Recenze iPhone 13 Pro Max: Technologická špička téměř bez výhrad

Recenze iPhone 13 Pro Max je bezesporu jednou z nejočekávanějších recenzí letošního roku na Jablíčkáři a upřímně, nemůžu se tomu absolutně divit. Apple nemusí každý rok přinášet revoluční novinky do svých iPhonů. Stačí mu, když patřičně zpropaguje těch pár, které obsahují. Prodávat se stejně budou jako rohlíky v sámošce. Jestli je to dobře, nebo ne, musíte posoudit sami. Jedno je ale faktem – i přes poměrně málo inovací, je iPhone 13 Pro Max špičkou mezi smartphony. Pokud jste si jej objednali hned v den předprodeje, tedy 17. září, mohli jste doufat, že vám dorazí se zahájením prodeje, tedy 24. září. To jste samozřejmě mohli vyrazit už i do kamenných obchodů. Pokud však modely Pro budete chtít objednávat nyní, a to konkrétně z Apple Online Store, počkáte si měsíc. To čekání ale bude stát za to.

Design a zpracování

Apple letos neexperimentoval. Třináctky tak vycházejí z loňského designu, který je ale přece jen pořád čerstvý a poměrně neokoukaný. I když tedy samozřejmě nepřímo vychází z iPhonů 4 a 5. Ty ostatně platily za designově nejpovedenější. Ocel je odolná na poškození, což by měla být také obě skla. I zde tedy Apple použil jeho Ceramic Shield, tedy nejodolnější sklo, které můžete na smartphonu najít. Testy jsme samozřejmě neprováděli, v bezbřehých vodách internetu ale najdete crash testů už poměrně hodně víceméně dokazují, že iPhony jsou stále velice odolnými telefony.

Podívejte se na unboxing iPhonu 13 Pro Max:

Fotogalerie iPhone 13 Pro Max 1 iPhone 13 Pro Max 3 iPhone 13 Pro Max 4 iPhone 13 Pro Max 5 +10 Fotek iPhone 13 Pro Max 6 iPhone 13 Pro Max 7 iPhone 13 Pro Max 8 iPhone 13 Pro Max 9 iPhone 13 Pro Max 10 iPhone 13 Pro Max 11 iPhone 13 Pro Max 12 iPhone 13 Pro Max 14 iPhone 13 Pro Max 15 Vstoupit do galerie

Novou horsky modrou barvu si pak zamilujete. Není totiž tak tmavá jako tomu bylo loni u tichomořsky modré. Má ale jeden neduh – ocelový rám telefonu je rájem pro daktyloskopy. Je tak na něm vidět otisk každého vašeho prstu. Ne tak na zádech. Skleněná záda mají poměrně hrubý povrch, takže nekloužou tak, jako tomu bylo u iPhonů XS. Přes sklo prosvitající modrá pak dává krásné odstíny podle toho, jak na ni dopadá světlo. Dle mého je to jednoduše nejhezčí barva na modelech Pro od vytvoření jejich produktové řady.

Fotogalerie iPhone 13 Pro Max 1 iPhone 13 Pro Max 2 iPhone 13 Pro Max 3 iPhone 13 Pro Max 4 +6 Fotek iPhone 13 Pro Max 5 iPhone 13 Pro Max 6 iPhone 13 Pro Max 7 iPhone 13 Pro Max 8 iPhone 13 Pro Max 9 Vstoupit do galerie

Vzhledem k ostrým hranám se pak telefon drží velice dobře. Pokud jej nebudete používat v krytu, tak se samozřejmě bude na rovné ploše stolu patřičně kolébat, to kvůli vystouplým objektivům. Po představení novinky jsem se toho skutečně bál, ve finále to ale není tak hrozné. Navíc se vám takto bude telefon např. e stolu dobře zvedat, díky prostoru pro prsty, které vám objektivy vytvoří. Bohužel ale takto položený iPhone 13 Pro Max na rovnou plochu prostě nevypadá moc vzhledně. Neznalý by si mohl myslet, že jste jej položili na nějaký pod ním schovaný objekt.

