi dat a nízkou odezvou. Tedy alespoň tam, kde už existuje pokrytí.

Druhou novinkou je pak kapacita operační paměti, která se oproti předchůdci navýšila z 3 na 4 GB. Není to nějaký dramatický posun, ovšem každá troška paměti se hodí. Naopak beze změny zůstaly úložiště pro data: 64, 128 a 256 GB. Varianta s 64 GB prostoru pro data je na dnešní poměry a příslušnou cenovou kategorii poměrně omezující, dobrý kompromis je 128GB varianta, kde ještě není příplatek oproti 64GB verzi tak výrazný, jako u 256 GB verze.

Zbytek výbavy už je v podstatě totožný s tím, co najdeme u jakéhokoliv jiného iPhonu. Telefon je pevně zakotvený ve vlastním ekosystému funkcí a aplikací, stejně jako všechny ostatní modely má nejnovější iOS 15. Ten se samozřejmě v pár detailech souvisejících s malým displejem bez výřezu liší, například roletka s rychlými volbami se odhalí potažením odspodu obrazovky, nikoliv z pravého horního rohu, jak to mají dražší sourozenci.

Pak je tu také samozřejmě i čtečka otisků prstů Touch ID namísto rozpoznání obličeje Face ID. To je na jednu stranu už pro Apple také pořádné retro, na druhou stranu se u konkurence používají čtečky otisků prstů stále jako hlavní forma zabezpečení, takže v kontextu celého trhu je to stále naprosto běžná věc. Funguje skvěle, víc k tomu není co dodat.

Co výdrž baterie?

Další změnou ve výbavě oproti předchůdci je pak kapacita baterie. Na dnešní poměry každopádně působí 2 018mAh akumulátor skoro až směšně. Předchůdce měl sice ještě méně, ale také to byl po stránce výdrže baterie celkem propadák. Mluvilo se o jednodenní výdrži i při obvyklém používání, vybít se dal i rychleji. Novinka bohužel v tomto trendu pokračuje.

Ačkoliv výrobce zdůrazňuje, že se výdrž zlepšila, stále je to telefon, který vám vydrží okolo jednoho dne, nejpozději druhý den ráno budete hledat nabíječku. To je opravdu škoda, jelikož Apple jinak opravdu umí své telefony optimalizovat na co nejlepší výdrž, zejména loňské modely nás velice příjemně překvapily. Letošní „SEčko“ je však taková klasika a byť se výdrž telefonu nedá označit jako tragická, tak bychom ji ohodnotili jako lehce podprůměrnou.

Nabíjení je možné bezdrátově nebo rychlonabíječkou (18 W), v balení však dostanete pouze kabel. Model z roku 2020 sice adaptér měl, ovšem nebyl by vám k ničemu platný, měl totiž USB-A, kdežto nový kabel už je typu USB-C. V balení mimochodem už také chybí i drátová sluchátka.

Jak nejlevnější iPhone fotí?

Na fotoaparát iPhonu SE se dá nahlížet ze dvou úhlů. Pokud chceme brát v potaz pouze papírové specifikace, zdá se, že to Apple trochu odflákl. Stále je tu pouze jeden několik let starý 12Mpix snímač (f/1,8) s optickou stabilizací. O nějakých širších možnostech práce s úhlem záběru či zoomu zde opravdu nemůže být řeč. Navíc z nějakého důvodu stále chybí noční režim, což si nedovedeme moc dobře vysvětlit.

Na druhou stranu je ovšem stále třeba pochválit důraz na softwarovou stránku, jelikož fotografie vypadají i při takto omezených hardwarových možnostech velice dobře. Apple byl zkrátka vždy trochu o krok dál, co se fotografických schopností týče a nové „SEčko“ je důkazem toho, že co všechno se dá i z takto omezené senzorové výbavy dostat.

iPhone SE si tak za dobrých světelných podmínek vede velice dobře a co nezvládne optika fotoaparátu, doladí software. Limity najdete právě až s ubývajícím světlem, kde se najednou schopnosti fotoaparátu rychle ztenčují a chybějící noční režim tomu všemu nasazuje korunu. Fotit novým iPhonem v noci zkrátka není dobrý nápad.

