Přehled očekávaných produktů

Jak Apple (ne)naplnil očekávání. Co si odnést z nové prezentace?

Je to jako módní přehlídka, jako nápověda pro Ježíška, co bude v letošních vánočních přáních a snad i balíčcích. Prezentace novinek společnosti Apple, která se v září soustřeďuje na nová mobilní zařízení a především na nový iPhone.

I letos byla excitovaná očekávání. Jen pár dní před prezentací se vynořila šeptanda, podle níž bude mít nový iPhone 13 možnost satelitní komunikace. A jeho uživatelé, mírně otrávení oligopolem operátorů, se začali těšit.

Nic takového nenastalo – a naštěstí ani uvažované zdražení telefonů. Už takhle si za cenu nového iPhonu dávno koupíte slušný notebook a nejdražší verzi iPhone 13 Pro Max koupíte za bezmála 48 000 korun. Za to si už vyberete slušně nadupaný notebook, jenže popravdě řečeno, nový iPhone se mu výkonově blíží.

Co tedy Tim Cook a spol. vlastně představili? Nové hodinky Apple Watch Series 7, novou řadu telefonů iPhone 13 a dva nové tablety: levnější iPad a malý iPad Mini. Nebudeme se zdržovat přepisováním parametrů, spíše se zastavíme u kontextu.

Nové Apple Watch působí mírně lehčím dojmem, a to přesto, že obě velikostní provedení o milimetr narostla. Může za to především obrazovka, která je dotáhnutá do okrajů – oproti šesté sérii se její plocha zvětšila údajně o pětinu.

Dokonalý displej je něco, co Apple Watch dlouhodobě posunuje daleko před konkurenci. Skvělý OLED displej, který se nemusí zhasínat, když na něj nekoukáte, a také promyšlené zobrazení informací. Novým Watch ale chybí senzory, na kterých se stále zatím pracuje, ani vám nezměří teplotu.

Od saturace krve kyslíkem a EKG žádný nový senzor nepřibyl. I to je důvod, proč s přechodem ze starších modelů nemusíte spěchat. Pokud ovšem o chytrých hodinkách na zápěstí přemýšlíte a máte už iPhone, jsou Apple Watch samozřejmou volbou.

A nový iPhone 13? Všechno, co byste čekali, je tady: je rychlejší, má lepší displej, stranou pozornosti je i velmi důležitý desetiprocentní nárůst výdrže provozu na baterii, za nímž stojí jak větší baterie, tak optimalizace softwaru.

I třináctkový iPhone má dvě základní řady. Tu normální a pak Pro řadu, v každé navíc nabízí dvě velikosti. Modely Pro / Pro Max odlišuje především displej s technologií ProMotion, pracující s dynamickou zobrazovací frekvencí 10–120 hertzů. Díky ní je obraz buď energeticky úspornější, protože se méně překresluje, nebo ještě ostřejší a méně blikající.

Navíc mají oba modely třetí čočku pro lepší focení. Ostatně fotografie a video jsou pro uživatele největší zlepšení třináctek. Apple implementoval širokoúhlou čočku, která umožní při videorozhovorech nebo filmování soustředit obraz na to, kde se pohybuje postava a sledovat její pohyb.

Pak je tu režim Cinematic, kdy lze i po nafocení měnit hloubku ostrosti snímku, či v průběhu natáčení automaticky zaostřit na předmět ve scéně, který je v akci. Modely z řady Pro také umějí zaznamenávat video ve formátu ProRes, který je určený pro profesionální použití, má menší ztrátovost komprese a hodí se údajně i pro profesionální filmaře.

U fotoaparátů záleží na dokonalém softwaru a také silném procesoru.

Nová funkce fotografických stylů funguje napříč scénami a objekty a na rozdíl od jednoduchého filtru inteligentně aplikuje správné úpravy na různé části fotografie, aby byly zachovány důležité prvky.