ProMotion displej

Apple iPhone 13 Pro Max nabídne 6,7“ Super Retina XDR displej s ProMotion technologií s rozlišením 2778 × 1284 při 458 pixelech na palec. Kouká se na něho jednoduše skvěle. Za dne při přímém slunečním svitu, v noci v tmavém režimu, kdykoli. To i díky zvýšení jasu, který je nově o 200 nitů vyšší, tedy konkrétně je 1 000 nitů (typický) a 1 200 nitů v HDR. ProMotion zajistí plynulý pohyb obrazu displeje, ať s ním děláte cokoli, tedy ať už hrajete náročné hry, nebo jen koukáte na statický text na webu. Adaptivně určuje obnovovací frekvenci, takže vám displej „blikne“ buď jen 10× do sekundy, nebo rovnou 120×. Vše záleží na tom, co s telefonem děláte.

Fotogalerie iPhone 13 Pro Max 20 iPhone 13 Pro Max 21 iPhone 13 Pro Max 22 iPhone 13 Pro Max 23 +9 Fotek iPhone 13 Pro Max 24 iPhone 13 Pro Max 25 iPhone 13 Pro Max 26 iPhone 13 Pro Max 27 iPhone 13 Pro Max 28 iPhone 13 Pro Max 29 iPhone 13 Pro Max 30 iPhone 13 Pro Max 31 Vstoupit do galerie

To, že se displej Applu skutečně povedl, svědčí i nezávislý test DisplayMate, který jej označil za ten nejlepší ve smartphonu. On totiž umí šetřit i baterii. Tím, že sníží svou frekvenci, nejsou logicky brány takové nároky na energii. To je např. rozdíl od 120Hz Androidů, které obvykle jedou na plné obrátky a frekvenci nijak neupravují. Zvyká se na to extrémně dobře. Po prvních minutách to berete jako samozřejmost, což je možná škoda, protože tu technologii nedokážete s postupem času docenit. Tedy dokud si nevezmete i jen o rok starší iPhone, který vás přesvědčí o tom, že zpátky už cesta jednoduše nevede.

Výřez a TrueDepth kamera

A pak zde máme výřez. Ten výřez, který se změnil poprvé za 4 roky od uvedení iPhonu X. Jeho zmenšení o oněch deklarovaných 20 % nejvíce oceníte právě na modelu 13 Pro Max, protože ten zobrazí také nejvíce obsahu. V celé řadě iPhonů 13 je totiž výřez stejně veliký, obsahuje totiž stejnou technologii. Nejvíce jsou na něm samozřejmě naopak biti majitelé modelu mini. Zmenšení výřezu mělo za následek kompletní přepracování obsažené technologie. Reproduktor se z něho tedy přesunul na hranici horního rámečku telefonu, TrueDepth kamera, která je pořád 12MPx se stejnou clonou ƒ/2,2, pak byla přesunuta z pravé strany na levou. Vedle ní jsou pak další tři viditelné senzory. Apple má nejpropracovanější ověřování pomocí obličeje, což si jednoduše žádá nějakou tu technologii. Zmenšit tedy zatím nejspíše nejde. Kdyby byly senzory pod displejem, tak jej neprosvítí. Průstřel pro kameru by tedy nic neřešil, musely by totiž být čtyři vedle sebe a to jednoduše nechcete.

Porovnání velikosti výřezu:

Zdroj: Redakce

Bohužel přepracování celého systému nemělo za následek možnost ověřit osobu i v režimu telefonu na šířku. Pořád tak musíte činit jen ve vertikální poloze telefonu. Stejně tak nelez ověřit obličej s nasazenou rouškou zakrývající dýchací cesty a nadále se budete potýkat s problémy v případě, že nosíte polarizační brýle. V praxi však zmenšení výřezu úplně nic moc nepřináší. Kdyby zůstal původní jeho rozměr, nic by se vlastně pořádně nestalo. Prostor kolem výřezu je totiž stále poněkud nevyužitý. Jistě, možná to oceníte při hraní her, procházení fotek, sledování videí. Chtělo by to tomu ale odladit i systém. Osobně tak doufám v budoucí aktualizaci systému iOS, který by mohl přinést ukazatele procent vedle kapacity baterie. Je to sice drobnost, ale taková, která vám zpříjemní práci s telefonem.

