Nejpřísnější recenze iPhone 13 Pro

Dilema fanoušků Applu. Telefon iPhone 13 vs iPhone 12. V čem se liší a který stojí za koupi?

Nové iPhony jsou tu. Apple však ve své nabídce mazaně nechává i dřívější modely. Na výběr tedy máte iPhone SE, iPhone 11, iPhone 12 nebo zcela nový iPhone 13. V čem se nejzásadněji liší loňský iPhone 12 od nové třináctky a vyplatí se po něm pokukovat?

Cena

Tady je to o něco složitější než loni. Nástupci iPhonu 11 jsou dva: iPhone 12 a iPhone 12 mini. K překvapení mnohých zůstávají v aktuální nabídce oba modely. Kolik tedy zaplatíte, aby vám iphonovské Face ID říkalo pane?

Za asi 14 500 korun si pořídíte iPhone 11. A to je na takový telefon v podstatě za hubičku. Alespoň ve srovnání se zbytkem nabídky u nakousnutého jablka.

První mini model od Applu, iPhone 12 mini, může být váš za zhruba 17 tisíc korun. Jde o báječný telefon, který skvěle padne do drobnějších dlaní, podporuje 5G a vybaven je procesorem A14 Bionic a dvěma fotoaparáty.

Jste-li ochotni vydat kolem dvaceti tisíc korun, můžete si vybrat ze dvou modelů. Tolik totiž stojí jak iPhone 12, tak iPhone 13 mini. A nestojíte před jednoduchou volbou. Pokud dáváte přednost menším telefonům, s iPhonem 13 mini neprohloupíte. Poučil se z chyb předchůdce a výdrž baterie je oproti iPhonu 12 mini znatelně lepší. A je tu procesor A15 Bionic, výkonnější a rychlejší než A14. Ovšem iPhone 13 mini má i o něco lepší fotoaparát a tenčí výřez displeje.

Za tutéž částku pořídíte ale i iPhone 12. Pokud dáváte přednost 6,1palcovému displeji před 5,4palcovým, měli byste se o něj zajímat. Nebudete mít sice nejnovější procesor ani ten nejšpičkovější fotoaparát, přesto je tenhle telefon skvělá volba. Modely iPhone 12 a iPhone 13 mini jsou si podobné i designově, přední strany jim chrání keramický štít a oba samozřejmě podporují 5G.

Třiadvacet tisíc korun. To je cena iPhonu 13, nejnovějšího iPhonu klasických rozměrů. Fotoaparáty a procesor jsou stejné jako u verze mini, ale má větší obrazovku.

Podle čeho si ale vybrat, když pro vás cena není úplně nejdůležitější?

Životnost baterie

Za normálních okolností bych tento parametr nechal na konec textu, jenže u iPhonů je výdrž baterie poslední roky velké téma. Baterie iPhonu 11 byla úctyhodná – telefon bez problému vydržel celý den nebo i víc. Když pak přišel iPhone 12 s výdrží pouze srovnatelnou a model 12 mini za nimi zaostal, dalo se mluvit o zklamání.

U iPhonu 13 i iPhonu 13 mini však Apple ukázal, že rozumí tomu, co jsou základní vlastnosti telefonu, a výdrž baterie je v popředí jeho zájmu. Oba telefony vydrží dost dlouho, a to i když je vůbec nešetříte. Už jen z tohoto důvodu bych se při rozhodování mezi iPhony přiklonil k modelům 13 nebo 13 mini.

Fotoaparáty

Nejdůležitějším parametrem smartphonu hned po výdrži baterie je podle mě fotoaparát. Jakkoli možná milujete svou zrcadlovku, téměř všechny fotky, které kdy pořídíte, přece jen pocházejí z vašeho telefonu, který máte stále v kapse nebo v tašce.

A iPhone 13 fotí úžasně. Skvělé fotky tedy pořídíte i s iPhonem 11 a 12, ale iPhone 13 navíc přichází s dechberoucím Cinematic modem pro videa a mnoha fotografickými režimy a kvalitu snímků vylepšil i v horších světelných podmínkách. Fotoaparáty jsou tedy velkým plusem u iPhonu 13 a 13 mini.

Výkon

Rozdíl ve výkonu je menší, než byste mohli očekávat. Apple vsadil hlavně na nové prvky. Vše, co telefon k fungování potřebuje, je už v čipu iPhonu 11 a iPhonu 12. Všechny zmíněné telefony jsou rychlí, výkonní a silní dříči.

