Před 41 lety byla založena společnost Apple, podívejte se na její kompletní historii

Příběh společnosti Apple začal v garáži. Tři kamarádi si řekli, že budou dělat to, co je baví. Prodali tak své auto a kalkulačku a začali podnikat. Co se z tohoto start-upu vyklubalo, všichni víme. Znáte ale kompletní historii společnosti Apple? Pokud ne, pokračujte ve čtení, kde se dozvíte nejdůležitější události rok po roku.

1976: Jobs a Woz zakládají Apple

Společnost Apple Computer byla založena 1. dubna 1976 Stevem Jobsem, Stephanem Wozniakem a Ronaldem Waynem. První dva jmenovaní v té době předčasně odešli z vysoké školy. Třetí spoluzakladatel, Ronald Wayne, se staral hlavně o administrativu. Svého 10% podílu se ale vzdal za 800 dolarů po pouhých 12 dnech.

1977: Uveden Apple II

Po Applu I, který byl vyráběn ručně, přišel Apple II. Ten už byl navržený pro masový trh. Byl vybaven standardní klávesnicí, napájením a dokázal zobrazit 6 barev. Aby se tato funkce zvýraznila, Apple začal používat duhové logo, to mu zůstalo až do roku 1998. Apple II je také posledním počítačem Applu, který navrhl jeden člověk – Steve Wozniak.

1978: Uveden Apple Disk II

Jednalo se o externí mechaniku pro 5,25palcové diskety. Wozniakův výtvor byl z poloviny tak drahý jako konkurenční disketové mechaniky a mnohem spolehlivější než kazetové magnetofony.

1979: Apple navštěvuje Xerox

Inženýři z Applu dostali možnost nahlédnout do budoucnosti výpočetní techniky během návštěvy jejich souseda v Silicon Valley. I díky tomu měla Lisa a Mac grafická rozhraní. Ve stejném roce byl také uveden VisiCalc, první tabulkový procesor, pro Apple II.

1980: Apple vstupuje na burzu

Jednalo se o největší emisi akcií od roku 1956, kdy na burzu vstoupil Ford. Apple byl oceněn na 1,8 miliardy dolarů. Také se začal prodávat Apple III, měl být vlajkovou lodí, místo toho se ale jeho prodeje propadly. Na vině byly problémy se spolehlivostí.

1981: IBM uvádí PC

IBM představilo svůj osobní počítač, který během dvou let má větší podíl na trhu než Apple.

1982: Microsoft začíná vyvíjet pro Mac

Microsoft začal s vývojem aplikací pro Mac, které využívají myš. Aplikace mají být pro tajný projekt Mac od Applu. Zároveň Microsoft začíná pracovat na grafickém uživatelském prostředí (Windows) pro IBM PC a jeho klony.

1983: Sculley je jmenován generálním ředitelem

John Sculley, ředitel Pepsy-Coly, podlehne Jobsovým slibům o „možnosti změnit svět“, stane se tak prezidentem a generálním ředitelem společnosti Apple. Také byla představena Lisa, první komerční počítač s myší a grafickým uživatelským rozhraním. Bohužel Lisu srazila vysoká cena, nízká rychlost a nekompatibilita.

1984: Představen Mac

Tolik očekávaný Macintosh se konečně začal prodávat. S cenovkou 2 495 dolarů je 4x levnější než Lisa. S uvedením Macintoshe také souvisí legendární reklama, která byla vysílána během Super Bowlu.

1985: Jobs opouští Apple

Poté, co prohrál boj se Sculleym, Jobs odstupuje ze společnosti. Loajální zaměstnance si bere s sebou do NeXTu, který záhy zakládá.

Odměnou za zdržení vydání Excelu na Windows, Apple uděluje Microsoftu licenci na využívání některých technologií Macintoshe.

1986: Domácí tisknutí startuje

Díky kombinaci Aldus PageMaker, Mac Plus a LaserWriter Plus mohou tiskaři, grafici a vydavatelé vytvářet profesionální dokumenty za zlomek nákladů oproti tradičním zařízením.

Uveden Apple IIGS

1987: Uvedení HyperCard

Apple vydal HyperCard během Macworld Expo Boston. Jednalo se o bezplatný program kombinující jednoduché programovací prostředí a grafickou databázi.