S výřezem se ale váže ještě jedna věc. I když je displej brilantní, i když jeho rozlišení a technologii ProMotion není co vytknout, ty rámečky by přece jen mohly být ještě menší. Konkurence to umí, jistě se toho jednou dočkáme i od Applu, je ale škoda, že to zde není již dnes. Za stejných proporcí těla bychom tak zase mohli mít o kousek větší plochu. Třeba bychom se už také dočkali zobrazení dvou aplikací vedle sebe, jako to umí iPady. Displej je na to už dost velký, navíc s novou podporovu gest drag and drop by to dávalo skutečně smysl.

Výkon, baterie a úložiště

Co čekat od A15 Bionic čipu než to, že aktuálně snese srovnání leda s M1 čipy, které jsou obsaženy nejen v nových Macích ale i iPadech Pro. Jejich nasazení v iPhonu by ale nedávalo přece jen smysl, zejména s ohledem na jejich energetickou náročnost. Ta je tedy nízká, ne ale s ohledem na mobilní telefon. Naprosto vše vám na novince pojede příkladně plynule a bez jediného zaškobrtnutí. Jenže to jede i na loňských, předloňských a dokonce i tři roky starých iPhonech. Rozdíl vidět je, ale jen minimálně. Výkon tak oceníte zejména s nově vydanými hrami, ale také s postupem času, jak bude zařízení stárnout, ale pořád bude zvládat všechny nároky.

Paměť RAM je 6GB, a to nehledě na to, po jakém modelu sáhnete. Základní úložiště bylo zachováno, je tedy stejné jako v loňském roce, kdy jej Apple navýšil a to 128 GB. Pokud ale chcete, nově se nabízí i 1TB varianta. Tu pravděpodobně využijí zejména náruživí filmaři, kteří budou chtít nahrávat svá díla ve 4K a ProRes formátu. Ten bude na data opravdu náročný, proto jej společnost ostatně na základním úložišti omezí na kvalitu FullHD, abyste si pěti minutami nezaplnili celý dostupný prostor. Osobně jsem však sáhl právě po té nejnižší kapacitě. Nejvíce prostoru mi totiž zabíraly fotografie. Po jejich přesunutí na iCloud jsem ale aktuálně s 80 GB volného prostoru více než spokojen. To je totiž hodně prostoru pro všechny aplikace a hry, které člověk potřebuje při sobě nosit.

Kapacitu baterie svých zařízení Apple neudává. Sdělí jen, jak dlouho vydrží v chodu. Podle jeho papíru je to tedy až 95 hodin přehrávání hudby, 28 hodin přehrávání videa, až 25 hodin přehrávání streamovaného videa. Společnost uvádí, že oproti předchozí generaci iPhonu 12 Pro Max vydrží novinka o dvě a půl hodiny déle. Proč mu nevěřit, když má větší baterii a unikátní technologii displeje? Také proto je ostatně telefon o něco tlustší a těžší, i když zanedbatelně. Baterie je však konkrétně 4352mAh (16,75 Wh).