Design

Já osobně si oblíbil design iPhonu 11, nicméně nelze popřít, že iPhone 12 i 13, které mají celkové designové pojetí společné, působí přitažlivěji a elegantněji. Příjemným rozdílem je také menší výřez fotoaparátu u modelu 13 a 13 mini.

Applu se lépe podařil i letošní výběr barev. Mým favoritem je provedení Starlight u iPhonu 13 a 13 mini (ale něco do sebe má i jejich růžová).

5G

O tom, jak důležitá je podpora nejrychlejšího připojení, netřeba diskutovat. Pokud tedy žijete někde, kde je 5G síť dostupná. Každopádně ji podporují všechny modely kromě iPhonu 11.

Shrnutí

Pokud vám to peněženka dovolí, koupě nabitého iPhonu 13 rozhodně stojí za to. Verze 13 mini je špička na trhu s kompaktnějšími telefony, takže neupřednostňujete-li velkou obrazovku, jde rovněž o velmi schopný model, který je navíc o sto dolarů levnější. Ve výsledku jsou ale všechny telefony z aktuální nabídky Applu velmi výkonné, pohledné přístroje se dvěma fotoaparáty a mají co nabídnout.

Jak se od sebe liší modely iPhone 11 vs. iPhone 12

Jak se od sebe liší modely iPhone 11 vs. iPhone 12 / iPhone 11 Pro a iPhone 12 Pro?

Pokud si plánujete pořídit novější Apple iPhone, pak vás možná napadla otázka, jak se od sebe vlastně liší poslední dvě generace jablečných telefonů a který je ideální pořídit, pokud hledáte model odpovídající vašim požadavkům v rámci finančních možností. Kromě kosmetických úprav designu a hardwarového vylepšení příliš mnoho rozdílů nenajdete, pojďme se společně podívat na vybrané čtyři varianty od Applu, které zaručeně nezklamou ani náročnější uživatele.

Společnost Apple představila modelovou řadu iPhone 11 a iPhone 11 Pro již v roce 2019, nicméně to neznamená, že by se jednalo o zastaralé zařízení, naopak i tyto modely stále kralují současnému mobilnímu trhu a mezi uživateli jsou i nadále velmi populární, vzhledem k pořizovací ceně. Jak se ale liší v porovnání s nejnovější generací, kterou Apple představil na podzimní konferenci v roce 2020?

Apple iPhone 11 vs. Apple iPhone 12

Na první pohled stejný telefon, z pohledu druhého však rozdílná dvojice, přičemž nejnovější modelová řada (12) přichází se zcela přepracovaným designem, který vsází na původní, legendární křivky modelů z roku 2010-2017. Namísto oceli, kterou disponují varianty Pro jsou oba výše uvedená modely vyhotoveny z leteckého hliníku, který oproti „jedenáctce“ vybavil Apple zbrusu novým sklem s názvem Ceramic Shield, které bylo vyvinuto se společností Corning. Díky tomu je iPhone 12 oproti svému předchůdci až 4x odolnější a nově disponuje také vylepšenou voděodolností s výdrží 30 minut v hloubce 6 metrů (11 – 30 minut v hloubce 2 metrů).

Dalším z rozdílných ukazatelů je pak displej. Loňská dvanáctka totiž nově nabízí OLED panel, který Apple označuje jako Super Retina XDR, zatímco předchozí varianta disponuje pouhým LCD s označením Liquid Retina HD (1792 x 828). Ve všech ohledech je tedy displej dvanáctky opravdu perfektní (nabízí rozlišení 2532x1170 při 460 pixelech na palec, nebo třeba maximální jas 625 nitů). Přestože se jedná o nástupce, poupraveny byly i samotné konstrukční rozměry telefonu (150,9 mm × 75,7 mm × 8,3 mm vs. 146,7 mm × 71,5 mm × 7,4 mm). Rozdíly najdeme i v samotné hmotnosti, jelikož iPhone 11 je skoro o 30 gramů těžší (194g).

Rozdílné jsou i samotné fotoaparáty u zmíněných modelů. Přestože obě zařízení nabízí dvojici 12 Mpix objektivů (ultra-širokoúhlý a širokoúhlý), odlišné parametry najdeme v samotné cloně objektivu (f/1.8 – iPhone 11, f/1.6 – iPhone 12, má tedy lepší světelnost), nebo třeba u podpory HDR Dolby Vision. iPhone 12 poté navíc umí časosběr v Nočním režimu.

