SharePoint – mobilní a inteligentní intranet

Sdílet Twitteru

LinkedIn

Facebook

Email

Print

Poznámka redakce, 21. 6. 2016:

Příspěvek byl aktualizován s ohledem na dostupnost mobilní aplikace SharePointu pro iOS a aktuální plány pro toto čtvrtletí.

Poznámka redakce, 2. 6. 2016:

Příspěvek byl aktualizován s ohledem na spuštění nové stránky Obsah webu pro zákazníky Programu pro nové verze.

Intranet je v mnoha organizacích centrem dění: je to místo, kde se zaměstnanci dozvídají novinky a informace o společnosti a hledají lidi a obsah.

My teď pro vás v intranetu vytvoříme osobnější prostředí, které budete mít k dispozici kdekoli a kdykoli ho budete potřebovat. Vítejte v mobilním a inteligentním intranetu. Mobilní a inteligentní intranet zastřešuje místní systémy i Office 365 a spojuje v sobě produktivitu týmových webů SharePointu, oslovení širokého obecenstva prostřednictvím webů a portálů publikování a nepostradatelnost vašich nejdůležitějších podnikových aplikací, to vše k dispozici na stolním počítači stejně jako na mobilním telefonu. A navíc s podporou Office Graphu, díky kterému už nebudete muset hledat informace – informace si najdou vás.

Dnes jsme ve článku Budoucnost SharePointu podrobně popsali naši vizi a inovace ve světě SharePointu včetně nové mobilní aplikace SharePointu, nové domovské stránky SharePointu v Office 365, moderních týmových webů se skupinami Office 365, tvorby přizpůsobivých stránek a aktualizací knihoven dokumentů a seznamů. Oznámili jsme také integraci SharePointu s Microsoft PowerApps a Microsoft Flow. Chceme, aby byl váš intranet snáze dostupný na cestách a osobnější, s obsahem inteligentně vybraným na základě vašich aktivit na různých webech a toho, s kým a na jakém obsahu pracujete.

Podívejte se na toto video ze série Microsoft Mechanics s Adamem Harmetzem, manažerem hlavní skupiny programů v technickém týmu SharePointu, kde uvidíte mobilní a inteligentní intranet v akci:

Pojďme se na to podívat zblízka…

Intranet do kapsy

Zvedněte kotvy s mobilní aplikací SharePointu

Je čas zbavit se překážek, které vás drží na místě. S mobilní aplikací SharePointu můžete zůstat ve spojení s důležitým obsahem, weby, portály a lidmi na intranetu bez ohledu na to, kde právě jste.

Plný výkon SharePointu teď můžete mít i na telefonu. Tato nová aplikace je také prodchnutá inteligentní funkčností Office Graphu, abyste se mohli rychleji dostat k obsahu a lidem, kteří jsou pro vás nejdůležitější.

Přes kartu Weby se dostanete ke svým webům, sledovaným a naposledy navštíveným webům, kde se můžete podívat na nejnovější aktivitu, pohybovat se pomocí funkce snadného spuštění nebo zobrazit naposledy otevřené soubory.

Pomocí karty Odkazy se dostanete na weby a portály určené pro všechny ve společnosti.

Na kartě Lidé máte přístup k lidem, s kterými pracujete, a můžete se tam i podívat, na čem pracují oni.

V celém prostředí máte k dispozici vyhledávání s čistými výsledky filtrovanými podle webů, souborů a lidí.

Mobilní aplikace SharePointu pro Windows, iOS a Android.

Uživatelé mohou mít více účtů, jak online, tak místních, a mohou mezi nimi snadno přepínat.

Nyní je k dispozici mobilní aplikace SharePoint pro iOS, mobilní aplikace SharePoint pro Android a mobilní aplikace SharePoint pro Windows 10 Mobile. Plánované budoucí aktualizace těchto aplikací vám přinesou podnikové novinky a oznámení přímo na vaše zařízení.

Objevte domovskou stránku SharePointu v Office 365

Nová domovská stránka SharePointu vytváří pro SharePoint na webu prostor v rámci Office 365, kde můžete snadno nacházet a vytvářet weby. A stejně jako mobilní aplikace SharePoint vám i prostředí domovské stránky SharePointu umožní snadno nacházet a objevovat místa, informace a lidi, které potřebujete k produktivní práci.

Uživatelům stačí jednoduše kliknout na dlaždici SharePoint ve spouštěči aplikací Office 365 – formálně je to dlaždice Weby, ale se stejným logem – a spustit moderní a přizpůsobivé uživatelské prostředí s novým designem a důrazem na inteligentní fungování a webové aktivity.