Dle zveřejněného testu se navíc jedná o smartphone s nejdelší výdrží na baterii vůbec. A to je skvělé vědět, když si vezmete, že si koupíte zařízení, o kterém víte, že má nejen nejlepší displej ale i výdrž ze všech srovnatelných smartphonů. Můžete sice namítnout, že je taková výdrž logická s ohlédnutím na rozměry telefonu, mějte ale na paměti větší displej, který si také bere více šťávy. Vlastní zkušenost však dává testu za pravdu. Výdrž je opravdu skvělá. Ona tedy byla skvělá už u modelů Plus. Např. u takového iPhonu XS Max si pak také nebylo moc na co stěžovat. Model 13 Pro Max ale vydrží nenáročnému uživateli dva dny. Náročnějšímu den, tedy ne 18 hodin jako v případě Apple Watch, ale skutečně 24 hodin. Zde není o čem. Hledáte smartphone s nejdelší výdrží? Právě jste jej našli.

Fotoaparáty

Trio hlavních fotoaparátů prošlo dalším zlepšením a dalším zvětšením. Na první pohled to tak vypadat nemuselo, nicméně fotoaparáty třináctek jsou prostě masivní, a to obzvláště u modelů Pro. Odpovídá to ale jejich kvalitě? Když si vezmete 12MPx širokoúhlý fotoaparát s 26mm ohniskovou vzdáleností, clonou ƒ/1,5 a OIS s posuvem snímače, prakticky nemůžete udělat špatnou fotku. Co na tom, že má pořád stejný počet MPx. Konkurence nabízí i více jak 108 MPx, je to ale skutečně dobře? Fotka ve finále stejně není takto obrovská, protože zde dochází ke slučování pixelů, obvykle čtyř do jednoho. Pokud jde o kvalitu, logicky zde hrají body pro co největší velikost pixelu na co největším senzoru. Širokoúhlý fotoaparát exceluje v každé scéně. Je jedno, v jakou denní dobu fotíte a vlastně i co. Na můj vkus mu možná chybí jen trochu barev, takže obvykle ty nejzajímavější snímky trochu přibarvím. Je to ale jen osobní preference, a protože je hodnocení fotografie hodně subjektivní, vy s tímto problém mít vůbec nemusíte.

Ukázka makro snímků:

12MPx ultraširokoúhlý fotoaparát s ohniskem 13 mm a clonou ƒ/1,8 je pak ještě zábavnější, než v případě loňské generace, která měla clonu ƒ/2,4 (a mají ji i letošní třináctky bez přídomku Pro). Pojme tedy více světla a je použitelnější ve vícero situacích. Je dokonce zábavný natolik, že jej vlastně i upřednostňuji před zmíněným širokoúhlým. Baví záběry „nekonečna“, baví i makro záběry, o kterých jsme se dopodrobna rozepsali v samostatném článku. Postup jejich pořízení není asi nejlepší a Apple jej bude pravděpodobně ještě ladit, ale je to další krok k tomu, udělat s iPhonu univerzální zařízení. Osobně potřebuji fotit produktové fotky hodinek, které jsou z principu věci malé. Předchozí generace toho sice byly schopné, ale samozřejmě ne tak detailně. Nyní mi tedy iPhone 13 Pro Max kompletně zastoupí další fotografickou techniku. Napadá mě tedy ještě jedno zařízení, na které aktuálně iPhone nedosáhne a to nejspíše ani v budoucnu – akční kamery. I když existují outdoorové držáky na telefony na oděv, s iPhonem na helmě asi kopce na horském kole ani lyžích sjíždět nebudete.

Co naopak oproti širokoúhlému a ultraširokoúhlému fotoaparátu příliš nebaví, je 12MPx teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností 77 mm a clonou ƒ/2,8. Právě ona clona má totiž za následek rozporuplné výsledky. Modely 13 Pro mají nově trojnásobné přiblížení, předchozí generace to uměla 2,5×. Jenže clonu měla ƒ/2,2, takže výsledky netrpěly takovým šumem a artefakty. Teleobjektiv modelu 13 Pro tedy ano, ale pouze za ideálních světelných podmínek, jinak budete z výsledku možná i zklamáni. To ostatně platí i pokud fotíte Portrétovým režimem. Raději se přepněte na 1×, i když i teleobjektiv už umí portréty v nočním režimu. Více jsme se tomu věnovali v samostatném článku. To ostatně platí i o rozporuplných fotografických stylech.