Čelní fotoaparát má rovněž stejné parametry, je tu 7Mpix senzor se světelností f/2,2. Telefon se také hodí na video, jelikož v takto kompaktním balení najdete poměrně schopnou kamerku s možností natáčet video až v rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu, případně zpomalené video v rozlišení 1080p při 240 snímcích za sekundu.

Mám si nový iPhone SE koupit?

Když pořád dokola v recenzi mluvíme o levném iPhonu, tak je to samozřejmě v kontextu velice drahé nabídky Applu. Oproti předchůdci novinka trochu zlevnila, prodává se za 12 490 v základní 64GB verzi. 128GB variantu koupíte za 13 990 korun, největší příplatek je za 256GB verzi, která stojí 16 990 korun.

Kdyby nějaký takový telefon nabídla androidí konkurence: pět let starý design, jediný fotoaparát na zádech, směšně malá baterie a displej s nízkým HD rozlišením, asi bychom se s takovým modelem ani neobtěžovali. Jenže u Applu je toto všechno opodstatněno naprosto ukázkovou podporou softwaru, bezkonkurenčním výkonem, kvalitním zpracováním a také faktem, že je to snad jediný výrobce, který nezapomněl na kompaktní modely.

Vynášet verdikt nad novým iPhonem je i tak obtížné. Pokud vlastníte jakýkoliv model od iPhonu 8 a dál, nemá podle nás moc smysl o této verzi uvažovat. Jediná výjimka je to, že byste snad nutně k životu potřebovali podporu 5G sítí, což se však zatím zdá přitažené za vlasy.

Něco jiného je, pokud je vám na operačním systému telefonu nezáleží a zkrátka potřebujete nějaký opravdu malý telefon. V tom případě se iPhone SE jeví jako velice dobrá volba, jelikož je stále znatelně levnější, než varianty mini od hlavní produktové sestavy Applu. Souběžně s tím však novinka poslouží jako skvělá „vstupní droga“ do světa Applu: ukáže vám totiž prakticky vše, za co si současní majitelé těchto telefonů rádi připlácejí.

Smartphone do testu zapůjčila společnost iWant.

iPhone 11: Nejdražší a nejlevnější iPhone. Špičkové jedenáctky jsou v prodeji

To nejlepší na pultech obchodů budou představovat nové iPhony 11 Pro a 11 Pro Max. První zmiňovaná novinka sází na 5,8palcový displej, druhá pak na obrazovku s úhlopříčkou 6,5 palce. To jsou mimochodem stejné hodnoty jako u loňských špičkových modelů iPhone XS a XS Max.

Oba nové iPhony designově vycházejí z loňských vlajkových lodí. Mají tedy takřka bezrámečkový displej, který zabírá co možná největší část čelní strany. Pouze v horní části je dotykový panel vyříznutý, aby bylo kam umístit čelní kameru a další senzory.

Jde mimochodem o OLED panel, který by měl vynikat především špičkovým barevným podáním. Stejnou technologii používají ty nejlepší televizory na trhu. Kvůli designu zmizelo ikonické domovské tlačítko z čelní strany, které už nicméně chybělo už u předloňského iPhonu X.

Face ID, tedy odemykání smartphonu pomocí skenu obličeje, by mělo být navíc zase o něco rychlejší a přesnější než u loňských vlajkových lodí.

Oba nové jablečné smartphony splňují certifikaci IP68. V tomto případě to znamená, že mohou být ponořeny pod vodou až dva metry po dobu 30 minut.

Srdcem nových iPhonů je čip A13 Bionic s neurální jednotkou pro strojové učení, který nabídne nejen vyšší výpočetní, ale také grafický výkon. Například integrovaná grafická část by si ale měla vzít o 40 procent méně energie než v případě loňského modelu. Obě novinky by tak měly o několik hodin překonat své předchůdce ve výdrži baterie.