Na domovské stránce SharePointu uvidíte weby a portály, na kterých jste nejaktivnější, spolu se stránkami doporučenými prostřednictvím Office Graphu a celopodnikovými stránkami podporovanými vaší společností: intranet, který obsáhne celou organizaci. Tady se také nachází ústřední bod podnikového vyhledávání. Začněte psát do vyhledávacího pole nahoře vlevo a uvidíte intuitivně setříděné a vizuálně zobrazené výsledky.

Domovská stránka SharePointu v Office 365, ke které získáte přístup kliknutím na dlaždici SharePoint ve spouštěči aplikací Office 365.

Jedna aplikace, jeden web, na dosah jediným kliknutím nebo klepnutím. Mobilní aplikace SharePoint a domovská stránka SharePointu jsou vaší novou „bránou“ k prostředí SharePointu. Naším cílem je, abyste se mohli snadno pohybovat v celém intranetu na jakémkoli zařízení a mohli si tak udržet přehled o důležitých webech, práci a lidech v SharePointu a Office 365.

Další informace o mobilní aplikaci SharePoint a prostředí domovské stránky SharePointu najdete v novém videu ze série Microsoft Mechanics s názvem Your Intranet in Your Pocket: The SharePoint mobile app (Intranet do kapsy: mobilní aplikace SharePoint) s Andy Haonem, manažerem hlavní skupiny programů v technickém týmu SharePointu. Zjistěte další informace o tom, jak najít weby a portály v Office 365.

Moderní týmové weby

Týmové weby a skupiny Office 365: Ze všeho nejdřív je potřeba říct, že aktualizovaná domovská stránka týmového webu je nejrychlejší způsob, jak najít a představit ten nejrelevantnější a nejdůležitější obsah. Členové týmu mohou připínat obsah a novinky tak, aby se zobrazily hned na začátku. Díky inteligentnímu fungování Office Graphu můžou členové týmu zobrazit nedávnou aktivitu lidí a obsahu. Domovská stránka týmového webu vám nabízí aktualizovaný vstupní bod do prostředí, kde mohou členové týmu odvádět svou práci – to se týká jak nových, tak stávajících týmových webů.

Používání týmových webů je teď pro uživatele jednoduché a rychlé. A každá skupina ve skupinách Office 365 získává ve výchozím nastavení všechno, co týmové weby SharePointu Online nabízí. Výrazně jsme zapracovali na čase, který vytvoření týmového webu zabere – naším cílem je dosáhnout stavu „hotovo v řádu sekund“. Tok zřizování a hodnota integrace přirozeně vedou k vytváření skupin Office 365 v Azure Activity Directory (AAD) a k nastavení kontrolních mechanismů pro řízení a dodržování předpisů při klasifikaci webů.

Aktualizovaná domovská stránka týmového webu v SharePointu Online klade důležité dokumenty a aktivity na webu do popředí, kde ji přidružená skupina ve skupinách Office 365 a její členové nepřehlédnou.

Stejný týmový web při zobrazení v nové mobilní aplikaci SharePoint.

Moderní prostředí knihoven dokumentů: Druhým aspektem a také skutečným středobodem týmových webů, je knihovna dokumentů jako bezpečné místo k vytváření, sdílení a organizaci týmových souborů. Tato aktualizace staví na základní hodnotě, na kterou už se uživatelé léta spoléhají, a přidává nové uživatelské možnosti a funkce, které optimalizují jednotnost práce na souborech v rámci Office 365, a přitom knihovnám dokumentů SharePointu nijak neubírají na výkonnosti.

Zaměřili jsme se na to, jak umožnit vašemu týmu pustit se hned do práce a zvýraznit to, co je nejdůležitější.

Funkce Připnout nahoru je tu pro vás, pokud chcete zlepšit viditelnost a vyhledatelnost důležitých dokumentů, videí a dalších, které pak všichni uživatelé uvidí v horní části knihovny dokumentů. V knihovně dokumentů Office 365 můžete také přidat odkaz na položku, která se nachází mimo knihovnu dokumentů. Můžete například přidat odkaz na soubor nebo složku umístěnou v jiné knihovně dokumentů nebo na webu. Když přidáte do knihovny dokumentů odkaz, zobrazí se v seznamu položek dané knihovny s ikonou webu ve tvaru glóbusu, kterou se označují propojené položky.