Rozdíl mezi jednotlivými fotoaparáty. Zleva ultraširokoúhlý, uprostře širokoúhlý a vpravo teleobjektiv:

Ony jsou fajn, ale bohužel nejdou aplikovat postprodukčně. Za ta léta používání iPhonu jsem ale naučen na to sekat fotky, a až poté je ladit, nikoli obráceně. Klasické filtry můžete používat v reálném náhledu, můžete je na fotografii přidat i posléze. Fotografický styl si musíte zvolit předem, a pak už jej definovat nelze. I když jsou pak poměrně jemné, výsledek skutečně ovlivní. Zahalí je do teplého nebo naopak studeného hávu, přidají na kontrastu nebo živosti. Někoho sice oslovit mohou, není to ale určitě ta funkce, kvůli které se budou iPhony 13 kupovat výhradně. Je to jen takový malý bonus navíc.

Ukázka režimu Portrét:

S přítomností větších objektivů je třeba také počítat s více zobrazovanými odlesky. Dá se s tím ale pracovat v prospěch výsledku. Odlesky totiž dodávají fotkám s nízkým světlem ten správný „feeling“. A pokud je na výsledku nechcete, můžete je odstranit za pomoci titulu Touch Retouch. Celé trio pak doplňuje True Tone blesk s pomalou synchronizací, který má sice skvělou svítivost, ale noční režim v tomto ohledu funguje určitě lépe. Nesmíme zapomenout i na LiDAR skener. U něho se však žádné novinky neodehrály, a jeho potenciál pořád tak nějak není využitý. Je tedy 13 Pro (Max) nejlepší fotomobil? Není. V žebříčku hodnocení fotografických kvalit smartphonů DXOMark obsadil čtvrté místo. Patří tak do nejlepší pětky všech fotomobilů na světě, a to není špatné, ne?

Ukázky odlesků objektivů:

Video funkce

Zatím bez šance. Zatím to do Hollywoodu není. Není to ani na Netflix. YouTube to ale snese, stejně jako jiné video přehrávající platformy. Jen nepočítejte s tím, že je Filmařský režim, v aplikaci Fotoaparát nazývaný prostě jako Film, kdo ví jak dokonalý. Je přehledný, intuitivní, pracuje se s ním hezky, ale výsledky prostě mají chyby a nějakou tu dobu ještě mít budou. Je třeba se s tím smířit, protože nic jiného nám stejně nezbyde. Budete-li natáčet klidné scény, bude všechno v pohodě. Jakmile ale přijde akce, režim přestane stíhat – a to se nebavíme o automatickém přeostřování, které si kdyžtak můžete doladit, ale aplikování efektu rozostření. Problémy má zejména s vlasy a chlupy zvířat, stejně jako s malými prostory, např. mezi prsty.

Ukázkové fotografie:

V takovém případě tak vidíte ostré pozadí místo toho, aby bylo rozostřené. Hodně také záleží na světle. Funkce je to ale parádní a ke konzumaci výsledku na mobilním telefonu úplně v pohodě. Navíc je zde velký potenciál doladit ji k dokonalosti. Ještě je však třeba zmínit, že Filmařský režim zvládá jen kvalitu v rozlišení 1080p pro 30 fps. A pak Hollywoode třes se – i s ohledem na ProRes. O tom toho ale zatím moc co říci není. Jednoduše proto, že zatím není. Až bude, tak se mu samozřejmě na kobylku podíváme. Do té doby to jsou jen plané řeči o tom, co dovede a co naopak ne.