Neurální jednotka bude v praxi využita například pro nejrůznější hry v rozšířené realitě. Hledáček kamery se promění v okno plné informací, které uvidíte na svém displeji. V praxi by to mělo fungovat velmi jednoduše. Namíříte fotoaparát například na desku stolu a na displeji telefonu uvidíte virtuální předměty, které na ní budou ležet. Hrát tímto způsobem bude možné nejrůznější hry, a to i ve více lidech, jak zástupci podniku demonstrovali na slavnostní akci.

Nejlevnější iPhone – tipy na to, kde jej koupit

Nejlevnější iPhone – tipy na to, kde jej koupit

9 minut čtení

Mobilní telefony jsou dnes našimi každodenními společníky. Ať už na nich lidé tráví čas SMSkováním, surfováním po internetu či prohlížením sociálních sítí, většina z nás si život bez mobilu snad nedokáže ani představit. Někteří fanoušci moderních technologií neváhají do svých mobilních telefonů zainvestovat. Jiným naopak přijde utrácení za mobily zbytečné. Naštěstí existuje mnoho tipů, jak při koupi telefonu ušetřit. Kde koupit nejlevnější iPhone?

Tipů na nákup levných iPhonů je hned několik. Nejlevnější nový iPhone je možné vyhledat pomocí dobře známého portálu Zde bude mít zákazník v nabídce srovnané požadované produkty tak, aby mohl vybrat ten pro něj nejvhodnější.

Nový iPhone ovšem vždy bude dražší investicí. A proto je možné poohlédnout se buď po použitém, zánovním či repasovaném iPhonu. Jaký je mezi těmito termíny vůbec rozdíl? To prozradí následující přehled.

Použitý telefon je telefon, který již byl aktivován a užíván. Může nést jisté známky užívání a mít různé kosmetické vady jako škrábance apod. S použitým telefonem budou stále existovat jakékoli poruchy a problémy.

Zánovní telefon je pro některé prodejce telefon, který je nový, nijak nepoužívaný a neaktivovaný. Může se jednat např. o nevhodný dárek či mobil, který někdo dostal jako bonus od operátora a nevyužije jej. U jiných prodejců do této kategorie spadá i telefon, který byl krátce spuštěn či používán.

Repasovaný telefon je obvykle telefon, který byl vrácen kvůli nějakému problému. Tento telefon byl poté opraven a otestován, aby se ověřilo, že opět funguje jako nový. Přestože byl tedy telefon používán, bude fungovat jako nepoužitý.

Nový iPhone vždy bude dražší investicí, a proto je možné poohlédnout se buď po použitém, zánovním či repasovaném iPhonu.

Ti, kteří touží po novém iPhonu, mohou využít také nákupu na splátky. Tuto možnost nabízí například Alza, Datart, Electroworld nebo Mobil Pohotovost. V e-shopu Mobil Pohotovost je dokonce možné zakoupit iPhone na splátky bez navýšení, díky čemuž člověk nepřeplatí ani korunu navíc.

TIP: Pro lepší ochranu iPhonu poslouží ochranná pouzdra. Vybrat lze například z široké nabídky mobilních krytů na eBay.

Levné iPhony na

Jednou z možností je navštívit známý webový portál Jedná se o největší srovnávač cen na českém internetu, který nejen že dokáže porovnat ceny obchodů, ale může také srovnat parametry vybraných produktů a poskytnout cenné recenze.

Ať už se jedná o recenze powerbank, robotických vysavačů či elektrických koloběžek, hodnocení produktů se vždy vyplatí číst. Jak tedy najít levné iPhony na Heuréce? V první řadě je dobré mít rozmyšleno, jaký model iPhonu by si zákazník přál. Vyhledávání pak půjde o to rychleji.

Na stránkách pak stačí zadat daný název do vyhledávacího pole a Heuréka automaticky vyhledá nejlevnější produkty v nabídce různých e-shopů.Je možné, že nebude dostatek požadovaného zboží k srovnání. V tom případě najde Heuréka produkty s podobnými parametry, které zákazníkovi také nabídne.

Zákazník má k dispozici stovky, někdy i tisíce recenzí obchodů, které poslouží k ověření důvěryhodnosti a spolehlivosti e-shopu. Nechybí ani recenze jednotlivých produktů.

