Časová osa Chipu: Fenomén Apple

Časová osa Chipu: Fenomén Apple

V IT byznysu je značka Apple brána spíše jako "módní". Firmě Apple to ale dalo pěknou práci, dostat se do této pozice, a několikrát už byla na pokraji zániku. Pak ale přišlo "i"!

MARKUS MANDAU

V době, kdy vznikal název a logo Applu, možná i nechtěně použili jeho tvůrci nakousnuté jablko, které je již z biblického kontextu známé jako symbol pokušení a poznání a které koneckonců pomohlo k poznání i Isaacu Newtonovi.

Tyto ambice ale vedly k tomu, že se firma, alespoň zpočátku, pohybovala jako na horské dráze. Úspěšné inovativní produkty, které přinesly firmě zisk, se střídaly s propadáky a přehnaně ctižádostivými projekty. Tato situace trvala asi dvacet let – v podstatě až do uvedení iMacu v roce 1998. Od té doby lze pro přiblížení osudu firmy opět sáhnout k mytologii, konkrétně ke králi Midasovi: čehokoli se Apple dotkne, to se změní ve zlato.

Vnitřní rozpor Applu vychází už ze dvou postav jeho zakladatelů, kterými byli ambiciózní Steve Jobs a nadšený Steve Wozniak. Wozniak vyvinul Apple s operačním systémem DOS, který přivedl firmu k úspěchu. Jobs na druhé straně urychlil vývoj počítače Macintosh (což je odrůda lahodného jablka), který se stal prvním počítačem pro masy a který firmu posunul o hodně dopředu.

Mezitím firma ještě představila produkty Apple III a Lisa, počítače, o které nikdo neměl zájem, a to buď proto, že byly příliš drahé, nebo proto, že přišly na trh v nevhodnou dobu. Kvůli technickým problémům a klesajícím prodejům počítačů Macintosh pak Steve Jobs firmu opustil. Na rozdíl od Microsoftu nevlastnili Apple z větší části jeho zakladatelé; akcie dodnes patří různým akcionářům. Ukázalo se dokonce, že Microsoft vlastní dvojnásob akcií Applu než Steve Jobs.

Poté, co Steve Jobs opustil společnost, jízda na horské dráze pokračovala znovu. Například první Apple notebook Macintosh Portable byl v době svého uvedení sice technicky progresivní, ale byl příliš drahý. Podobně na tom byly i další produkty – s PDA Newton sice Apple vstoupil na úplně nové teritorium a produkt měl řadu zajímavých prvků (rozpoznávání písma), ale také mnoho nedostatků.

Společnost trpěla pod dominancí tandemu Microsoft + Intel, přestože nabí zela rychlejší hardwarovou platformu PowerPC. Kromě toho byl její vlastní operační systém v té době už značně zastaralý. V roce 1995 se tak Apple dostal na pokraj bankrotu a byl v podstatě na prodej. Firma Sun však od své finální nabídky odstoupila.

Recept na úspěch: "i" u Applu

Za této krize se do Applu vrátil jeho zakladatel Steve Jobs. V mezidobí pracoval ve své firmě NeXTStep a vedl vývoj moderního operačního systému, který se později stal základem nového systému Mac OS X. První velkou inovací za Jobsovy éry byl počítač v monitoru a v průsvitném krytu – iMac. Nicméně "i" v názvu tohoto počítače neznamenalo inovaci, ale internet. Tím se Apple snažil dohnat éru internetu, kterou tak trochu zaspal. Od té doby už ale Apple nespí.

Hardware použitý v počítači iMac byl v podstatě tradiční, ale originální design ho značně odlišoval od zastarale působících PC. To se v podstatě stalo receptem i pro další produkty Applu: atraktivní design ve spojení s technickými inovacemi, ale samozřejmě pouze s ohledem na potřeby uživatelů.

Zásadní průlom, který z Applu udělal globálního hráče, však přišel až s iPodem a s možností nakupovaní obsahu na Apple Store. Téměř každý, kdo začal na internetu nakupovat hudbu, na to šel právě přes Apple. S telefonem iPhone a nákupní platformou App Store tento úspěšný model Apple jednoduše zopakoval. V polovině roku 2009 si tak uživatelé stáhli osm miliard písniček a dvě miliardy aplikací. Počítače Apple se dodnes drží ve vyšší cenové hladině, ale firma chce vítězit hlavně masovým prodejem iPodů a iPhonů. Utrápená konkurence se snaží obrátit poměr sil a získat vítězství zpět.

AUTOR@CHIP.CZ

Příběh Applu

1976

Začátky Applu

Firma byla založena 1. dubna v obývacím pokoji. Dva mozky za počítačem: Steve Jobs a Steve Wozniak.

Apple I

Pro tento počítač museli zakladatelé Applu vytvořit kryt sami, a to za jedinou noc.

1977

Apple II

Průlom: Do roku 1993 se prodalo pět milionů počítačů Apple II – byl to jeden z nejúspěšnějších počítačů všech dob.

Logo z roku 1977

Vlastní výrobek s velkou hodnotou: jablko ze stromu poznání.

1983

Lisa

Apple uvedl na trh svůj první desktopový počítač s grafickým rozhraním a myší. Počítač měl ale technické problémy a byl příliš drahý (9 995 USD). Komerčně byl neúspěšný.

1984

Macintosh

Jobsovo dítě – firemní konkurent počítače Lisa se stal pro Apple novým standardem.

1988

NeXTStep

Po odchodu z Applu založil Steve Jobs svou vlastní firmu, kde byl vyvinut předchůdce současného systému Mac OS X.

1989

Macintosh Portable

První pokus Applu o vytvoření přenosného Macu zaznamenal i přes technické inovace neúspěch. První notebook stál 6 500 USD a vážil sedm kilogramů.

1993

PowerPC

Aby čelily dominanci tandemu Microsoft + Intel, vyvinuly firmy Apple, IBM a Motorola novou procesorovou architekturu.

1997

Jobs se vrací

Apple kupuje Jobsovu firmu NeXT a přijímá ho zpět jako poradce. Nedlouho poté se Jobs stává i ředitelem společnosti a jejím zachráncem a vizionářem.

1998

iMac

Počítač v atraktivním hávu: Inovativní iMac využíval pro připojení periferních zařízení pouze nový port USB.

2001

iPod

Tento lifestylový produkt vymanil Apple z domény počítačů a vydělal mu spoustu peněz.

Mac OS X

Tento operační systém znamenal velký skok a přinesl mnoho zajímavých novinek. Windows vedle něj začala vypadat staře.

2003

iTunes Music Store

Nikdo z branže to neudělal lépe než Apple – začal vydělávat peníze na internetu za prodej hudby.

2006

Přechod na Intel

Lepší výkon za dobrou cenu – Apple začal ve svých počítačích používat procesory Intel.

2007

iPhone

Nový mobil s dotykovou obrazovkou se stal vzorem pro všechny budoucí smartphony.

2009

Mac OS X 10.6

Tiché rozloučení: Nová verze systému už nepodporuje architekturu PowerPC.

Steve Jobs onemocněl

Visí na něm celá firma: Po zveřejnění informace o Jobsově nemoci akcie Applu prudce poklesly.

2020 BUDOUCNOST

Trend: Monopol?

Apple možná vstoupí i na trh s elektronickými knihami, Apple Store se stane prvním webem, kam půjdete nakupovat (tedy kromě nákupu her).