I to je skvělá změna, jíž Apple ukazuje, jak u fotoaparátů záleží na dokonalém softwaru a také silném procesoru. Řada nových funkcí totiž těží z umělé inteligence, neuronových sítí a podpory obého přímo v applovských procesorech.

Nové iPady ponechme stranou. Dobré jsou oba, ale průlomový je ten první, klasický iPad za cenu do deseti tisíc korun – z pohledu firmy levný, ale přitom výkonný tablet, který výkonově předežene i řadu Chromebooků, kterým má na trhu konkurovat. Výkonnější nový iPad Mini je menší a stojí o pět tisíc více.

Stranou pozornosti v Česku zůstávají nové služby Apple. Pravda je, že fanoušky díla Isaaca Asimova nadchne koncem září premiéra seriálu Nadace, ale celkově podstatnější bude aplikace Fitness+.

Tu Apple propojuje celým portfoliem svých produktů: v hodinkách hlídá váš tep v průběhu cvičení, na iPadu, televizi nebo mobilu vás trenér úkoluje a předvádí cviky. Nově si můžete do tréninku na dálku připojit kamarády a cvičit s nimi a na obrazovce vidět, jak se potí i oni.

Apple rozšířil počet zemí, kde je aplikace dostupná a také počty tréninků třeba o pilates nebo meditaci na celkovou jedenáctku. V Česku aplikace dostupná není, ale snad ji firma jednou také otitulkuje a spustí i u nás.

Představení produktů ukazuje, v čem je Tim Cook skvělý: umí donutit stávající uživatele sáhnout znovu a znovu do peněženky a nakupovat nová zařízení i nové služby, od hodinek přes sluchátka až po televizní pořady a předplatná za cvičení.

Úžasná provázanost, kdy telefon pozná, že vedle něj leží nové AirPody a sám se o všechno postará, má ale i své negativum.

Apple zde používá neveřejné API, které není dostupné ostatním výrobcům techniky, čímž je znevýhodňuje. Což je přesně důvod, proč je firma pod drobnohledem regulátorů nejenom v Evropské unii a Spojených státech, ale i v Jižní Koreji nebo Japonsku. Deset let od vybudování mobilního trhu musí Apple přemýšlet, jak jej otevřít nejenom zákazníkům, ale i konkurenci…

iPhone X se neprodává podle očekávání, tvrdí analytik z Wall Street

Aby Apple alespoň mírně překonal loňský prodejní rekord ze svého doposud nejúspěšnějšího čtvrtého kvartálu 2016, musel by letos v říjnu, listopadu a prosinci prodat dohromady alespoň 80 milionů iPhonů. Tahounem portfolia má být přitom bezrámečkový iPhone X. Jeho prodeje by ale na překonání rekordu nemusely stačit.

Jak poukazuje investiční makléř Karl Ackerman z Cowen & Co. pro agenturu Bloomberg, počáteční poptávka po iPhonu X je nižší, než se očekávalo. Zákazníci prý častěji setrvávají u starších modelů. Pokud se prodeje všech tří letošních iPhonů (X, 8 a 8 Plus), bude to podle Ackermana zřejmě stačit na slušný výsledek, ale nedá se prý říci, že by byl Apple na vrcholu.

Analytik odhaduje, že Apple ve vánočním čtvrtletí distribuuje zhruba stejný objem iPhonů jako ve stejném období loni a celkový počet dodaných kusů by mohl činit 79 milionů kusů. V prvním kvartálu 2018 pak mají prodeje klesnout na 56 milionů kusů, což je ale meziroční zvýšení o necelých 5 milionů. Zda se Applu podaří překonat rekord, to se dozvíme až na konci ledna, kdy americká firma zveřejňuje svoje finanční výsledky.