Ukázka změny hloubky ostrosti ve filmařském režimu:

S videem je to pak to stejné, co už uměl iPhone 8 Plus, tedy 1080p nebo 4K video při 24, 25, 30 a 60 fps. Nechybí nahrávání HDR videa v Dolby Vision s rozlišením až 4K při 60 fps, se kterým přišel loňský model. Díky trojnásobnému přiblížení u teleobjektivu se však dostanete scéně blíže. Digitální přiblížení je devítinásobné. Bohužel zpomalené video stále zůstává jen v rozlišení 1080p při 120 fps nebo 240 fps. Nekoná se tedy ani 4K, ani ještě vyšší zpomalení, i kdyby jen na několik desetin sekundy, což umí konkurence např. v podání Samsungu.

Rozhraní editace filmařského režimu:

Konektivita a další funkce

Hodně se poslední dobou řeší, zda by měl mít iPhone USB-C konektor. I třináctky tedy jedou pořád na Lightningu. Jestli se vůbec pak Apple uvolí k tomu USB-C integrovat, nebo zůstane čistě u bezdrátového nabíjení, ví samozřejmě jen on sám. Osobně nemám důvod Lightningu co vyčítat, ostatní by ale mohli spílat nad celkovou konektivitou zařízení. Ta je odkázána na tento originální konektor Applu a USB-C by jistě přineslo větší možnosti. Jenže z něho už by společnosti nešly poplatky za certifikaci MFi, a je otázkou, zda by jeho odstranění vyvážila technologie MagSafe. Ta samozřejmě nechybí ani letos. V balení však patřičný kabel s MagSafe nenajdete. Je zde přibalen, vyjma iPhonu a několika brožur, jen kabel USB-C na Lightning. Adaptér musíte použít svůj, nebo si patřičný koupit. Situace z loňska se tak opakuje. Samozřejmě chybí i sluchátka.

Když už jsme ale nakousli ten zvuk, iPhone 13 Pro Max podporuje prostorové přehrávání zvuku, stejně jako Dolby Atmos. Na střední hlasitosti je výstup ideální, bez přílišného zkreslování. Jakmile budete přidávat na hlasitosti, musíte počítat s tím, že se sice uslyšíte více, ale hůře. Na druhou stranu nebudete mít problém takto konzumovat obsah v podobě seriálů, sem tam si pustit i hudbu. Bluetooth reproduktorům se to ale samozřejmě nevyrovná.

Zdroj: Redakce

I novinky mají 5G, které je však v České republice dostupné jen na několika málo místech. Zatím se tedy asi nejedná o takovou technologii, kvůli které byste si jakýkoli telefon s touto podporou koupili. Pokud tedy nemáte to štěstí a nebydlíte přímo v místě pokrytí a zároveň nemáte možnost Wi-Fi připojení. Na druhou stranu, díky svým schopnostem vám iPhone 13 Pro Max může vydržet několik let, kdy už může být situace s 5G jiná. Vy tak budete připraveni.

Jednoznačně nejlepší iPhone

Jako celku toho moc k vytýkání není. Jistě, někomu může vadit velikost, v takovém případě ale můžete sáhnout po menším modelu, někomu pak cena. I v tomto případě jsou k dispozici levnější varianty, jako třeba loňská dvanáctka. Chcete-li ale špičku, představuje ji právě iPhone 13 Pro Max. Oprávněně. I když oproti dvanáctce s minimem inovací, tak pořád zde novinky jsou a jsou důležité. Jestli se vám do něho ale vyplatí investovat samozřejmě záleží na vašich preferencích. Já osobně jej nedám z ruky. Je to přece nejlepší iPhone, který můžete aktuálně mít.

Poznámka: Pro potřeby webu jsou přítomné fotografie zmenšeny. V plném rozlišení si je můžete stáhnout a prohlédnout zde.

Nově představené Apple produkty můžete zakoupit na Mobil Pohotovosti

Chcete nový iPhone 13 nebo iPhone 13 Pro koupit co možná nejvýhodněji? Pokud u Mobil Pohotovosti upgradujete na nový iPhone, získáte za svůj stávající telefon nejlepší výkupní cenu. Novinku od Applu si také můžete snadno pořídit na splátky bez navýšení, kdy navíc nezaplatíte ani korunu. Více na