Pokud se budeme soustředit na další rozdíly, Apple se rozhodl například zredukovat kapacitu akumulátoru u novější varianty na 2775 mAh, což je o 335 mAh méně, než nabízí iPhone 11 (3110 mAh). Oba mobily splňují Qi standard bezdrátového nabíjení. V souvislosti s neustálým vylepšováním nesmíme zapomenout také na nový procesor Apple A14 Bionic. Přestože mají oba modely stejný počet jader, iPhone 12 nabízí 2x Icestorm 3.1 GHz + 4x Firestorm 1.8 GHz, zatímco iPhone 11 2x Thunder 2.65 GHz + 4x Lightning 1.8 GHz v podání procesoru Apple A13 Bionic. Rozdíl výkonu je znát už v samotném testování (578 300 bodů pro dvanáctku, 518 900 bodů pro jedenáctku). Apple iPhone 12 64GB je podle AnTuTu o 11 % výkonnější než Apple iPhone 11 64GB, to ale při běžném, každodenním používání zřejmě nepoznáte. V případě, že se chystáte připojovat na 5G síť, pak musíte zvolit iPhone 12, jelikož Apple do předchozího modelu neintegroval odpovídající čip, který by takové pásmo zahrnoval. Oba modely pak můžete pořídit v základní kapacitě 64 GB až po 256 GB verzi.

Celkově se tedy iPhone 11 v porovnání s novějším modelem liší nejen po vzhledové stránce, ale i poté hardwarové. Nabízí totiž řadu vylepšení, které udrží model aktualizovaný nejméně dalších pět let (aktualizace, podpora a další..)

Značka a parametry Apple iPhone 11 Apple iPhone 12 Rozlišení displeje 1792 x 828 (324ppi) 2532 x 1170 (460ppi) Procesor A13 Bionic 2.65GHz A14 Bionic 3.1GHz Výkon v AnTutu 518 900 bodů 578 300 bodů Bluetooth 5.0 5.1 Podpora sítě 5G Ne Ano Světelnost objektivu f/1.8 f/1.6

Apple iPhone 11 Pro vs. Apple iPhone 12 Pro

Modely, které cílí spíše na náročnější uživatele. Apple se rozhodl pro razantní aktualizaci vzhledu a zde se opět setkáváme se zcela přepracovaným designem, jako v předchozích odstavcích. Zachoval si použitý materiál chirurgické oceli, nicméně vsází na ostré hrany (iPhone 12 Pro), které působí daleko elegantnějším dojmem, naopak se může někomu hůře držet ve dlani. Kalifornský gigant se rozhodl navýšit velikost displeje a téměř zachovat konstrukční rozměry. Novější varianta tak disponuje 6,1 palcovým displejem včetně Ceramic Shield (iPhone 11 Pro – 5,8“). Apple iPhone 12 Pro má tedy o 0.3" větší displej než Apple iPhone 11 Pro. Poměry stran displeje pak zůstaly zachovány. Rozdíl najdeme už v samotném procesoru, nejnovější generace totiž nabízí šestijádrový procesor Apple A14 Bionic (2x Icestorm 3.1 GHz + 4x Firestorm 1.8 GHz), zatímco předchozí generaci pohání Apple A13 Bionic (2x Thunder 2.65 GHz + 4x Lightning 1.8 GHz), to znamená, že dvanáctka Pro má o 17 % vyšší frekvenci procesoru než Apple iPhone 11 Pro 64GB. Navýšena byla také operační paměť až o 50% (4GB vs 6GB RAM) což se poznamenalo na samotném testování (až 12% nárůst výkonu, podle výsledků 577 500 vs 517 400) což ale při běžném používání nepoznáte, maximálně při střihu videa, nebo jiných, náročných operacích.

V případě, že se chystáte připojovat na 5G síť, pak musíte zvolit iPhone 12 Pro, jelikož Apple do předchozího modelu neintegroval odpovídající čip, který by takové pásmo zahrnoval. Aktualizace se dočkal také vylepšený Bluetooth čip (5.1), který může zahrnovat výhody u vybraného příslušenství. Nově také disponuje také vylepšenou voděodolností s výdrží 30 minut v hloubce 6 metrů (11 – 30 minut v hloubce 2 metrů), nebo třeba kompatibilitou s doplňky a bezdrátovými nabíječkami MagSafe.

Co se týká fotoaparátu, pak se zde setkáváme s vylepšenou světelností u širokoúhlého objektivu ( 11 Pro clona ƒ/1,8 | 12 Pro clona ƒ/1,6), jinak mají oba trojitou fotosoustavu, která dokáže pořídit opravdu perfektní snímky. Výhodou jsou třeba portrétní snímky v nočním režimu, nebo HDR video v Dolby Vision až při 60 fps. Pohoršila si však kapacita baterie, nicméně na úkor úspornějšího procesoru je rozdíl zanedbatelný. Nejnovější iPhone 12 Pro nabízí akumulátor o velikosti 2775 mAh, zatímco předchozí generace 3046 mAh. Oba mobily splňují Qi standard bezdrátového nabíjení.