Hledání a správu položek vám teď usnadní možnost řadění a filtrování sloupců. Kromě toho se nově přímo v prostředí knihovny dokumentů a v reálném čase zobrazují výsledky fulltextového vyhledávání společně s rychlou správou vložených metadat. A když potom tým potřebuje přidat soubory z OneDrivu pro firmy nebo publikovat soubory mezi různými knihovnami dokumentů, stačí uživatelům kliknout na Přesunout do nebo Kopírovat do a přesunout nebo zkopírovat soubory do jiných umístění v rámci Office 365, aniž by se zbytečně vytvářely různé verze jednotlivých souborů.

Nové, moderní prostředí knihovny dokumentů, kde jsou vidět dva dokumenty a odkaz připnutý nahoře

Přečtěte si další informace o proběhlé aktualizaci knihoven dokumentů v SharePointu.

Moderní prostředí seznamů: A co správa strukturovaných dat ve funkci Seznamy SharePointu Online? Během uplynulých let si zákazníci navykli používat seznamy na všechno od sledování technických chyb až po řízení relací událostí nebo dokonce zaznamenání velikosti trička všech členů týmu. Seznamy se zkrátka staly klíčovým nástroje pro sdílení dat a vytváření jednoduchých procesů.

Rádi vám proto oznamujeme, že jsme také seznamy vizuálně vylepšili, aby byly vzhledově a chováním sladěné s knihovnami dokumentů. Základní fungování seznamů a hodnota, kterou přináší, se nemění. Nové aktualizované uživatelské prostředí seznamů v SharePointu Online odpovídá vzhledu a chování nového moderního prostředí knihoven dokumentů. Ze všeho nejdřív si všimnete aktualizované horní části s rychlými akcemi pro běžně používané úlohy seznamů. Seznamy jsou teď mnohem lépe přizpůsobené mobilnímu použití díky modernímu mobilnímu prohlížeči pro celou škálu zařízení a skvělé funkčnosti při navigaci v seznamech pomocí nové mobilní aplikace SharePoint.

Chystá se integrace s Microsoft PowerApps a Microsoft Flow: Velice nás těší, že se s vámi můžeme podělit o plány na integraci s Microsoft PowerApps a Microsoft Flow (jak bylo oznámeno minulý týden). U obou aplikací se plánuje jejich integrace přímo do Knihoven dokumentů a Seznamů SharePointu online, kde vám pomůžou automatizovat procesy vašeho týmu, zejména pokud jste právě na cestách. Jedná se o skvělý způsob, jak propojit SharePoint s bohatými zdroji dat bez velkých časových investic nebo složitého vývoje.

Po stisknutí tlačítka pro přidání toku v Seznamu SharePointu Online se zobrazí možnosti pro přidání nového toku a pak už můžete začít navrhovat v Microsoft Flow.

Krásné moderní prostředí stránek: Mobilní a inteligentní intranet se neobejde bez vytváření moderních stránek s multimediálním obsahem, jako je třeba zpráva z cesty nebo informace o uvedení nového produktu, v bezproblémovém, vloženém a přizpůsobivém prostředí pro tvorbu stránek. Stránky jsou skvělý prostředek pro komunikaci a shromažďování informací z nejrůznějších zdrojů. Aktualizovali jsme prostředí pro tvorbu stránek: přidat jednoduchý obsah a výkonné webové části je teď zcela snadné. Stránky, které vytvoříte, se dají sdílet a jsou součástí Office Graphu, takže je uživatelé mohou snáze najít. Naše moderní stránky se navíc vždy zobrazí krásně bez ohledu na velikost obrazovky.

SharePoint modernizuje publikované portály a stránky díky novému přizpůsobivému designu, který funguje jak na webu, tak v nové mobilní aplikaci SharePoint. Sem bude patřit i jednoduchý branding, rozložení stránky, úpravy a podpora pro videa vytvořená v Azure Media s možností rozšíření díky níže popsaným moderním webovým částem. Každý týmový web teď automaticky obsahuje funkce pro rychlé vytvoření a publikování profesionálních a doladěných zpráv a stránek.

Oblast moderních stránek, kterou snadno vytvoříte v prohlížeči kliknutím na Přidat stránku na týmovém webu.