Podívejte se, jak Apple v září 2017 představoval iPhone X:

Přehled očekávaných produktů

Loňský rok byl na softwarové i hardwarové novinky z dílny Applu skutečně plodný a doposud uniklé informace naznačují, že by jej letošek mohl překonat. Pojďme si tedy v krátkosti zrekapitulovat, o čem všem se v souvislosti s Applem pro nadcházejících dvanáct měsíců hovoří a co přesně by měly tyto novinky přinést.

Letošní rok by mohl být pro české jablíčkáře extrémně zajímavý i díky počeštění umělé asistentky Siri, o kterém se čile spekuluje a ke kterému by mohlo letos konečně dojít. Druhým dechem je sice třeba dodat, že Apple práce na ní oficiálně nepotvrdil a veškeré informace pochází jen z jeho vypsaných pracovních pozic či náznaků na přidání nových jazyků, se kterými přišla některá zahraniční média, ale šance tu je a troufáme si říci, že oproti předešlým rokům poměrně velká. Je nicméně třeba počítat s tím, že se to nedozvíme dříve než v červnu, spolu s představením nových operačních systémů.

Poslední sázkou na jistotu je rozšíření služeb do dalších zemí včetně České republiky. Konkrétně jde o Apple Fitness+, tedy cvičební program pro předplatitele. Ten obsahuje videa s fitness tréninky, které mají uživatelům pomoci udržet se v kondici. Právě tuto službu totiž Apple v posledním roce rychle rozšířil ze své domoviny do dalších zemí světa. Je tak evidentní, že chce tento materiál dostat k co nejvíce uživatelům. Totéž se pak může stát i u Apple News+, byť z trochu jiného důvodu. Apple u této služby totiž v zahraničí ztrácí oblibu, takže má podle některých zdrojů v současnosti v hlavě její rozšíření do co největšího množství států a to i přes to, že služba nebude kvůli omezenému množství jazykových mutací zdaleka pro všechny.

Co se týče zcela nových služeb, zde Apple moc možností na rozšíření nemá, jelikož nabízí již víceméně vše, co je uživatelsky zajímavé. V kuloárech se ale šušká třeba o tom, že si pro své uživatele chystá celou řadu nových balíčků jeho služeb za zvýhodněné předplatné ve stylu Apple One, které však budou oproti němu jinak namixované a zajímavější pro větší množství uživatelů. Řada spekulací se pak točí i kolem přepracování úložiště iCloud, které by se mohlo dočkat změny úložných tarifů. Ty se totiž za posledních několik let absolutně nezměnily, byť nároky na úložiště strmě rostou.

Kromě nových operačních systémů přinese rok 2022 i vylepšení stávajících služeb, popřípadě představení zcela nových, určených pro předplatitele. Právě tyto služby Applu generují v posledních letech čím dál víc peněz a značka jim i do budoucna velmi věří. Suverénně nejčastěji se pak v souvislosti s vylepšením služeb skloňuje nadstavba pro herní předplatné Apple Arcade, která by měla obsahovat AAA hry známé z konzolí a hratelné na Apple zařízeních (pravděpodobně) prostřednictvím cloudového streamingu. Současná verze Apple Arcade se totiž příliš velké oblibě mezi hráči netěší a rozšíření o „áčkové“ tituly by mělo přitáhnout další předplatitele.

Odhalení operačního systému iOS 16 a dalších nových operačních systémů iPadOS 16, watchOS 9 či macOS 13 lze označit za naprostou jistotu. Dojde k němu (stejně jako v předešlých letech) v červnu na vývojářské konferenci WWDC. Co přesně nové OS přinesou sice ještě příliš na veřejnost neprosáklo, v případě iOS 16 se však hovoří o poměrně zásadním redesignu ovládacího centra či Lock Screenu. Po letech čekání by pak měl být na iPhonech s většími displeji zpřístupněn i pokročilejší multitasking podporující například spuštění dvou aplikací vedle sebe a podobně.