Nejpřísnější recenze iPhone 13 Pro

Recenze iPhone 13 Pro bez příkras se zaslouženou kritikou. Včetně porovnání fotek pořízených z předchůdců. Mrkněte na hodnocení náročného uživatele, což Petr z PPHiFi rozhodně je.

Představení iPhone 13 Pro

Zkraje musím říci, že v přímém porovnání s předchůdcem se iPhone 13 Pro dočkal jen drobných zlepšení. S ohledem na množství změn by si nový iPhone zasloužil spíše označení 12S, nikoli 13. Písmenem "S" totiž Apple donedávna označoval iPhony pouze s mírným vylepšením stávajícího modelu.

Většího posunu jsme se dočkávali po dvou letech kdy iPhony nesly nové samostatné číslo. Toto neplatilo snad jen u iPhone 6S, který přinesl o 4Mpx větší rozlišení fotoaparátu oproti modelu iPhone 6, což bylo vlastně výraznějším upgrade než přináší iPhone 13 Pro ve srovnání s loňským modelem.

Černá, stříbrná, zlatá a nová modrá varianta iPhone 13 Pro.

Chybějící adaptér

Začneme balením. V krabici naleznete mobil a lightning kabel. Nabít telefon můžete přes USB vstup počítače nebo dokoupit adaptér. Apple i letos ušetřil na samolepce, v balení naleznete pouze jednu.

Oficiálním důvodem pro odstranění adaptéru z balení iPhonů je snaha o zmírnění karbonové stopy. Tento zelený nápad takto alespoň prezentovala usměvavá Lisa Jackson na loňském představení modelu 12 (Pro). Jednoduše řečeno, zákazník příjde o adaptér a sluchátka a tato informace je mu navíc formulována jako dobrá zpráva.

Mnozí uživatelé se nemohou ubránit názoru, že Apple má díky této strategii spíše plusové body v ekonomii než v ekologii. Na druhou stranu, i dolary jsou zelené, no ne? :)

V balení naleznete pouze kabel USB - lightning, informaci o tom, že byl iPhone vymyšlen v Californii, jednu samolepku (u iPhone 11 Pro bývaly dvě) a mobilní telefon.

Baterie

Kvůli výřezu na vrchní části displeje napravo opět není uvedena zbývající hodnota baterie v procentech. Máme tady barevně měnící se ikonu baterie, dle které lze přesné procento pouze odhadnout. Pro konkrétní číslo musíme stáhnout vrchní notifikační centrum. Proč zde namísto ikony není raději číslo s procenty? Vždyť by se sem vešlo, zvlášť po zúžení horního výřezu!

U iPhone 12 Pro lze vyřešit výměnu ikony baterie za přesná procenta pomocí Jailbreaku (do verze iOS 14.4) a tweaku Battery Percent X. Nebylo by to efektivnější řešení i u neupraveného operačního systému?

Pochvalu si zaslouží navýšení kapacity baterie na 3095 mAh. Model 12 Pro má 2815 mAh, a pro zajímavost, iPhone 11 Pro se svými 3046 mAh na tom byl lépe než iPhone 12 Pro. Ve výdrži tak iPhone 13 Pro polepšil oproti loňskému iPhone 12 Pro o 9%, oproti předloňskému modelu pouze o necelé 2%.

Nutno podotknout, že kapacitě baterie každý rok pomáhá i nová verze procesoru, která šetří baterii. Díky tomu byl 12 Pro ve výdrži o pár minut lepší než 11 Pro a 13 Pro je zase lepší o cca 1 hodinu oproti 12 Pro.

Notch - nenáviděný výřez v displeji

Již čtvrtým rokem musíme trpět ohavný, design narušující element v podobě horního výřezu na displeji. Všichni ho nenávidíme, pochválit ho mohou snad jen ty nejzatvrzelejší ovce - omlouvám se, mírnější slovo pro tyto milovníky notche neexistuje.

Letos se šířka výřezu konečně alespoň zmenšila - zhruba o 20%. Na druhou stranu narostla jeho výška o cca půl milimetru. Paradoxně však zúžený výřez působí opticky rušivěji, než jeho "originální" velikost.

Ať se na mě ale nikdo nezlobí, pokud výřez dokázal elegantně vyřešit např. Xiaomi Redmi 9A (telefon za 2 500,- Kč!), proč to nelze napodobit na mobilu dvanáctkrát dražším?