1988: Apple žaluje Microsoft

Jelikož Wintel klony stále získávaly větší podíl na trhu na úkor Macintoshů, Apple zažaloval Microsoft. Prohlašoval, že Windows 2.03 porušuje audiovizuální autorská práva.

1989: Mac Portable se začíná prodávat

Podle Applu se jednalo o zařízení „bez kompromisů“. Produkt byl vybaven LCD displejem s aktivní maticí, plnohodnotnou klávesnicí, trackballem, zvukovým výstupem a volitelným pevným diskem.

1990: Debut prvního cenově dostupného Macu

V reakci na kritiku, že výrobky byly předražené, vydal Apple trio „nízkonákladových“ modelů: Mac Classic, Mac LC a Mac IIsi. Navzdory uměle stanoveným technickým omezením se prodávaly dobře. Investoři se ale děsili klesajících marží.

Apple investuje do ARMu, výrobce procesorů, 2,5 milionu dolarů za 43 %. Do konce desetiletí Apple tyto akcie prodá celkem za 792 milionů dolarů. Pokryje tak všechny ztráty, které způsobil Newton a udrží společnost nad vodou.

1991: PowerBooky se začínají prodávat

Apple se zotavoval z rozpačitých Mac Portable vydáním PowerBooků 100, 140 a 170. Jednalo se o plně fungující Macy v atraktivních, lehkých konstrukcích.

Apple se usmiřuje se svou Nemesis – IBM. Společně oznámily partnerství pro vytvoření multimediálního enginu, operačního systému a počítačů na základě procesoru od Motoroly – Power PC.

1992: Microsoft vydává Windows 3.1

Po letech předhánění se s Macintoshem v jednoduchosti používání, Microsoft Windows 3.1 je všeobecně považován za dostačující. 15% podíl Applu na trhu se začal snižovat ještě rychleji.

Jonathan Ive začal pracovat v Apple.

1993: Newton MessagePad se začíná prodávat

Newton MessagePad zavedl trh osobních digitálních asistentů (PDA). Funkce rozpoznávání rukopisu však mnohé zklame, což zapříčiní konec funkčního období pro Sculleyho (hlavní zastánce Newtonu).

1994: Prodej prvních Power Maců

Deset let poté, co se 8MHz Mac 128K začaly prodávat, Apple udělal odvážný technologický krok a zvolil zcela novou architekturu – PowerPC.

1995: Microsoft vydává Windows 95

Rozdíly mezi uživatelskými prostředími Macu a Windows jsou v mysli veřejnosti vymazány. Díky masivní reklamě se za první 4 dny vyexpedovalo přes milion kopií.

1996: Apple oznamuje koupi NeXTu

Gilbert Amelio, nový CEO, šokuje tím, že kupuje NeXT od Steva Jobse.

Apple je na tom velmi špatně, disponuje hotovostí jen na pět týdnů.

1997: Jobs je jmenován prozatímním CEO

Původně byl Jobs jmenován poradcem a nenápadně začal s odstraňováním Amelia, jehož roli později převzal.

1998: Představen iMac

Apple se prezentuje jako síla, se kterou je třeba stále počítat. Počítač pro spotřebitele se stal nejrychlejším Macem.

1999: AirPort debutuje na iBooku

Apple ke spotřebitelsky orientovaným iBookům představil volitelnou AirPord kartu, která zajistila Wi-Fi konektivitu.

2000: Jobs se stává generálním ředitelem

Jobs je přesvědčen, že vzestup Applu není náhoda a přijímá roli generálního ředitele. Současně je ředitelem společnosti Pixar.

2001: iPody se začínají prodávat

V té době si to nikdo neuvědomoval, ale malý iPod s 5GB pevným diskem proměnil nejen Apple, ale i celý hudební průmysl.

Po letech čekání se začal prodávat Mac OS X

2002: Odhalen Mac OS X 10.2 Jaguar

Nový systém zahrnoval mnohá vylepšení, například Mail, iChat, adresář, QuickTime 6 s podporou MPEG-4, lepší Finder a další.