Hardwarové produkty

Zatímco u softwaru se dalo hovořit o některých věcech s relativní jistotou, v případě hardwarů tomu je bohužel zcela jinak. Víceméně jisté je totiž jen to, že na podzim dorazí nové iPhony spolu s Apple Watch, byť s ohledem na předešlé roky nelze se stoprocentní jistotou říci, zda se tak stane v září, říjnu či snad v listopadu, jelikož se na všem negativně stále podepisuje pandemie koronaviru. Zbylé hardwarové produkty, které uvedeme níže, jsou sice dle všeho taktéž na pořadu dne a pravděpodobnost jejich odhalení v letošním roce je velmi vysoká, tak jako za iPhony 14 za ně však “ruku do ohně” dát nelze. Ostatně, krásným příkladem celé této situace může být lokalizátor AirTag, o kterém se začalo mluvit již v roce 2018 jakožto o produktu s potenciálním brzkým odhalením, avšak nakonec se tak stalo až na jaře 2021.

iPhone 14 a 14 Pro

Tou největší hardwarovou jistotou u Applu v roce 2022 jsou iPhony 14 a 14 Pro. Značka své telefony představuje každoročně od roku 2007 se železnou pravidelností a neexistuje jediný důvod, proč by tomu mělo být v letošním roce jinak. Ostatně, že se iPhonů 14 (Pro) letos dočkáme, potvrzují i prakticky všechny důvěryhodné zdroje s tím, že by se po loňské nepříliš zajímavé řadě opět jednat o skutečně pozoruhodné telefony. Dočkat by se totiž měly redesignu a spolu s ním také zapuštěním fotomodulu do zad. U řady Pro je pak v plánu údajně i odstranění „ikonického“ výřezu v displeji a jeho nahrazení „průstřelem“, který používají již řadu let androidí telefony, nasazení čtečky otisků prstů pod (celou) plochu displeje či úplné odstranění fyzického nabíjecího portu. Zkrátka a dobře, je na co se těšit.

iPhone SE 3. generace

iPhony 14 (Pro) nicméně nemají být jedinými, které Apple v letošním roce představí. Hned v březnu má totiž kalifornský gigant odhalit v pořadí již třetí generaci iPhonu SE, která bude stejně jako dvě předešlé cílit na méně náročné uživatele a vyznavače konzervativního designu. Telefon má totiž převzít buď vzhled iPhonu 8, nebo XR – tedy v obou případech poměrně letitých telefonů. Počítá se u něj ale s nasazením výkonnějšího čipsetu či podpory 5G sítí. Spekuluje se rovněž o využití MagSafe pro nabíjení či uchycení příslušenství. A cena? Opět někde kolem 13 tisíc korun v základní variantě.

Apple Watch Series 8, SE 2 a zcela nová odolná verze

Po boku nových iPhonů 14 (Pro) by se měly na podzim představit i nové modely chytrých hodinek Apple Watch. Po loňském novince a předloňských dvou modelech bychom se však měli letos dočkat hned tří nových vlaštovek a to konkrétně ve formě Apple Watch Series 8, Apple Watch SE 2. generace a zbrusu nové řady s robustním tělem, která má být určena zejména pro uživatele lačnící po odolných hodinkách.

V případě Apple Watch Series 8 se spekuluje nad redesignem, který by měl být rozšířen přidáním nových zdravotních senzorů v čele s neinvazivním snímačem hladiny cukru v krvi, teploměrem či tlakoměrem. Poměrně zajímavé je pak to, že dle uniklých informací chce Apple tyto hodinky představit hned ve třech velikostních verzích, kdy 41mm a 45mm variantu by měla doplnit ještě 48mm verze. Co se pak týče Apple Watch SE 2. generace, zde se počítá s recyklací starších technologií, konkrétně pak ze Series 5 a 6. To by jinými slovy znamenalo, že se SE 2. generace nedočkají designové změny, ale nabídnou konečně Always-on displej (byť zřejmě jen v první verzi ze Series 5, která je oproti Series 6 a 7 méně jasná), EKG či měřič saturace kyslíku v krvi.

