Nový mobil: Jak přenést data do nového telefonu?

Nový mobilní telefon neznamená, že musíte stará data zahodit. Kontakty, zprávy a fotografie mají pro většinu z nás cenu zlata. V článku vám poradíme, jak snadno provést přenos dat ze starého telefonu do nového a nestrávit tím půl dne.

Mobilní telefon, především ten chytrý, mají dnes prakticky všechny generace. Mnozí, kteří jej ještě nemají, jej dostali právě k Vánocům či jako dar při jiné příležitosti. Dávno jsou pryč doby, kdy stačilo přehodit SIM kartu do nového telefonu. Mobilní telefon je už spíše malý výkonný počítač a data v něm zabírají mnoho místa. Při přechodu na nový model chce většina uživatelů zálohovat nejen kontakty a zprávy, ale mnohem víc.

Dobrou zprávou je, že dnes už není nutné provádět složitou zálohu a tu následně obnovovat. Služby a aplikace, které si ukážeme v článku, vše zvládají automaticky.

Jaká data při přechodu na nový telefon přenést ze starého?

Kontakty,

SMS zprávy,

fotografie a videa,

hudbu,

záznamy v kalendáři,

oblíbené aplikace,

nastavení vybraných aplikací.

Jak data z mobilu do mobilu přesunout bez propojování s počítačem a instalace spousty nepraktických aplikací si ukážeme dále v článku. Zatím si dejte oba telefony nabít, abyste měli jistotu, že vše proběhne hladce a nebudete muset čekat. Některé aplikace totiž mohou vyžadovat stav baterie nad určitou hodnotu (někdy i 80 %), aby vám dovolily provádět a obnovovat zálohy.

Jak přenést data z Androidu na Android?

Nejsnadnější cestou je přechod uvnitř systému. Největší podíl na trhu mají telefony s operačním systémem Android. 3 ze 4 zařízení běží na něm a tak lze předpokládat, že mnozí z nás nahradí starý telefon s Androidem novým, opět s tímto systémem. Přechod je v tomto případě snadný a k dispozici je nespočet aplikací od jednotlivých výrobců. Android využívá Samsung, Huawei, Xiaomi, OnePlus, OPPO, Alcatel, Asus, Realme, Honor, LG, Sony a další značky běžně dostupné na českém trhu. My jsme vybrali tu nejlepší aplikaci na základě našich zkušeností i pozitivních hodnocení v marketu aplikací.

CLONEit: Přechod z Androidu na Android snadno

Pokud právě používáte Android telefon a dostali jste nový, můžete svá data přenést zdarma s aplikací CLONEit. Bezplatná aplikace je ke stažení v obchodu Google Play a nezbytné je ji nainstalovat jak na původní, tak na nový telefon. Jaká data dokáže CLONEit přenášet?

Kontakty, zprávy (SMS a MMS), historii volání, data aplikací, všechna data na SD kartě (videa, fotky, hudbu), kalendář, nastavení systému (WiFi hesla, záložky v prohlížeči apod.)

Přenos kontaktů, fotografií a dalších dat probíhá mezi dvojicí zařízení prostřednictvím Wi-Fi sítě, kterou si zařízení samo vytvoří. Nemusíte se tedy bát, že by vám přesun dat „sežral data“. Vše probíhá lokálně a bez operátora.

Než začnete, povolte instalaci aplikací z neznámých zdrojů. Běžně je lepší, aby tato předvolba zůstala vypnutá, zde je ale lepší ji nechat dočasně zapnutou. Pro zapnutí jděte do Nastavení > Osobní > Zabezpečení > Správa zařízení > Neznámé zdroje. Díky této volbě si pojistíte, že se správně zkopírují všechny aplikace z původního telefonu. Po skončení klonování instalaci z neznámých zdrojů pro jsitotu raději vypněte.

Přesun dat do nového mobilu krok za krokem

Nainstalujte aplikaci CLONEit do obou zařízení – původního a nového. Otevřete aplikaci na obou telefonech a potvrďte přístup k funkcím systému, které na vás vyskočí. Na původním, starém, zkrátka tom, odkud chcete data převést, klikněte na tlačítko „Odesílatel„. Dojde k vytvoření lokální Wi-Fi. Na novém telefonu klepněte na tlačítko „Příjemce“ a následně potvrďte spojení. Nyní vyberte, jaká data chcete přenést z jednoho zařízení do druhého. Potvrďte přesun a nyní už jen počkejte, až dojde ke kompletnímu přenosu dat. Paměťovou kartu do nového zařázení přendejte až po kompletním přesunu dat.

Aplikace je velmi jednoduchá a navíc v češtině. Díky tomu je přenos otázkou chvilky. Po dokončení přenosu si zkontrolujte, zda vám v novém telefonu nic nechybí a až poté případně starý telefon vymažte.

Přesun dat do Samsung telefonu

Samsung vyrábí skvělá zařízení, ale přátelský v komaptibilitě s hardwarem i softwarem ostatních výrobců příliš není. A nic na tom nemění fakt, že jde také o Android zařízení. Pro přenos dat ze starého telefonu do nového Samsungu je tak lepší použít oficiální aplikaci Samsung Smart Switch Mobile. Ta je zdarma dostupná v Google Play a přenese data podobně jako výše zmíněný CLONEit.

Jak přenést data z Androidu na iPhone?

Pokud se rozhodnete změnit systém a přejít na zařízení typu iPhone či iPad, můžete využít přímo aplikace od Applu. Aplikace Move to iOS slouží k přesunu stávajících dat z Android telefonu do iPhonu.