Zub vs štíhlý pás.

Fotoaparát - rozlišení po šesté beze změny

Rozlišení 12 Mpx u předního fotoaparátu iPhonu 13 Pro je již šestým (!!) rokem stejné. To je nepochopitelné, zvlášť s ohledem na konkurenci. Huawei nabízí 50 Mpx, Samung 108 Mpx, letošní Nokia G50 v ceně okolo 6 500,- Kč bude mít 48 Mpx a čert to vem, i devět let stará Nokia 808 se Symbianem uměla 41Mpx! Jistě, není to jen o rozlišení, více pixelů na fotce by ale uvítal každý.

Objektivy více vyčnívají a mají větší průměr. *Nelze použít ochranný kryt/pouzdro z iPhone 12 Pro.

Fotoaparát - 13 Pro vs 12 Pro vs 11 Pro

Podívejte se jak vypadají fotky pořízené posledními třemi modely. I přes stále stejné rozlišení platí, že iPhone 13 Pro je jeden z nejlepších fotomobilů na trhu.

Tato fotografie je složena ze tří částí pořízených pomocí iPhone 13 Pro, 12 Pro a 11 Pro. Části jsou odděleny žlutou přerušovanou čarou.

Doporučujeme otevřít pro větší rozlišení fotky. Poznáte rozdíl?

Zajímavé je, že občas iPhone 11 Pro (v některých případech, ne vždy) lépe poradí s oblohou než iPhone 12 Pro. Novinka se zaměřuje na líbivější kontrast a tmavší oblasti již nezesvětluje jako vloni. Opět se ale nejedná o dramatické rozdíly.

Poznáte, která fotka je focena z kterého iPhone? Nalevo je 11 Pro, uprostřed 12 Pro a napravo 13 Pro. Mezi jedenáctkou tady poznáte rozdíl díky "vybledlosti" okamžitě. Mezi 12 Pro a 13 Pro je rozdílů poskrovnu.

Ta samá fotka ještě jednou, tentokrát porovnání výřezů. V hlavní roli kontrast a teplota barev. Kdyby tak měl iPhone 13 Pro větší rozlišení...

U iPhone 13 Pro se při tomto přiblížení k šálku cappuccina aktivoval automaticky režim makro. Ten se opravdu povedl. Na pěně lze vidět více nerozmazaných detajlů, stíny a dřevěná podložka není rozmazaná jako u předchůdce, který makro nemá.

iPhone 13 Pro vs profesionální zrcadlovka

Hlavní snímač iPhone 13 Pro se může pochlubit světelností f/1.5 s ohniskovou vzdáleností 26mm, širokoúhlý fotoaparát umí nově makro (konečně!) a má světelnost f/1.8 s ohniskovou vzdáleností 13 mm. Teleobjektiv umí nově trojnásobný zoom, všechny tři objektivy mají o poznání větší průměr, a jsou schopny zachytit až 2,2x více světla než to zvládal předchůdce.

Teorii stranou, jak si iPhone 13 Pro poradí v souboji s profesionální zrcadlovkou Panasonic Lumix S5 s objektivem S 20-60mm (f/3.5 - 5.6) v celkové ceně 60 000,- Kč?

Výřez z fotek.Vyumělkovanost chytrého processingu vs nativnost a detajly. Světelné propustnosti nemohou malé objektivy iPhonu konkurovat. Menší zajímavostí je, že velikost 12Mpx fotek z iPhone 13 Pro je přibližně stejná jako z 24Mpx fotek Lumixu (cca 6 - 7MB).

Noční focení - 13 Pro vs 12 Pro vs 11 Pro

Ve spekulacích o vylepšeních, které letos nový iPhone bude mít občas zaznívalo i slovo "astrografie". Telefon měl mít schopnost rozpoznat, že chcete vyfotit noční oblohu a uzpůsobit díky tomu expozici a nové prvky fotoaparátu. Na výsledné fotografii by tak konečně byly vidět hvězdy nebo měsíc ve "stravitelnější" podobě, než tomu bylo doposud.

Bohužel, hvězdnou oblohu si ani letos iPhonem kvalitně nevyfotíme. Obávám se ale, že na limity fyziky (malý objektiv) všechny fotomobily budou narážet ještě dlouho. Processing a rozlišení nejsou všespasitelné. Faktem ale zůstává, že focení za horších světelných podmínek se díky větší světelné propustnosti výrazně zlepšilo, a to včetně rychlejšího času expozice (1s) při focení za tmy (iPhone 12 Pro měl expozici 3s).