Odolné Apple Watch jsou zatím zahalené tajemstvím. Jediné, co o nich doposud víme, je to, že mají oproti klasickým Apple Watch dostat robustnější tělo, díky kterému odolají větším nárazům, spolu s větší baterií pro zajištění delší výdrže a dalšími funkcemi, které budou cílit na extrémnější užívání. Funkčně by pak měly kopírovat spíše Series 8 než SE 2. generace, takže budou moci být označovány za prémiový model, čemuž bude odpovídat i jejich cena. Ta bude pravděpodobně o něco vyšší než u Series 8 a SE 2. generace, u kterých se očekává okopírování cen modelů z předešlých let.

AirPods Pro 2

První generaci AirPods Pro odhalil Apple světu konkrétně 28. října 2019 a je tak jasné, že druhá generace těchto velmi oblíbených sluchátek klepe na dveře. A jelikož se o jejich příchodu hovořilo již v loňském roce, je jejich letošní odhalení velice pravděpodobné. Dočkat bychom se jich měli podle celé řady zdrojů během podzimu s tím, že by měly dostat výrazně přepracovaný design podobný Beats Studio Buds – tedy „beznožkovou“ konstrukci s větší hlavicí ukrývající veškerou elektroniku. Díky tomu by se tak sluchátka výrazně zmenšila. Kromě toho se u nich počítá s výrazným vylepšením zvukové složky, lepší výdrží baterie nebo třeba nasazením senzorů pro monitoring tepové frekvence a teploty uživatele, díky čemuž by mohly částečně nahrazovat Apple Watch. V kuloárech se rovněž šušká o jejich výrazně vylepšené voděodolnosti, díky které by je mohlo být možné brát i do bazénu k plavání při spárování s Apple Watch.

MacBook Air a základní Pro

Ani na notebooky Apple letos podle všeho nezanevře. Po loňském redesignu a hardwarovém vylepšení vrcholných MacBooků Pro se má totiž upgradu dočkat i řada Air a základní MacBook Pro. Zatímco v druhém případě bohužel neznáme prakticky žádné detaily, u Airu se údajně počítá s přijetím designu řady Pro (2021), byť samozřejmě přizpůsobeného modelové řadě Air, která je založena na kompaktnosti. To by jinými slovy mělo znamenat nasazení ostřejších hran a celkově daleko souměrnější tělo než je tomu u Airu nyní. Apple údajně koketuje i s myšlenkou nasazení mini LED displeje, díky kterému by se Air dočkal výrazného zlepšení zobrazovacích schopností. Samozřejmostí je pak použití výkonnějšího procesoru, pravděpodobně označeného jako Apple M2. Toho se nejspíš dočká i upgradovaný základní MacBook Pro, byť u něj to může být teoreticky jediné vylepšení, jelikož nový design řady Pro bude možná Apple chtít udržet exkluzivně jen pro 14” a 16” modely.

Větší iMac (Pro)

Když v loňském roce Apple představil nástupce 21,5” iMacu ve formě 24” iMacu M1, mnozí uživatelé se ptali, kde je nástupce většího modelu. Lze jej tak očekávat letos. Je nicméně otázkou, jak vše proběhne. Šušká se totiž o 27” až 32” iMacu Pro, osazeném čipy z nových MacBooků Pro nebo o formě 27” iMacu s M1 s tím, že by po jeho boku ukázal ještě špičkový 32” iMac Pro právě s čipy z MacBooků, čímž by uspokojil všechny své uživatele. Ti by totiž dostali na výběr jak z brutálně nadupaného stroje, tak i ze stroje, který je dostatečně velký a zároveň příjemně výkonný pro většinu standardních úkonů. I zde se počítá s nasazením mini LED displejů spolu se 120 Hz obnovovací frekvencí.