Přechod z Androidu na iOS krok za krokem:

Nainstalujte bezplatnou aplikaci Move to iOS do starého telefonu s Androidem. Na iOS zařízení vyberte při úvodním nastavení import dat z Android zařízení. Kód, který se zobrazí na obrazovce iPhonu zadejte do Android telefonu. Dojde ke spojení obou zařízení a proběhne přesun vybraných dat.

Pokud se budete držet postupu výše a budete postupovat podle videa, nemáte co pokazit.

Jak přenést data z iPhonu na Android?

Pokud naopak řešíte přesun dat z iOS do Androidu, i zde myslel výrobce na jednoduchý způsob. Opět je zdarma a zabere krátkou chvíli. Nutné je však myslet na to, že v tomto případě probíhá přesun přes data, takže je lepší se připojit k Wi-Fi síti.

Nabijte iPhone a nechte jej na nabíječce. Nainstalujte aplikaci Google Drive z obchodu App Store. Otevřete aplikaci Google Drive a klikněte na Zálohovat.

Vyberte, jaká data chcete zálohovat a počkejte až záloha proběhne. Vypněte v nastavení iPhonu aplikace iMessage a FaceTime, abyste po přechodu na Android nezmeškali žádné zprávy a hovory. Na Android telefonu se přihlašte do svého Google účtu, kam jste prováděli zálohu. Tímto by mělo dojít k obnovení dat.

Jak přenést data z iPhonu do iPhonu?

Při přechodu ze staršího iPhonu na novější je nejsnadnější možností využít iCloud. Data se postupně nahrají do online úložiště a na novém iOS zařízení už se jen přihlásíte a vše si stáhnete zpět. Jedná se o spolehlivý a jednoduchý postup. Na starém iPhonu si aktivujte zálohování do iCloudu. Následně na novém zařízení připojte svůj iCloud účet a spusťte obnovu.

Jak přenést data ze starých zařízení bez Androidu a iOS?

Nejjednodušší cestou je v tomto případě přesunutí dat do počítače a odtud až do nového zařízení. Pokud máte např. starý telefon se Symbianem, bude nejsnadnější cestou jeho propojení s počítačem, přetažení dat a kontaktů do PC a následně jejich import do nového zařízení v některém z podporovaných formátů. U zpráv např. CSV.

TIP: Co dělat, když se SIM karta nevejde do telefonu?

Pokud jste zjistili, že telefon má příliš malý slot na SIM kartu a nemůžete tam vložit tu stávající, nemusíte čekat na konec svátků. Stačí sáhnout po ostrých nůžkách či noži a postupovat podle návodu.

Pokud si na úpravu netroufáte, zajděte raději na nejbližší pobočku operátora a během několika minut dostanete novou SIM zdarma.

Ve většině nových zařízení najdete slot na micro SIM karty či dokonce NANO SIM. Především ti, kdo přechází ze starého telefonu mohou být nemile překvapeni, že se jim SIMka nevejde do telefonu. Modernější varianty SIM karet umožňují vyloupnutí potřebné velikosti i bez zastřihování.

Návod pro Huawei telefony

Pokud jste dostali nový telefon Honor či Huawei, který nemá Google služby, můžete využít klonovací aplikaci Phone Clone. Při převodu se u většiny zařízení přenese i většina Google služeb a jedná se o jednoduchou cestu, jak do mobilu dostat např. YouTube. Telefony Huawei mají aplikaci předinstalovanou od výroby. Podobně jako CLONEit dokáže přenášet aplikace, data, fotografie, kontakty apod. Není tak nutné složitě vytvářet zálohu.

Návod pro Xiaomi mobily

Přes Google účet nepřenesete všechna data a aplikace. Xiaomi pro svá zařízení připravilo vlastní aplikaci s názvem Mi Mover. Slouží ke stejnému účelu jako aplikace zmíněné výše. Aplikaci stahujte pouze z oficiálních obchodů, na internetu se totiž objevila řada podvodných .APK souborů. Mi Mover je ke stažení zdarma. Po nainstalování na nový i starý telefon stačí spustit přenos souborů a vše se udělá automaticky.

Aplikace má skvělé hodnocení a podle uživatelů na Google Play funguje prakticky bezchybně. Pokud máte s přenosem problém, zkuste restartovat zařízení a provést přenos dat znovu.

Jak na převod SMS do nového telefonu?

Pokud při přesunu dat do nového mobilu ze starého nedošlo k přesunutí SMS a MMS zpráv, můžete sáhnout po speciální aplikaci SMS backup & restore. Ta vedle zpráv přesune i protokoly hovorů a na Androidu funguje prakticky bezchybně. K dispizici je navíc zcela zdarma a v češtině.

Po instalaci proveďte zálohu, tu přesuňte do nového zařízení a otevřete ji v nainstalované aplikaci SMS backup & restore. Textové zprávy se obnoví v novém telefonu a můžete tak navázat tam, kde jste skončili.

Přesun dat do nového telefonu zvládnete snadno

Výrobci a vývojáři připravili pro přechod na nová zařízení pohodlné cesty a musíme uznat, že se situace za posledních několik let výrazně zlepšila. Zkopírovat všechna data do jiného zařízení je dnes otázkou chvíle a bez problémů jej zvládne i méně zkušený uživatel.

Až přesun dat úspěšně dokončíte, vyčkejte ještě chvíli se smazáním ze starého telefonu. Může se totiž snadno stát, že si vzpomenete na nějaký ten zapomenutý soubor či užitečnou aplikaci. Starý telefon ideálně vymažte až v případě, kdy máte jistotu, že máte v tom novém vše potřebné.