Aktivita a přehledy webu na stránce Obsah webu: Právě probíhá aktualizace designu stránky Obsah webu SharePointu Online s cílem pomoci vlastníkům, členům a návštěvníkům webu pochopit aktivity, které na webu probíhají. Stránka Obsah webu zajistí viditelnost nejprohlíženějšího obsahu a mapu webu a také nabídne uživatelům tipy k webu. V podstatě se jedná o aktivity a analýzu na úrovni webu. Na nové stránce Obsah webu bude také přímočarý přístup k přidávání seznamů, knihoven dokumentů, podřízených webů a aplikací. Nová rychlá tlačítka nabídnou přístup k běžným akcím a podrobnějším nastavením webu.

Aktualizovaná stránka Obsah webu v SharePointu Online, kde se zobrazují návštěvy webu a aktuálně populární obsah.

Přečtěte si víc o stránce Obsah webu SharePointu Online.

Cesta k mobilnímu a inteligentnímu intranetu

Jak vidíte, náš tým tvrdě pracuje na tvorbě jedinečných nových prostředí, která efektivně podporují vaši práci napříč celým intranetem – od velmi osobních setkání s lidmi, na kterých vám záleží, a práce s důležitým obsahem, přes přizpůsobivé weby a aplikace s bohatým obsahem, až po spolupráci a správu obsahu v rámci celé organizace.

Počínaje tímto čtvrtletím můžete očekávat následující:

Moderní prostředí knihoven dokumentů (právě se připravuje)

Mobilní aplikace SharePoint pro iOS (k dispozici už nyní v Apple App Storu)

Domovská stránka SharePointu v Office 365 (právě se připravuje)

Moderní prostředí seznamů

Aktivita a přehledy webu na stránce Obsah webu (právě se připravuje)

A během kalendářního roku 2016:

Mobilní aplikace SharePointu pro Windows a Android

Integrace webů SharePointu a skupin Office 365

Jednoduché a rychlé vytváření

Moderní prostředí stránek

Týmové a organizační novinky a oznámení

Integrace PowerApps a Microsoft Flow s SharePointem

Devět z deseti vítězů ocenění pro návrhy intranetů si jako svou platformu vybrali SharePoint (Intranet Design Awards 2016, Nielsen Norman Group). Víme, že při zvažování aktualizací a rozšíření vašeho intranetu bude SharePoint důležitým prvkem pro další podporu vás i vašich týmů. Vítáme žádosti o přidání funkcí a vaše názory prostřednictvím webu Office 365 UserVoice, odkazů @SharePoint a @Office365 na Twitteru a v komentářích pod tímto článkem. Těšíme se na vaše názory a na to, že je budeme moct použít k vytvoření té nejlepší možné uživatelské zkušenosti.

Časté otázky

Otázka: Které mobilní platformy se plánují pro novou aplikaci SharePoint a kdy se dá očekávat jejich uvedení?

Odpověď: Aplikaci SharePoint vytváříme pro Windows, Android a iOS. Aplikace SharePoint pro iOS bude uvedena do konce prvního pololetí 2016 a do konce druhého pololetí 2016 pak budou následovat verze pro Windows a Android.

Otázka: Můžu aplikaci SharePoint používat pro online i místní přístup?

Odpověď: Ano. Aplikace SharePoint se připojí k vašemu prostředí bez ohledu na to, jestli používáte SharePoint Online v Office 365, místní SharePoint 2013 nebo 2016, nebo jestli máte hybridní nasazení.

Otázka: Kdy a jak bude uvedená nová domovská stránka SharePointu v Office 365?

Odpověď: Spuštění nové domovské stránky SharePointu zahájíme v příštích několika týdnech. Nejprve ji zpřístupníme zákazníkům Programu pro nové verze a potom bude uvedena do celosvětového produkčního prostředí. Jakmile bude tenantovi Office 365 zákazníka zpřístupněna nová domovská stránka SharePointu, ze stávající dlaždice Weby ve spouštěči aplikací Office 365 se stane dlaždice SharePoint a v hlavní navigaci v horní části bude uvedeno Office 365 > SharePoint.

Otázka: Získá úplný týmový web SharePointu každá skupina Office 365?

Odpověď: Ano. Když vytvoříte nový web prostřednictvím domovské stránky SharePointu, zobrazí se žádost o zadání názvu, přiřazení řádné formy klasifikace použití a přiřazení příslušných členů. Když během zřizování webu přidáte členy, vytvoříte tím novou skupinu Office 365 v Azure Active Directory (AAD) tenanta. Úplný týmový web SharePointu získají i stávající skupiny Office 365.

Otázka: Můžu změnit výchozí nastavení prostředí pro knihovny dokumentů SharePointu online z nového na klasické a naopak?

Odpověď: Ano. Další informace z pohledu uživatele a správce najdete v tomto článku podpory Office.