Fotografie jsou pořízené v přítmí v PPHiFi studiu pomocí iPhone 11 Pro vs 12 Pro vs 13 Pro.

Mloka jsem vyfotil ve večerních hodinách v lese za pomocí blesku na iPhone 13 Pro. Po rozkliknutí si můžete fotku prohlédnout v plném rozlišení bez úprav.

Fotoaparát - videozáznam

Stabilizace při natáčení videa je o něco lepší než u iPhone 12 Pro, gimbal ovšem nenahradí ani omylem. Vyšší počet snímků za vteřinu při natáčení 4K videa letos nečekejte, zůstává na 60 FPS. Stejně jako v loni, jedna minuta natočeného videa ve 4K (při 60 snímcích) vyjde zhruba na 400MB, s využitím aplikace FilmicPro dokonce na 800MB.

Na rozlišení 8K si budeme muset ještě počkat nebo přejít na jiné mobilní telefony, pro které je toto rozlišení již samozřejmostí. Abych ale byl v recenzi férový, zatím pro 8K stejně není mnoho využití. Výrazně by však do budoucna mohlo pomoci stabilizovat 4K video pomocí ořezávání vrchní a spodní části videa.

4K video pořízené pomocí iPhone 13 Pro. Včetně testu stabilizace kamery při chůzi.

4K video pořízené pomocí iPhone 13 Pro s ukázkou trojnásobného přiblížení, které má smysl používat pouze pro přehrávání na malém displeji mobilu - na větších TV a monitorech je obraz rozmazaný. Bez zoomování je ale video z iPhone 13 Pro perfektní.

4K Video - 13 Pro vs 12 Pro vs 11 Pro

Možná budu znít ohraně, ale rozdíly v kvalitě obrazu videa nejsou u posledních třech iPhonů klíčovým důvodem k upgradu na vyšší model. Posuďte sami.

Příblížený výřez snímku z videí natočeného na iPhone 13 Pro, 12 Pro a 11 Pro.

Fotoaparát - Cinematic mode

Novinkou je Cinematic mód, který při natáčení rozmaže pozadí, kamera se zaostří pouze na osobu a aktivuje se "filmový filtr", kde hraje hlavní úlohu kontrast a teploty barev, podobně jako některé filtry u Adobe Premiere Pro.

Pokud je v záběru osob více, zaměří se na tu v popředí, popřípadě tu, která se dívá směrem dopředu. Bohužel, zaostření funguje pouze na lidi a zvířata. S menšími předměty nebo např. i rukou je problém - objektiv neví, na co zaostřit.

Cinematic mód také natáčí videa maximálně v rozlišení 1080p. Oficiálně se píše o podpoře 4K při 30 snímcích za vteřinu u variant s kapacitou 256GB, 512GB a 1TB. Mám verzi 256GB a telefon automaticky v režimu Film (Cinematic mode) natáčí stejně jen ve 1080p při 30 snímcích za vteřinu, a to jak v režimu vysoké efektivity, tak v režimu "nejkompatibilnější".

Výkon ve hrách - 13 Pro vs 12 Pro vs 11 Pro

Výkon je extrémní a vlastně neexistuje tak moc náročná mobilní hra, která by narazila na limity procesoru A15 a pětijádrového grafického čipu. Ten má být ve hrách až o 50% výkonější než iPhone 12 Pro, v praxi rozdíl moc nepoznáte. Bottleneck (resp. nejslabší článek řetězce) je v tomto případě spíš paměť RAM, která má stejnou kapacitu jako u loňského a předloňského modelu (6GB).

Během hraní také oceníte pocit větší plynulosti díky 120 snímkům za vteřinu (obnovovací frekvenci). Téměř všechny hry a aplikace ale potřebují aktualizaci pro tuto podporu.

Rychlost spuštění hry Asphalt 9 na iPhone 13 Pro, 12 Pro a 11 Pro. Ta ještě nejspíš není plně optimalizovaná pro model 13 Pro, kde se systém dostal do menu hry až jako poslední.

Pro motion

Apple přišel s novinkou v podobě adaptivní obnovovací frekvence displeje. V době, kdy je i 144Hz u třikrát levnějších mobilů s Androidem běžnou záležitostí iPhone povýšil z 60Hz na plynulejších 120Hz. Jde to poznat, otázkou ale je, jaké procento uživatelů to ocení, resp. zaznamená. Zjednodušeně řečeno, za jednu vteřinu obraz na problikne až 120krát.