Heuréka automaticky vyhledá nejlevnější produkty v nabídce různých e-shopů.

Použitý iPhone – kde ho koupit?

Pokud někdo touží ušetřit při koupi iPhonu opravdu hodně, měl by navštívit některý z bazarů, který prodává použité iPhony. Jak již bylo řečeno, použitý mobil byl předchozím majitelem běžně používaný a nese si tak s sebou veškeré vady užívání.

Nákup použitého telefonu má určitá úskalí. Jedním z nich je baterie, jejíž stav se ovšem těžko ověřuje. Použitý telefon si s sebou také nese všechny známky kosmetických vad, jako jsou odřeniny, vrypy apod.

Pokud zákazník rád využije atraktivní ceny použitých iPhonů, může své štěstí zkusit na některých z následujících webů:

funguje tak, že na něj zákazníci vyvěšují své inzeráty se zbožím, které chtějí prodat. Je na něm možné sehnat jak levné použité iPhony, tak jeho příslušenství.

U každého produktu si zákazník může přečíst podrobnosti, daný stav telefonu a další. Platba a doprava se často řeší osobním předáním, cenu je možné i smlouvat. Mnoho záleží na domluvě inzerujícího a kupce.

Platba a doprava na webu se často řeší osobním předáním.

Stejným způsobem funguje i Lidé zde opět vyvěšují své inzeráty se zbožím, které by rádi prodali. Také zde je možné sehnat použité či zánovní telefony a jejich příslušenství.

Někdo zde prodává telefony i na díly. V nabídce je mnoho modelů a barevných provedení, opět s možností osobního odběru a různých slev za rychlé a férové jednání.

Na je možné sehnat použité i zánovní telefony či jejich příslušenství.

Repasovaný iPhone –

Zákazník může zkusit štěstí i na webu kde prodávají repasované iPhone, iPady, MacBooky a jejich příslušenství. Tato firma vznikla za účelem prodeje zejména použité elektroniky českým zákazníkům. Dnes nabízí zboží jak použité, tak zcela nové.

Zastoupení zde mají všechny modely od iPhone 5 až po iPhone 11 Pro Max. Vybrané zboží lze zaplatit u kurýra při zaslání dobírkou, kartou či převodem na účet online anebo při osobním převzetí. Doprava je řešená skrze kurýrní společnost DPD, další možností je pak využít Českou poštu.

Při výběru telefonu je s výjimkou nového zboží u každého iPhonu ikona písmenka A, B či C. Co to znamená? Jedná se o kategorie použitého zboží, které se od sebe v různých ohledech liší.

Na všechny použité telefony se ovšem bez ohledu na kategorii vztahuje základní 12 měsíční záruka. Jak se od sebe jednotlivé kategorie odlišují?

Kategorie A – použité telefony v nejlepším možném stavu bez viditelných kosmetických vad

– použité telefony v nejlepším možném stavu bez viditelných kosmetických vad Kategorie B – použité telefony nesoucí známky použití s drobnými kosmetickými vadami

– použité telefony nesoucí známky použití s drobnými kosmetickými vadami Kategorie C – použité telefony nesoucí větší známky použití s viditelnými kosmetickými vadami (škrábance, oděrky, skvrny)

Písmena A. B či C označují kategorie použitého zboží.

Použité

Jak již název samotného webu napovídá, stránka také nabízí použité iPhony za velmi příznivé ceny. Tato stránka nabízí výkup iPhonů, které musí splňovat následující podmínky:

iPhone je možné zapnout

funguje nabíjení a wifi

iPhone má signál a jde volat

funguje LCD, fotoaparát, klávesnice a všechna tlačítka

iPhone neobsahuje stopy fyzického poškození nebo oxidace po zásahu vodou či vlhkostí

Na tomto webu je možné za zboží zaplatit kartou následujícími způsoby. Je možné využít karty VISA a MasterCard nebo zaplatit pomocí Google Pay či PayPal. Dále je možné zaplatit převodem online či hotově při převzetí. V neposlední řadě lze využít služby Twisto či nákup na splátky od Cofidis.