2003: Spuštění iTunes Music Store

V návaznosti na úspěch iPodu, Apple spustil iTunes Music Store s více než 200 000 skladbami za 99 centů za jednu.

Jobs představil první notebook s 17palcovým displejem, stejně jako 12palcový PowerBook.

2004: iPody se miniaturizují

Navzdory trendu zvyšování kapacity, Apple představil iPod mini s pevným diskem o kapacitě 4 GB, v menším těle a v několik barevných variantách.

2005: Oznámení přechodu na Intel

Po více než 20 letech, kdy Macy byly založeny na procesorech Motorola, Apple oznámil, že budoucí Macy budou používat procesory od společnosti Intel.

Představen iPod nano.

2006: Uvedení MacBooku Pro

Představen první MacBook Pro.

Představen Mac Pro – profesionální stolní počítač.

Apple dokončil přechod na procesory od Intelu.

2007: První iPhone je tady

iPhone byl představen během Macworldu a byl inovativní svým jednoduchým ovládáním. V prvním roce se prodalo před 6 milionů kusů.

Představena byla také Apple TV.

2008: Představen MacBook Air

Steve Jobs představil MacBook Air – nejtenčí notebook na světě.

2009 – Jobs si bere volno

Steve Jobs v interním sdělení uvedl, že si bere půlroční volno, během kterého se zaměří na své zdraví.

2010 – Představen iPad

V dubnu 2010 Apple odstartoval éru tabletů. Ukázal tak trhu s osobními počítači nový směr.

Představen byl iPhone 4 s videohovory, multitaskingem a novým designem.

2011 – Steve Jobs umírá

Steve Jobs rezignoval na funkci výkonného ředitele a 5. října 2011 zemřel na rakovinu slinivky.

Byl představen iPhone 4s se Siri.

Představen iCloud.

2012 – Změny úhlopříček

Apple zvětšuje úhlopříčku u nově představeného iPhonu 5 na 4 palce. Naopak tablety se dočkaly zmenšení – byl představen iPad Mini.

Představen MacBook Pro s Retina displejem.

2013 – Redesign nejdůležitějšího systému

Byl představen iOS 7 s novým flat designem.

Odhalen tenký iPad Air.

Apple se stal nejhodnotnější značkou světa.

2014 – Dvě velikosti iPhonů

Poprvé byl iPhone k dispozici ve dvou velikostech – iPhone 6 a iPhone 6 Plus.

2015 – Apple si razí cestu na naše zápěstí

V dubnu byly představeny Apple Watch – chytré hodinky od Apple.

Uveden MacBook (12 palců).

2016 – Porty pryč!

Byl modernizován MacBook Pro, kterému zůstalo jen 4x USB Typ C a 3,5mm jack pro sluchátka. iPhone 7 přišel o jack zcela.

2017 – iPhone X?

Apple tento rok ještě nepořádal žádnou keynote. Na trh uvedl zatím jen staronový iPad, iPhone 7 (PRODUCT)RED a pozměnil kapacity u svých stávajících zařízení. Spekulace hovoří o novém 10,5palcovém iPadu a hlavně o novém modelu iPhonu, který by měl přinést větší inovace. Dokončeno také bude nové sídlo společnosti – Apple Park.

Fotogalerie apple i Apple I (1976) Apple_II Apple II (1977) apple iii Apple III (1980) apple lisa Lisa (1983) +19 Fotek mac macintosh Macintosh (1984) apple-iigs Apple IIGS (1986) mac portable Mac Portable (1989) powerbook-100-family PowerBooky 100, 140 a 170 (1991) newton Newton MessagePad (1993) imac 1998 iMac (1998) iPod-1G 2001 iPod (2001) macbook pro MacBook Pro (2006) mac pro Mac Pro (2006) iphone-2007-highlander iPhone (2007) apple-macbook-air MacBook Air (2008) ipad 2010 iPad (2010) iphone 4 iPhone 4 (2010) iphone5 iPhone 5 (2012) macbook pro MacBook Pro Retina (2013) iphone 6 iPhone 6 a iPhone 6 Plus (2014) apple-watch Apple Watch (2015) apple-macbook-pro MacBook Pro (2016) Vstoupit do galerie

Zdroj: Macworld