Frekvence se mění, podle toho, co právě na obrazovce děje. Při prohlížení fotky automaticky klesne klidně i na 10Hz, u scrolování webových stránek je na maximu. Adaptivností se výrazně šetří baterie, což jistě oceníte v kombinaci nejefektivním procesorem na trhu - A15.

iPhone 13 Pro nabízí nejlepší displej na trhu. S obnovovací frekvencí 120Hz ale inovovátorem rozhodně není, jen dohání konkurenci, která nabízí i 144Hz.

Rychlost zapnutí telefonu - 13 Pro vs 12 Pro vs 11 Pro

Celková odezva a plynulost přechodu mezi aplikacemi je na nejlepší možné úrovni. Ovládání telefonu bez tlačítek a interface iOS je hlavním důvodem, proč zůstávám u značky Apple. Pokud jednou vyzkoušíte, již nechcete zpět. Na videu můžete vidět, jak dlouho trvá, než se nastartuje operační systém jednotlivých iPhonů. Novince pomáhá procesor A15, 6GB RAM a nová pětijádrová GPU.

Rychlost zapnutí telefonu iPhone 13 Pro, 12 Pro a 11 Pro. První dva v těsném závěsu (rozdíl cca 1s), 11 Pro o 6s pomalejší.

Rychlost Face ID - test slunečních brýlí

Rychlost rozpoznání obličeje je velmi těžko časově měřitelná. V porovnání s předchůdcem se spíše jedná o pocitovou záležitost, možná placebo efekt. U "slepého testu" nemáte příliš šanci rozeznat rychlostní rozdíl.

Ani letos nečekejte, že budete moci iPhone otevírat spolehlivě s nasazenou rouškou, respirátorem či se slunečními brýlemi. U brýlí ale záleží na tvaru a zabarvení skel. Vyzkoušel jsem celkem 5 modelů:

2x pilotky Marc O'Polo s kovovými obručemi s černým a tmavozeleným odstínem skla - Face ID pokaždé problémů.

s portovní plastové celočerné - Face ID bez problémů.

pilotky Ray Ban s kovovými obručemi s tmavozeleným odstínem skla - Face ID nikdy nepoznalo obličej.

Ray Ban Wayfarer - Face ID nikdy nepoznalo obličej.

Ceny, 1TB kapacita

iPhone 13 Pro se nabízí ve verzích se 128GB, 256GB, 512GB a nově s 1TB úložištěm. Zrušení 64GB varianty v základu oceňujeme, některým uživatelům již přestávala stačit, zvlášť při přenosu velkého množství dat ze starších iPhonů. Tradičně nelogické cenové rozdíly mezi těmito třemi verzemi však pochválit nelze.

Voděodolnost

Žádná změna oproti iPhone 12 Pro. Zůstavá stupeň odolnosti i68. Ovšem pozor, Apple záruku na vytopený telefon nedává. Při skocích do bazénů s mobilem tak budete mít stejný pocit (ne)bezpečí jako vloni. Doporučujeme proto voděodolnost nebrat jako spolehlivou vlastnost ale spíše jako větší jistotu při nečekanému pádu mobilu (nebo osoby s mobilem :) do vody. Na skoky z větších výšek do bazénů ovšem pozor, na náhlou vyšší změnu tlaku krytí i68 není určeno.

Fixní vazba na iTunes

Jediná možnost, jak přes Windows (bez iCloudu) zálohovat telefon, nahrát do něj novou svou hudbu, obrázky, filmy, e-knihy apod. je polomrtvá aplikace iTunes. Její existence u Apple počítačů (s operačním systémem Macintosh) skončila, udržuje se v kómatu pouze pro uživatele s Windows.

Uvítal bych konečně trochu otevřenější operační systém, který bude fungovat tak, že se po zapojení přes USB otevře na počítači složka do které lze kopírovat jakékoli soubory, stejně jako u fotoaparátů.

Vyplatí se?

K dané ceně přímá úměra kritiky. Tak jsem během hodnocení na iPhone pohlížel, a myslím, že zcela zaslouženě. Nový iPhone 13 Pro je špičkový telefon, který výbavou překonává svého předchůdce.

Vyplatí se přechod z iPhone XS a starších modelů? Rozhodně! Pokud však máte 11 Pro nebo 12 Pro, tak je investice do nejnovějšího 13 Pro na zvážení.

Jaká příslušenství pro iPhone 13 / 13 Pro?