Mimo vlastní prodej použitých iPhonů je možné na této stránce najít i příslušenství, akce 1+1 zdarma a mnoho užitečných tipů. V sekci Návody lze najít např. jak na přenos dat ze starého do nového iPhonu, jak vyměnit SIM kartu, jak na aktualizaci iPhone či jak jej zálohovat.

Web nabízí iPhony i příslušenství za lákavé ceny.

iPhony levně na

Další bazar, který nabízí použité iPhony, se nachází na stránce Tento web nabízí jednak použité iPhony, které jsou od nového kusu nerozeznatelné, ale i iPhony s drobnými či viditelnými kosmetickými vadami za nižší ceny. Všechny telefony jsou ovšem funkční a bez technických závad.

iPhony tento bazar dováží výhradně z USA. Všechny kusy nejprve procházejí kontrolou techniků, aby se zajistil příznivý technický stav. Dále se ověřuje, že se nejedná o kradený nebo obdobně nežádoucí kus.

Telefony jsou odblokované na všechny operátory a jsou v češtině. Na všechny iPhony je poskytována jednoletá záruka, která se vztahuje na veškeré technické i softwarové problémy.

Zboží je možné v rámci 14 dní vrátit bez udání důvodu. Zákazník pak dostane peníze zpět neboje možná i výměna zboží za jiný kus. Stejně jako na i zde je možné vybírat iPhony z kategorií A, B či C.

Na všechny iPhony je poskytována jednoletá záruka, která se vztahuje na veškeré technické i softwarové problémy.

iPhone bazar na

Levné iPhony je možné najít i v Alza bazaru. V bazaru zde lze koupit rozbalené, použité či zánovní iPhony za příznivé ceny. Jak již bylo řečeno, každý prodejce si pod termínem zánovní představuje něco trošku jiného.

Pro web Alza zánovní telefon znamená telefon, které již byl krátce používán, ale je plně funkční. Platí na něj záruka 21 měsíců. Použitý telefon spadá pod použité či servisované zboží bez vady.

Obsah balení použitého telefonu je kompletní a na výrobek platí záruka 12 měsíců. iPhone s označením rozbaleno spadá pod nové zboží v perfektním stavu s plnou zárukou, kdy pouze došlo k otevření původního balení.

V bazaru na Alze je možné najít modely iPhonu od iPhone 7 Plus po iPhone 11 Pro. Kromě toho jsou v nabídce i pouzdra a další mobilní příslušenství. Momentálně nejprodávanější iPhony ze všech nabízených modelů jsou uvedeny v následujícím přehledu:

V závislosti na stavu telefonu lze dosáhnout poměrně vysokých slev. Obecně platí, že pouze rozbalené zboží nebude mít tak drastickou slevu, jako použitý telefon. Roli ovšem hraje i model a typ telefonu, takže i rozbalený iPhone může jít s cenou až o 40 % dolů.

V bazaru na Alze je možné najít modely iPhonu od iPhone 7 Plus po iPhone 11 Pro.

Alternativy – Aukro, eBay, mobily z Číny

Jednou z alternativ může být nákup levného mobilu z Číny. Možností je např. známý internetový velikán AliExpress. Otázkou je, zda se AliExpress mobily vůbec vyplatí.

Ve článku Mobily z AliExpressu se podle srovnání cen některých modelů s českým e-shopem CZC ceny až tolik neliší. U nákupů z čínských e-shopů zákazník nesmí zapomenout ani na DPH a clo z Číny. Ve výsledku se tak zásilka z Číny může ještě prodražit.

Další možností je zkusit české online tržiště Aukro. Tento portál zahrnuje obrovské množství zboží od sběratelských předmětů po auto-moto. Výjimkou tedy není ani elektronika.

Použité iPhony zde lze nakoupit buď za fixní cenu stanovenou prodejcem, a nebo je iPhone možné vydražit za velmi atraktivní cenu. Komu se nepoštěstí na Aukru, může ještě vyzkoušet eBay – českým zákazníkům se vyplatí nakupovat např. na německé verzi eBay Deutschland.