Ze zakoupitelného software mohu doporučit:

PhotoSync , který umí pohodlně pomocí jednoho tlačítka přenést fotky a videa do PC,

Airmail , jakožto nejlepšího e-mailového klienta a

FiLMiC Pro - perfektní program pro natáčení videa

A hardwarové příslušenství k iPhonům? Kromě adaptéru, který z "ekologických" důvodů není ani letos v balení doporučujeme:

Stabilizátor pro plynulá videa DJI OSMO Mobile

Zadní kryt a fólii / sklo

Bezdrátové aktivní reproduktory Phantom značky Devialet

Devialet Phantom patří jistě k tomu nejluxusnějšímu příslušenství k iPhone 13. Málokterý reproduktor je stvořen pro Airplay tak, jako Phantom. Pokud si reproduktory chcete vyzkoušet přímo na Vašem telefonu, není to problém, máme je v Otrokovickém PPHiFi studiu trvale k prezentaci.

Zaujala Vás naše recenze? Máte zájem o návštěvu v našem studiu? Objednat se na prezentaci a konzultaci v největším HiFi studiu na Moravě můžete na tel. 603 581 305, popř. na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript./ Ing. Procházka Petr, PPHiFi

VÝHODY NEVÝHODY + větší kapacita baterie (o 9% oproti iPhone 12 Pro) - výřez v displeji + větší kapacita baterie (o 1,6% oproti iPhone 11 Pro) - neschopnost výrobce odstranit výřez v displeji již

čtvrtým rokem + 120 FPS - Siri není opět v češtině + mírné vylepšení fotoaparátu a kamery - stav baterie znázorněn díky výřezu displeje pouze

graficky, i přes to, že je zde na číslo s procenty místo + 3x optický zoom - rozlišení zadního fotoaparátu (12Mpx) již šestým

rokem beze změny + rychlejší expozice při focení ve tmě - málo důvodů proč přejít z loňského modelu

na aktuální + design - i v iOS 15 opět chybí možnost nastavit údaj o

počasí nazamknuté obrazovce, který Android

umí již přes 10 let + jeden z nejlepších fotomobilů na trhu - cena + ovládání - cena náhradních dílů v případě oprav + fotorežim makro - bez Touch-ID - bez nabíjecího adaptéru - iPhone 13 Pro je tlustší o čtvrt milimetru než

12 Pro - iPhone 13 Pro je těžší o 16g než 12 Pro

(203g vs 187g) - opět bez USB-C - stejná velikost RAM jako u 12 Pro a 11 Pro (6GB) - u displeje chybí funkce "always on" Verdikt: Pokud bych měl zvážit pouze přidané hodnoty oproti loňskému iPhone 12 Pro a míru výhodnosti přechodu

z předchůdce 12 Pro na novinku, tak bych hodnotil 4/10.

Chybí wow efekt nebo alespoň menší mobilní evoluce, jako tomu bylo za starých časů. Apple již dávno není

pružným inovátorem, jakékoli změny mu trvají příliš dlouho a toho s radostí využívá konkurence. Do budoucna

může iPhone dopadnout klidně jako kdysi kralující Nokia, která zaspala se Symbianem a Android se jednoho

dne vzdálil až příliš daleko.

Do celkového hodnocení započítávám míru inovace oproti iPhone 12 Pro.

Míra inovace oproti iPhone 12 Pro: 4/10

Design: 10/10

Ovládání: 10/10

Fotoaparát / kamera: 9,5/10

CELKOVÉ HODNOCENÍ: 8/10

O autorovy recenze - můj vztah k produktům Apple

U nás ve studiu jsem zvyklý na iPhony a iPady. Mám rád operační systém iOS, jeho interface, čistý design, spolehlivost, jednoduchost a ovládání. Naopak, notebookům a počítačům Apple nemůžu přijít na chuť. Křížek pro zavření okna na levé straně, problémy s Office, nedostatek svobody v systému a grafická karta nevhodná na hry odrazuje nemálo uživatelů.

Nikdy jsem také nepochopil ceny hardware a příslušenství pro počítače Apple. Proč investovat do SSD 8TB úložiště Macu za 78 000,- Kč, když na Windows existuje lepší M2 SSD disk od Corsair, který se pohybuje v ceně okolo 32 000,- Kč? Proč kupovat 128GB RAM s frekvencí 2666HZ za dalších 78 000,- Kč když můžete mít za třetinovou cenu lepší 128GB kit s 3200MHz? Ne, děkuji, v případě počítačů zůstávám u Windows.

Nenechte se mýlit, drahé produkty neodsuzuji, naopak. Jen jejich vysoká cena musí mít opodstatnění, což např. u hliníkové desky vyrobené v Číně za necelých 30 000,- Kč skutečně nevidím (stojan Apple Pro Stand k monitoru).